سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

علی کریمی در سه پرده

کاندیدایی با ساق‌های طلایی

کاندیدایی با ساق‌های طلایی
حاجی‌خانی
حاجی‌خانی

تصمیم علی کریمی برای ورود به کارزار انتخابات فدراسیون فوتبال، خواه ناخواه مرور تمام دوران حضور او در فوتبال را به ذهن هواداران متبادر می‌کند. از زمانی که در قامت جادوگر فوتبال ایران در باشگاه‌های داخلی و خارجی توپ می‌زد تا حالا که برای ورود به جایگاه مهمی چون ریاست فدراسیون فوتبال، اعلام آمادگی کرده است. به همین بهانه در این مطلب می‌خواهیم سه پرده از رفتارهای تأثیرگذار او در دوره‌های مختلف را بررسی کنیم.

ایران ورزشی/تصمیم علی کریمی برای ورود به کارزار انتخابات فدراسیون فوتبال، خواه ناخواه مرور تمام دوران حضور او در فوتبال را به ذهن هواداران متبادر می‌کند. از زمانی که در قامت جادوگر فوتبال ایران در باشگاه‌های داخلی و خارجی توپ می‌زد تا حالا که برای ورود به جایگاه مهمی چون ریاست فدراسیون فوتبال، اعلام آمادگی کرده است. به همین بهانه در این مطلب می‌خواهیم سه پرده از رفتارهای تأثیرگذار او در دوره‌های مختلف را بررسی کنیم

کریمی در برابر آجرلو

24 مرداد 89 استیل آذین تهران که با خریدهای کهکشانی در صدر اخبار رسانه‌ها حضور داشت، ناگهان با مصاحبه مصطفی آجرلو مدیرعامل وقت تیم درباره علی کریمی، وارد فاز جدیدی شد. ماجرا از آنجا شروع شد که سایت باشگاه استیل آذین بیانیه‌ای را روی خروجی خود قرار داد تا به ستاره آن روزهای فوتبال ایران نشان دهد در تصمیمش جدی است.

حرمت شکنی و تظاهر به روزه‌خواری علی کریمی، عناوین سنگینی بود که پای کمیته اخلاق فدراسیون و علیپور را به این ماجرا باز کرد و بیانیه جادوگر که اتهامات را رد می‌کرد. او در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری دانشجویان ایران با رد روزه‌خواری و توهین به مسئولان منشور اخلاقی، اظهار داشت که تمام حاشیه‌سازی‌ها در پی یک مصاحبه در مورد مدیریت قبلی بوده است.

کریمی در آن سال با قراردادی 700 میلیونی گران‌ترین بازیکن لیگ برتر بود. هرچند این ماجرا با پادر میانی مسئولان حل شد اما یکی از جنجالی‌ترین حواشی سال 89 لقب گرفت که در انتها با استعفای مصطفی آجرلو به پایان رسید.

استعفایی که فوتبال‌نویسان در آن برهه دلیل اصلی‌اش را اخراج نشدن کریمی از استیل آذین می‌دانستند.

 کریمی در برابر فدراسیون فوتبال

کلید واژه فدراسیون 5 ستاره اسم رمزی بود که علی کریمی را وارد جدال با مهدی تاج و محمدرضا ساکت کرد. او که بعد از ناکامی فدراسیون فوتبال در جام ملت‌های آسیا و ماجرای پول‌های پرداختی به هوشنگ مقدس (نماینده فدراسیون فوتبال برای جابجایی پاداش‌های فیفا) در صفحه اینستاگرامش علیه حلقه اصفهانی فدراسیون لب به انتقاد گشوده بود، این بار آنها را به یک مناظره در برنامه نود دعوت کرد.

همراهی افکار عمومی و دعوت عادل فردوسی‌پور از هر دو طرف برای مناظره در بهمن 96 نتیجه داد و محمدرضا ساکت به عنوان نماینده فدراسیون در برابر علی کریمی نشست.

کریمی با ارائه اسناد و مدارک، فدراسیون فوتبال را به بنگاه‌های املاک مقایسه کرد و از حق باشگاه‌ها می‌گذرد و زمین معامله می‌کند. او ماجرای واریز 72 هزار دلار به حساب کفاشیان به خاطر حق پخش تیم ملی فوتبال را نشانه‌ای از ناکارآمدی مدیران فوتبال ایران دانست.

یک‌جانبه‌گرایی کی‌روش و بی‌عملی فدراسیون در برابر سرمربی وقت تیم ملی، عدم نظارت مجمع بر فدراسیون، تأمین لباس رده‌های مختلف تیم ملی، عدم توانایی در برگزاری بازی دوستانه و بسیاری از انتقادها بی‌جواب ماند و علی کریمی مناظره را به قضاوت عموم گذاشت و با ترجیع‌بند «تا شما و دوستاتون هستید ما رنگ آرامش را در این فوتبال نخواهیم دید» با ردای برنده از برنامه خارج شد.

کریمی کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال

علی کریمی را همه دوست دارند حتی استقلالی‌ها. او همیشه ستاره سرکش و ناراضی فوتبال ایران بوده است و خاطراتی از خود باقی گذاشته که بسیاری از آنها مورد وثوق مردمی است که او را می‌شناسند.جادوگر با آن ساق‌های طلایی دل خیلی‌ها را برد و عاشق خود کرد. از دریبل‌های دفاع آلمان تا پیام‌های اجتماعی‌اش که نشان از عمیق شدن افکارش دارد و نبض جامعه امروز ایران را می‌شناسد.

میز ریاست فدراسیون فوتبال اما تا به حال با چنین ستاره جذابی روبه‌رو نشده است. او که از بطن فوتبال ایران رشد کرده و بسیاری از روابط پشت پرده را می‌داند و با مدیران سیاسی و ورزشی حشر و نشر دارد، این بار با جمعی از اضداد روبه‌رو شده است. کسانی دوستش ندارند، رقبایی با سابقه در ورزش ایران که این بار ستادی عمل می‌کنند و با طرح، برنامه و مشاور پا به میدان انتخابات گذاشته‌اند.

حال مهم‌ترین سؤال از جادوگر فوتبال ایران و برترین بازیکن سال آسیا این است چه نقشه‌ای برای ایده‌آل‌های او وجود دارد؟ تیم مشاوران علی کریمی از چه افرادی تشکیل شده؟ با گارد مدیران ورزش کشور چگونه روبه‌رو خواهد شد؟ آیا او هم با شعارهایی که کاندیداهای قبل از او داده‌اند وارد میدان خواهد شد؟

بی‌تردید او یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین افراد در فوتبال ایران است اما باید به علی کریمی یادآور شد حمایت عمومی یا تشویق فالورهای اینستاگرام  ملاکی برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال نیست و تنها برنامه و یک ستاد کاربلد می‌تواند کریمی را در این راه به سکوی اول بفرستد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.