سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

پدری همان اینیستا است؛ به خاطر او...

شاید مسی بماند

شاید مسی بماند
پیت جنسن
پیت جنسن

وقتی در برد 3 بر 2 بارسلونا برابر اتلتیک بیلبائو، پدری با 18 سال و 42 روز سن جوانترین بازیکنی شد که در یک مسابقه لالیگا گل زده و پاس گل داده، به نظر می‌رسید بیشتر از همه لیونل مسی خوشحال شد. او پدری را در فضای لبه محوطه جریمه حریف پیدا کرد و خودش به سرعت دوید تا پاس پشت پای هوشمندانه او را دریافت کند و گل دوم تیمش را وارد دروازه اونای سیمون کند. بعد هم منتظر ماند تا با پدری جشن گل بگیرد.

حالا انگار روی شانه های جوان پدری آینده فصل بارسلونا قرار گرفته است. او این اواخر موتور محرک تیم بوده که توانسته به رده سوم لالیگا بخزد. با همه تردیدهایی که در مورد این جوان و توانایی اش در نجات فصل بارسلونا در هواداران وجود دارد، اما درخشش او از یک جنبه دیگر حائز اهمیت است، اینکه می تواند دلیل ماندن مسی در بارسلونا در تابستان آینده باشد.

خیلی حرف ها زده شده درباره اینکه چه چیزهایی می تواند مسی را برای تمدید قراردادش با باشگاه در پایان این فصل متقاعد کند، از بازگشت غیرمحتمل نیمار گرفته تا دیدگاه ساده انگارانه یک قرارداد جدید با شرایط خیلی بهتر مالی تا احتمال قابل احترام پیروزی کاندیدای مورد نظرش در انتخابات ریاست باشگاه در پنجم بهمن.

اما شاید بیش از پول، نیمار و خوان لاپورتا، این پسرک لاغر اهل جزایر قناری موثر واقع شود، او که وقتی مسی نخستین بازی‌اش را برای بارسلونا انجام داد چند روز به جشن تولد دوسالگی اش مانده بود، حالا می تواند باعث ماندن فوق‌ستاره آرژانتینی در بارسلونا شود.

وقتی مسی خودش را مطرح کرد زیر پر و بال ستاره آن روزهای بارسلونا یعنی رونالدینیو بود، حالا شاید وقتش باشد او نقش استاد را برای یک استعداد جوان دیگر بازی کند.

پدری در توصیف پاس گلش برای مسی گفت:«همه چیز خیلی سریع اتفاق افتاد. او از پشت سر به من توپ داد، بعد به من چیزی گفت، اگر نمی گفت نمی دانستم به کدام طرف دویده. دیدم دروازه‌بان بیرون آمده، بنابراین توپ را به او رساندم و گل زد.»

مسی می خواهد بازیکنانی که اطرافش هستند، روی طول موج مشابهی تنظیم شده باشند و یک اشاره، نگاه یا حرکت را خیلی سریع درک کنند. پدری به همان زبانی صحبت می‌کند که ستاره شماره 10 بارسلونا حرف می زند.

خورخه والدانو درباره او گفته:«او تاثیرگذار و تعیین‌کننده است و در عین حال آرامش زیادی دارد. در فوتبال کسی که بتواند خوب فکر کند، تفاوت را رقم می زند و قطعا او یکی از کسانی است که زمان بیشتری نسبت به بقیه با توپ سپری می‌کند مثل اینکه وقت بیشتری دارد.»

فصل قبل او برای مربی سابق رئال بتیس و وست برومویچ، پپه مل در لاس‌پالماس بازی کرد چون بارسلونا او را از این تیم دسته دومی خریده بود و او را به همین تیم قرض داد تا تجربه بیشتری به دست آورد. مل به درستی استعداد او را شناسایی کرد و درباره اش حرف زد وقتی خیلی‌ها فکر می کردند درباره استعداد پدری زیاده روی می‌کند.

وقتی به نظر می‌رسید او ممکن است یک فصل دیگر برای لاس‌پالماس قرضی بازی کند، مل گفت:«ما امیدواریم اما من اگر جای مربی بارسلونا بودم، او را نگه می داشتم. اگر ببینید چطور توپ را دریافت می‌کند و با هم‌تیمی‌هایش لینک می‌شود، متوجه می شوید چقدر فوق‌العاده است.»
خیلی از 16 سالگی او نگذشته بود که با تشخیص مل نخستین بازی‌اش را انجام داد، رئال مادرید هم به جذب او ابراز علاقه کرد اما مل می‌گوید:«بارسلونا شجاعت به خرج داد و با پیشدستی نسبت به رقبا او را خرید، حالا هم دارد نتیجه اش را می بیند.» رئال مادرید حتی قبل از رفتن او به لاس‌پالماس هوایش را داشت. او در باشگاه محلی تنریف، اونیون دپورتیوو تخوئسته، درخشید. در فوریه 2018 در والده بباس، رئال از او تست گرفت اما بعد از تماشای بازی‌اش با تیم سوم باشگاه و چند جلسه تمرین در هوای برفی، او را نخواستند و لاس‌پالماس با او قرارداد بست.

حالا با این توانایی در شکافتن خطوط دفاعی شبیه بازیکنان محصول آکادمی مشهور بارسلونا، لا ماسیا شده که سبک بازی بارسلونا در طول یک فرایند چندساله به آنها آموخته می‌شود. سبک خاص بازی، دویدن های آگاهانه، ایجاد ضرباهنگ تیم و انتخاب درست مقصد پاس همان چیزهایی است که مسی، محصول فوق‌العاده لاماسیا در این آکادمی یاد گرفته و به شدت از آنها استقبال می‌کند. شباهت هایی هم به آندرس اینیستا دارد که در سن خیلی پایین به آکادمی آمد و مثل او فیزیک جسمی چندان مناسبی نداشت.

آلبرت بنایخس که اینیستا را کشف کرد می‌گوید منصفانه نیست که پدری را آندرس جدید بدانیم اما نمی شود جلوی این مقایسه ها را گرفت:«او باهوش است، توان تکنیکی بالایی دارد و اگرچه چندان جسور نیست، اما خیلی تلاش می‌کند ضمن اینکه با بقیه بازیکنان خوب ارتباط برقرار می‌کند.» خود اینیستا هم در مراسم معارفه پدری برای باشگاه پیام فرستاد.

اینکه مسی با رفتن اینیستا مثل جدایی نیمار و لوییس سوارس عزادار شده، پنهان نیست. حالا یک اینیستا پیدا کرده که می تواند با او پاسکاری کند و این رابطه شاید به ماندن او در نوکمپ بینجامد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.