سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

نبرد جذاب مورینیو و گواردیولا در جام اتحادیه

رکوردهای خاص برای مربی‌های خاص

رکوردهای خاص برای مربی‌های خاص
کریس رایت
کریس رایت

هفته اول سال 2021 به پایان رسید و هواداران فوتبال می‌توانند منتظر یک فینال فوق‌العاده در سال جدید باشند. با پیروزی 2 بر صفر چهارشنبه شب منچسترسیتی برابر منچستریونایتد در نیمه‌نهایی جام اتحادیه، پپ گواردیولا در فینال با رقیب قدیمی اش، ژوزه مورینیو روبه‌رو می‌شود که یک شب قبل با برد مشابه تاتنهام برابر برنتفورد دسته دومی راه خود را به سوی فینال پنجم اردیبهشت هموار کرده بود.

این دو در بیشتر سال‌های دهه قبل سلطه نادری بر این جام پیدا کرده اند به نحوی که از سال 2014 یا سیتی قهرمان این جام شده یا مورینیو. آخرین مربی که قبل از دوقطبی شدن قهرمانی این جام توانسته آن را ببرد، مایکل لادروپ است که با پیروزی 5 بر صفر سوانزی برابر برادفورد در سال 2013 قهرمان شد. سیتی در سال‌های 2014 و 2016 با مانوئل پیگرینی و در سه سال گذشته با گواردیولا به عنوان قهرمانی رسیده در حالی که مورینیو در سال 2015 با چلسی و در سال 2017 با منچستریونایتد فاتح این جام شده است.

حالا برای این فینال انگیزه‌های خاصی دارند، یا سیتی قهرمان می‌شود و گواردیولا با چهار جام رکورددار مشترک در کنار مورینیو می‌شود یا آقای خاص با پنج قهرمانی، مقتدرانه و به تنهایی پرافتخارترین مربی این رقابت‌ها لقب می گیرد.

مورینیو هنوز نتوانسته برای تاتنهام جام بگیرد-البته نباید او را به خاطر ناکامی فصل قبل سرزنش کرد، در واقع آخرین بار که تیم شمال لندن به جامی رسیده در سال 2008 با همین جام و با مربیگری هری ردنپ بوده- و گواردیولا تا به حال جام قهرمانی لیگ قهرمانان را برای مالکان پرتوقع سیتی به دست نیاورده اما هر کدام که برنده شوند می‌توانند ادعا کنند در هر سال کامل، حداقل یک جام معتبر به دست آورده اند، کاری که قبلا هم کرده اند.

تا به امروز مورینیو و گواردیولا در 24 بازی به عنوان مربی رودرروی یکدیگر قرار گرفته اند، در انگلیس و اسپانیا، که سهم گواردیولا 10 برد و سهم مورینیو 7 برد بوده است. با توجه به اینکه بازی دو تیم در لیگ برتر برای 25 بهمن برنامه ریزی شده، فینال جام اتحادیه بیست و ششمین دیدار دو مربی بزرگ ایبریا خواهد بود و این یعنی هر یک از این دو برای دیگری پرتکرارترین رقیب به شمار می روند. آیا گواردیولا بردهایش را به عدد 11 می رساند یا ژوزه آمارش را برابر رقیب قدیمی بهبود می بخشد و امیدوار می‌شود که در آینده ای نزدیک این اختلاف را از بین ببرد؟

وزن تاریخ-یا حداقل سال‌های اخیر- به نفع منچسترسیتی سنگینی می‌کند که در هفت سال گذشته پنج بار قهرمان شده. سیتی گواردیولا تنها دومین تیمی است که سه قهرمانی متوالی دارد، رکورددار لیورپول است که در سال‌های 1984-1981 چهار قهرمانی پیاپی در این جام به دست آورده و در واقع با هشت قهرمانی در این جام رکورددار است در حالی که سیتی با هفت قهرمانی در رده دوم قرار دارد و تیم گواردیولا با قهرمانی در اردیبهشت در کنار لیورپول قرار می گیرد.

روند فوق‌العاده سیتی در جام اتحادیه از 22 سپتامبر 2015 و پیروزی مقتدرانه 4 بر یک برابر ساندرلند در دور سوم جام اتحادیه شروع شد. تیم گواردیولا در واقع چهار باخت و یک تساوی داشته اما جز یکی همه آنها در بازی رفت یا برگشت دیدارهای نیمه‌نهایی بوده که در نهایت با صعود این تیم به پیروزی این تیم انجامیده است. وقتی روند پیروزی های این تیم شروع شده، 16 بازی را برده اند و در مجموع در این بازی 21 بازی 50 گل زده اند و 13 گل خورده اند.

در طرف دیگر این معادله، ژوزه مورینیو قرار دارد که هرگز در فینال جام اتحادیه شکست نخورده و هر چهار بار که به این بازی آمده، پیروز بوده است، سه بار با چلسی در سال‌های 2005 و 2007 و 2015 و یک بار با منچستریونایتد در سال 2017. یک واقعیت دیگر هم درباره مورینیو وجود دارد، مربی نامدار پرتغالی که سه هفته دیگر 58 ساله می‌شود، در فصل دوم هر پنج تیمی که در آنها مربیگری کرده حداقل یک قهرمانی به دست آورده و اگر بخواهد این رکورد از دستش نرود، باید برابر رقیب قدیمی به پیروزی برسد.

هر اتفاقی که در این بازی بیفتد و هر کدام از این دو مربی خاص که به عنوان قهرمانی برسد، یک فصل جدید در کتاب رقابت‌های بزرگ مربیگری در فوتبال شکل می گیرد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.