دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

4 گل دو دربی قبلی را دو ستاره جدا شده زدند

پرسپولیس در حسرت بشار و علیپور

پرسپولیس در حسرت بشار و علیپور

گلزنی در دربی احتمالاً یکی از مهم‌ترین لحظات زندگی ورزشی فوتبالیست‌هایی تلقی می‌شود که بازی در یکی از دو تیم سرخ و آبی پایتخت را تجربه کرده باشند. کما اینکه شاید بازیکنی دوران موفقی در یکی از این دو تیم نداشته اما با گلی که در دربی به ثمر رسانده در ذهن هواداران مانده و همچنان نان آن گل دربی را می‌خورد.

گلزنی در دربی احتمالاً یکی از مهم‌ترین لحظات زندگی ورزشی فوتبالیست‌هایی تلقی می‌شود که بازی در یکی از دو تیم سرخ و آبی پایتخت را تجربه کرده باشند. کما اینکه شاید بازیکنی دوران موفقی در یکی از این دو تیم نداشته اما با گلی که در دربی به ثمر رسانده در ذهن هواداران مانده و همچنان نان آن گل دربی را می‌خورد.

 پرسپولیسی‌هایی که به استقلال گل زدند

در تیم فعلی پرسپولیس بازیکنانی هستند که سابقه گلزنی مقابل استقلال را دارند اما برای خیلی‌ها این مهم با پیراهن سرخ و در دربی سنتی پایتخت رقم نخورده است.

معمولاً وقتی بازیکنان جدید در هر فصل به پرسپولیس اضافه می‌شوند ویدئوی گلزنی آنها مقابل استقلال بیشتر از هر ویدئوی دیگری در خصوص آنها وایرال می‌شود. مثلاً گلی که احسان پهلوان با پیراهن ذوب‌آهن در هفته سوم فصل 95-94 به استقلال زد یکی از این گل‌‌هاست. یا وقتی عیسی آل‌کثیر پرسپولیسی شد هواداران، ویدئوی گل او با پیراهن نفت تهران را مقابل حریف سنتی در فضای مجازی دست به دست چرخاندند.

از بین بازیکنان قدیمی‌تر پرسپولیس هم برخی در کارنامه فوتبال‌شان سابقه گلزنی مقابل استقلال را دارند. مثلاً وحید امیری در یکی از بازی‌های نفت تهران مقابل استقلال در همان دقیقه نخست بازی گل زده یا سیامک نعمتی قبل از پرسپولیسی شدنش با پیراهن پیکان گل زیبایی مقابل استقلال به ثمر رساند. محمدحسین کنعانی زادگان هم با پیراهن ملوان گل زیبایی به استقلال زده اما گل زدن به استقلال در دربی با پیراهن پرسپولیس رخداد‌ ویژه‌ای است که فقط برای چهار بازیکن این تیم اتفاق افتاده است.

مهدی عبدی فصل قبل در بازی رفت در لحظات پایانی مسابقه وارد زمین شد و حدود یک دقیقه بعد از ورودش به زمین موفق به گلزنی شد که با توجه به ناشناخته بودن عبدی برای خیلی از هواداران پرسپولیس اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ دربی بود و این مهاجم جوان را یکباره مطرح کرد.

 سه کاپیتان، سه گل

اما غیر از عبدی سه کاپیتان پرسپولیس هم سابقه گلزنی در دربی را دارند که آمار جالبی در آستانه بازی امروز به حساب می‌آید.

سیدجلال حسینی در دربی برگشت لیگ شانزدهم که پرسپولیس 3 بر 2 باخت گل دوم پرسپولیس را با پرتاب اوت بلند وحید امیری و با ضربه سر به ثمر رساند که با توجه به باخت سرخ‌ها شاید کمتر در ذهن هواداران مانده باشد.

 گلی که در لحظات پایانی مسابقه ثبت شد منجر به تنه سیدمهدی رحمتی به سیدجلال و اخراج او در لحظات آخر بازی شد و قهر کاپیتان‌های دو تیم بعد از چند سال رفاقت را به دنبال داشت.

امید عالیشاه اما در بازی رفت لیگ چهاردهم مقابل استقلال گل زد. زمانی که حمید درخشان هدایت سرخ‌ها را به عهده داشت. عالیشاه هم در دقایق پایانی بازی و زمانی که دربی با نتیجه یک – یک پیش می‌رفت روی ارسال ضربه ایستگاهی هادی نوروزی با ضربه سر گل زد و بعد از گل آنقدر هیجان‌زده شد که پیراهنش را در آورد و در حالی که یک‌اخطاره بود از بازی اخراج شد.

احمد نوراللهی دیگر کاپیتان سرخ‌ها هم در بازی برگشت لیگ هجدهم با ارسال ضربه کرنر ترابی و با ضربه سر دروازه استقلال را باز کرد که یک گل سه امتیازی در دربی و فوق‌العاده شیرین برای سرخ‌ها بود.

 بشار و علیپور کجا هستند؟

پرسپولیس فصل قبل سه بار با استقلال بازی کرد. دو بار در لیگ و یک بار هم در جام حذفی. در این سه بازی سرخ‌ها 5 گل به حریف سنتی‌شان زدند که یکی را مهدی عبدی زد اما زنندگان چهار گل دیگر حالا جایی در تیم یحیی ندارند.

در بازی برگشت لیگ که بازی 2-2 مساوی شد علی علیپور و بشار رسن گل زدند و در بازی جام حذفی هم که در طول 120 دقیقه به تساوی 2-2 انجامید و در نهایت سرخ‌ها در ضربات پنالتی شکست خوردند باز هم بشار رسن و علی علیپور گلزنان سرخ‌ها بودند که حالا جای خالی‌شان بیشتر از هر وقت دیگری احساس خواهد شد.

از این جمع علیپور سابقه چهار گل در دربی را داشت اما با ترانسفرش به فوتبال پرتغال فعلاً نمی‌تواند این آمارش را بهبود ببخشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.