چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

هزینه سرسام‌آور پرواز تیم‌های فوتبال و پول‎هایی که بلوکه می‎شوند

ورزش در تنگنای تحریم و فشارهای دیپلماسی

ورزش در تنگنای تحریم و فشارهای دیپلماسی

مسعود سلطانی‌فر گفت: «هزینه پرواز تیم ملی فوتبال ایران برای انجام دو دیدار دوستانه در سفر به ترکیه و ازبکستان ۱.۵ میلیارد تومان خواهد بود.»

ورزش در تنگنای تحریم و فشارهای دیپلماسی

 
دردسر یافتن حریف تدارکاتی برای تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال، مدت‌هاست که روند آماده‌‌سازی تیم‌های ایرانی را دچار مشکل کرده است. به همه این دردسرها حالا باید هزینه بالای پرواز و آزاد نشدن پول‌های بلوکه شده در فیفا را هم اضافه کنیم که این روزها به معضلی اساسی برای فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش تبدیل شده است. 
در حال حاضر سفر تیم ملی فوتسال زنان به برزیل برای حضور در جام جهانی کوچک برزیل به دلیل همین هزینه بیش از ده میلیارد تومانی پرواز اعضای این تیم به برزیل در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و فدراسیون فوتبال هم که با این هزینه سفر را غیرممکن می‌داند، با برگزاری اردوهای این تیم موافقت نمی‌کند.
تیم ملی فوتسال مردان هم برای برگزاری بازی‌های تدارکاتی خارج از ایران با همین مشکل مواجه است و تیم‌هایی که همیشه برای دریافت حقوق سرمربی خود و پاداش بازیکنان‌شان از فدراسیون فوتبال، درگیر وعده‌ و وعید می‌شدند، حالا در کشمکش هزینه‌های سرسام آور سفر، کم کم از بازی‌های تدارکاتی و حتی حضور در تورنمنت‌های رسمی محروم می‌شوند.
طبق معمول همیشه این موضوع، حالا که برای تیم ملی فوتبال مردان دردسرساز شده، به طور رسمی از سوی مسوولان فدراسیون فوتبال بازگو شده است. 
همه این‌ها باعث شد که بحث مشکل هزینه پروازها برای تیم‌ ملی فوتبال، ضررهای مالی فدراسیون فوتبال در دوران شیوع ویروس کرونا و پول‌های بلوکه شده‌ای که به خاطر تحریم‌های بانکی علیه ایران از سوی فیفا آزاد نمی‌شوند، به بحث‌های جدی نشست دیروز(شنبه) رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر ورزش و جوانان، رییس کمیته ملی المپیک و جمعی از روسای فدراسیون‌های ورزشی تبدیل شود. جلسه‌ای که در آکادمی ملی المپیک برگزار شد و طی آن مهدی محمدنبی به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره مشکلات فدراسیون این‌طور توضیح داد: «در انگلیس یک باشگاه به خاطر کرونا ۱۴۰ میلیون پوند متضرر شده است، این در حالی است که فوتبال ایران نیز ۱۵۰۰ میلیارد تومانی به دلیل شیوع ویروس کرونا در ۶ ماه اخیر خسارت دیده است.»
در کنار برآورد این خسارت سرسام‌آور، نبی به طلبی اشاره کرد که همچنان فیفا برای آزادسازی‌اش کاری نکرده است: «٢٠٠ میلیارد تومان از فیفا طلب داریم اما به خاطر تحریم‌ها نمی‌توانیم یک سنت هم از فیفا خارج کنیم. با این شرایط باید اردوهای خود را برگزار کنیم.»
نبی با اشاره به اینکه ناتوانی فدراسیون فوتبال برای فعالیت در بخش عمرانی، فشار مضاعفی به دولت وارد خواهد کرد، از سازمان برنامه و بودجه خواست که حامی فوتبال باشد. او البته به دیدارهای دوستانه تیم ملی هم اشاره کرد و گفت: «خیلی محرمانه در این مسیر فعالیت‌های خود را پیش می‌بریم تا حتی‌المقدور در کارمان خللی ایجاد نشود اما باید بدانیم برای انجام دو دیدار دوستانه تیم ملی باید حدود ۱۳ میلیارد تومان هزینه شده است.»
مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان هم با اشاره به همین مشکلات و تأکید بر تهدیداتی که از یکسال قبل ورزش کشور را هدف گرفته، تأکید کرد: «این فشارها سیاسی بوده تا محدودیت هایی برای ورزش کشور در عرصه بین المللی به وجود آورند که این مسئله با کمک رژیم صهیونیستی صورت می گیرد. آمریکا نه تنها عرصه اقتصادی را بر ما تنگ کرده بلکه در عرصه دیپلماسی عمومی نظیر ورزش هم فشار خود را وارد کرده و باید بدانیم ورزش تاثیر بسیار بالایی بر جامعه دارد و جو روانی یا سرخوردگی ایجاد می کند و دشمن نیز همین موضوع را هدف رفته و قصدش ایجاد نارضایتی عمومی است.»
او به وضعیت سخت مالی به وجود آمده برای ورزش کشور به دلیل قیمت ارز اشاره کرد: «کشورهای میکروسکوپی همسایه ما هزینه های بسیار بالایی کرده اند و بازیکنان خارجی سایر کشورها را به خدمت گرفته اند و فضای رقابت بسیار سخت شده است. به طور مثال هزینه پرواز تیم ملی فوتبال ایران برای انجام دو دیدار دوستانه در سفر به ترکیه و ازبکستان ۱.۵ میلیارد تومان خواهد بود.»
ابراز نگرانی بابت تأثیر افزایش قیمت ارز بر کیفیت آماده‌سازی تیم‌ها و فشار تحریم‌ها در کنار خسارت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، ورزش کشور را در تنگنای سختی قرار داده است.
 
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.