دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

دربی جذاب ها

دربی جذاب ها
محمد حاجی خانی mamadhajikhani@
محمد حاجی خانی mamadhajikhani@

وقتی کرمانشاهی سوت پایان نود دقیقه یکی از زیباترین دربی‌های چند سال اخیر را به صدا در آورد تقریباً هیچ‌یک از هواداران سرخابی ناراحت و سرخورده نبودند؛ گرچه این یک امتیاز دردی از هیچ‌یک از دو تیم دوا نخواهد کرد اما نباختن دربی می‌تواند در به حاشیه نرفتن هر دوی آنها تأثیرگذار باشد.

وقتی کرمانشاهی سوت پایان نود دقیقه یکی از زیباترین دربی‌های چند سال اخیر را به صدا در آورد تقریباً هیچ‌یک از هواداران سرخابی ناراحت و سرخورده نبودند؛ گرچه این یک امتیاز دردی از هیچ‌یک از دو تیم دوا نخواهد کرد اما نباختن دربی می‌تواند در به حاشیه نرفتن هر دوی آنها تأثیرگذار باشد. خصوصاً اینکه در این چند سال اخیر شاهد اهمیت جمع‌آوری امتیازات در رقابت‌های نیم فصل اول بوده‌ایم. امتیازات و تفاضل گل‌هایی که همیشه در هفته‌های انتهایی نقش بسزایی در تعیین قهرمان لیگ برتر داشته است.

رقابت استقلال محمود فکری و پرسپولیس یحیی گل‌محمدی به نقطه عطفی در کارنامه فنی هر دو مربی تبدیل شد و این مهم در لیگ بی‌هیجان امسال تا این لحظه بدون حضور تماشاگران دنبال شده و بیشتر بار غیر فنی آن را فضای مجازی به دوش کشیده که بسیار قابل تقدیر است.

پرسپولیس روی اشتباه کمال کامیابی‌نیا و با گل ارسلان مطهری در همان دقایق ابتدایی غافلگیر شد اما عقب نکشید؛سرخ‌ها مثل همیشه تا دقیقه نود جنگیدند و استحقاق سه امتیاز را داشتند اما محمود فکری که کادر چیره دستی در کنار دارد با تعویض فرشید اسماعیلی توانست از تک موقعیت به دست آمده و روی تیزهوشی مهدی قایدی بهترین بهره برداری را انجام داده و عدد یک را مقابل صفر امتیازی که تا لحظه به ثمر رسیدن گل در جدول به دست آورده بود به ثبت برساند. تک امتیازی که مسلماً ارزش آن با نباختن هر دو تیم در دربی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند چرا که از یک سو با توجه به حساسیت‌های موجود می‌توانست استقلال فکری که تا بدین لحظه جز در مقابل گل گهر حریف قدرتمند دیگری را از پیش رو برنداشته بود به حاشیه ببرد و از سوی دیگر نیز ضربه سختی به پرسپولیس که پس از ناکامی در فینال آسیا وضعیت روحی ایده‌آلی ندارد وارد کند

نکته مثبت برای سرخ‌ها که تا بدین لحظه به دلیل کمبود مهره و اشتباهات مدیریتی تاوان زیادی داده‌اند باز شدن پای مهاجمان این تیم به امر گلزنی بود و از طرفی شخصیت تیمی پرسپولیس را به رخ کشید

تیمی جنگنده، تاکتیکی و جذاب که اشتیاق فراوانی برای برد دارد و این امر پس از حل شدن مشکل گلزنی آنها مقابل یکی از نامدارترین خطوط دفاعی لیگ برتر نوید رقابتی جذاب در دیدار بعدی آنها برابر فولاد را می‌دهد. استقلال نیز با محمود فکری و همراه تمام ستارگانش این‌بار برخلاف قبل نشان داد که آنها نیز اهمیت جنگیدن و حفظ بدنه تیم تا سوت پایان بازی را یاد گرفته‌اند و این امید را به طرفدارانشان می‌دهند که علی‌رغم ناهماهنگی‌هایی که در برخی زمان‌های بازی رخ داد برای رسیدن به قهرمانی پا پس نخواهند کشید و تا آخرین نفس فوتبال بازی خواهند کرد.

استقلالی‌ها که با دیدن بازی‌های تاکتیکی استراماچونی بدعادت شده‌اند و هنوز حس همذات‌پنداری با مربی سابق را زنده نگه داشته‌اند علی‌رغم تغییرهای متعدد کادر فنی همچنان حتی به غلط محمود فکری را نیز همانطور که استرا بود می‌خواهند. یحیی با دست خالی تا نیم فصل کار سخت‌تری را پیش رو دارد و با نیمکتی روبه‌روست که پر از جاهای خالیست و بزرگترین دوئل پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات بین گل‌محمدی و هیأت مدیره‌ای رخ خواهد داد که با توجه به ممنوعیت حضور بازیکنان خارجی باید مهره‌های مناسبی را برای خطوط مختلفی که پرسپولیس در آنها دچار مشکل است جذب کنند. مسأله‌ای که از صحبت‌های یحیی پس از پایان بازی و هنگام حضور در مصاحبه تلویزیونی و کنفرانس خبری به شدت مشهود بود و کار را به درخواست فوری و مستقیم از وزیر ورزش کشاند.

نقطه قوت استقلال در این دیدار نباختن بود و آنها علی‌رغم موقعیت‌های زیادی که به پرسپولیس دادند با حفظ روحیه تیمی و پرهیز از حاشیه‌ای که امکان داشت هر لحظه استقلال را به زیر بکشد روی تیزهوشی فرشید اسماعیلی و خلاقیت مهدی قایدی که نوید ستاره‌ای برای آینده این تیم را می‌دهد به گل مساوی دست یافته و بدین شکل فعلاً راهی هموار را برای برنامه‌ریزی‌های منسجم‌تر خصوصاً برای نیم فصل دوم که بازی‌ها به مراتب سخت‌تر خواهد شد پیش روی خود می‌بیند. هواداران استقلال توقعشان از تیم بالا رفته و با توجه به برآورده شدن اکثر خواسته‌های کادر فنی و آرامش حاکم بر تیم دیگر جای هیچ اشتباه و بهانه‌ای برای آنها وجود ندارد و آبی‌ها محکوم به نتیجه گرفتن هستند و در صورت حفظ همین روند می‌توانند نیم فصل را با صدرنشینی به اتمام رسانده و سپس با رفع نقاط ضعف و هماهنگ شدن نفرات مصدوم و محرومی که به تیم اضافه خواهند شد این بار هوادارانشان را نسبت به قهرمانی قاطع در لیگ پیش رو امیدوار نگه دارند.

از همه اینها که بگذریم تک تک نفرات دو تیم در این دیدار نمایشی جذاب داشتند و دوستدارانشان را برای دقایقی با هیجان به وجد آوردند و توقعات را برای دیدارهای بعدی بالاتر بردند. این کمترین خواسته طرفدارانی است که در این روزهای سخت به دنبال شادمانی می‌گردند و بار این خواسته بر دوش بازیکنان دربی 94 است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.