چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

3-3-4 یا 2-4-4؛ فکری انتخاب می‌کند

استقلال در دربی 94 دفاع نمی‌کند

استقلال در دربی 94 دفاع نمی‌کند
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب

ارزیابی عملکرد استقلال و پرسپولیس در بازی‌های گذشته نشان می‌دهد به احتمال بسیار زیاد آبی‌ها تیم حمله‌کننده دربی 94 خواهند بود و پرسپولیس بیشتر چشم به ضد حمله‌ها خواهد دوخت و روی عملیات دفاعی تمرکز خواهد کرد.

ایران ورزشی/ارزیابی عملکرد استقلال و پرسپولیس در بازی‌های گذشته نشان می‌دهد به احتمال بسیار زیاد آبی‌ها تیم حمله‌کننده دربی 94 خواهند بود و پرسپولیس بیشتر چشم به ضد حمله‌ها خواهد دوخت و روی عملیات دفاعی تمرکز خواهد کرد.

این استدلال تاکتیکی زمان به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود که می‌بینیم اکنون همه ابزارهای هجومی در اختیار محمود فکری قرار دارد تا او با هر نوع چینش متناسب با این بازی تیمش را به میدان دربی 94 بفرستد و نتیجه لازم را با ارائه یک بازی رو به جلو به چنگ آورد.

دو احتمال را برای روش بازی استقلال می‌توان در ذهن متصور بود؛ تیم فکری یا با روش 2-4-4 به میدان خواهد رفت یا اینکه هجومی‌تر شده و با روش 3-3-4 در این بازی حضور خواهد داشت.

بازی با هر دو روش کفه ترازو را به نفع استقلال سنگین خواهد کرد چرا که ابزار هجومی متعددی در ترکیب آبی‌ها حضور دارند و از آن سو پرسپولیس در خط حمله خود سخت در مضیقه است و با مشکلات متعددی رو‌به‌رو است که همین وضعیت آنها را به سمت بازی تأخیری و حتی درگیرانه پیش خواهد برد

استقلال اگر با روش 2-4-4 که به نظر می‌رسد نسبت به روش 3-3-4 دفاعی‌تر است راهی میدان شود به دلیل اینکه از دو مهاجم تخصصی استفاده خواهد کرد و بازیکنی همچون وریا غفوری که عمیقاً میل به نفوذ دارد را پشت آنها قرار می‌دهد بازهم از ضرباهنگ هجومی مناسب برخوردار خواهد بود و دغدغه‌ای بابت به دست آوردن موقعیت‌های گلزنی نخواهد داشت.

استقلال فکری اما زمانی رعب‌آور‌تر جلوه خواهد کرد که از 3 مهاجم متمرکز در خط حمله استفاده کند و دیاباته، قایدی و مطهری را همزمان به میدان بفرست که در چنین شرایطی به نظر می‌رسد آبی‌ها زودتر از حد تصور نیز در این بازی به گل برسند.

در عین حال اما برخی کارشناسان بر این باورند که فکری در این بازی به دنبال کسب تساوی است اما این تحلیل غلطی است از آنچه زیر پوست تیم او می‌گذرد و استقلال بدون شک در دربی 94 تیم حمله‌کننده خواهد بود و برای کسب پیروزی گام به میدان خواهد گذاشت.

شاید یحیی گل‌محمدی به دلایل متعدد که بسیاری از آنها نیز موجه است، بی‌میل نباشد با تساوی از این میدان خارج شود و بازی محتاطانه را به نمایش بگذارد اما محمود فکری نه آنقدر دستش خالی است که نتواند یک بازی کاملاً هجومی را به نمایش بگذارد و نه اینکه کارشناسان استقلالی از او می‌پذیرند که تیمش را با چنین حربه‌ای راهی میدان دربی کند آن هم در شرایطی که همه مهاجمانش حی و حاضرند و شیخ دیاباته نیز به فرم بدنی مطلوب رسیده و برای این بازی نیز آماده و مهیا به نظر می‌رسد.

بنابراین استقلال را در دربی 94 تیمی هجومی‌تر خواهیم دید ولو اینکه روش هجومی منتج به نتیجه دلخواه نشود و پرسپولیس که آمار گل‌های خورده‌اش روی عدد 2 ایستاده بتواند با سلسله عملیات دفاعی حملات استقلال را کنترل کند و به خواسته خود برسد اما استقلال در دربی 94 کاملاً مبتنی بر حملات پی‌درپی گام به میدان خواهد گذاشت و ممکن است در همان نیمه اول نیز به خواسته خود برسد.

به هر حال اشاره به روش‌های بازی استقلال که روی همین دو تاکتیک (3-3-4 یا 2-4-4) متمرکز خواهد بود دلیل نمی‌شود که از انگیزه‌های ذهنی فکری نیز غافل شویم. سرمربی استقلال نیز برخلاف پیش‌بینی‌ها در این میدان هرگز دنبال کسب تساوی نیست. او نیک می‌داند که پیروزی در این بازی بزرگ تا چه اندازه موقعیتش در استقلال را محکم خواهد کرد و او را به سمت قهرمانی در لیگ بیستم سوق خواهد داد.

استقلال اگر از خوان دربی به سلامت عبور کند به لحاظ روحی و روانی نیز در شرایط ایده‌آلی قرار خواهد گرفت ضمن اینکه پرسپولیس را که یکی از مدعیان بالقوه این فصل نیز محسوب می‌شود در شرایط روانی نامناسبی قرار خواهد داد که چه بسا این حال و هوا یکی از جدی‌ترین مدعیان را از گردونه رقابت خارج خواهد کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.