چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰

یک میلیارد یورو بدهی که نصف آن باید تا سال دیگر پرداخت شود

بارسلونا در مرداب

بارسلونا در مرداب
هری اسلیوین
هری اسلیوین

بدهی های رو به افزایش بارسلونا شاید این باشگاه را به دوران ریاضت اقتصادی دراماتیکی بکشاند، غول کاتالونیا نزدیک به یک میلیارد پوند بدهی دارد. اوایل فصل گذشته بارسلونا اعلام کرد انتظار دارد نخستین باشگاهی شود که به درآمد یک میلیارد پوندی در فوتبال در یک سال می‌رسد اما شیوع ویروس کرونا همه چیز را به هم ریخت و این باشگاه فصل گذشته را با یکصدمیلیون دلار ضرر به پایان رساند و حالا نگرانی هایی وجود دارد که این فصل شرایط بدتری برای این تیم پیش بیاید.

آنطور که روزنامه مشهور کاتالونیا، لا وانگاردیا گزارش داده ضرر سال گذشته به بدهی خالص باشگاه که 500 میلیون یورو بود و 400 میلیونی که کسری دارند، اضافه می‌شود. این روزنامه توضیح داده که رییس بعدی و هیات مدیره اش باید رسیدگی به این شرایط را در اولویت خود قرار دهند چون باید 420 میلیون یورو از این بدهی را ظرف 12 ماه آینده بپردازند.

باشگاه در شرایط فعلی تحمل چنین بدهی را ندارد و برای همین در حالی که برنامه ریزی برای جبران این بدهی ها ضروری است اما باشگاه را وارد یک بحران مالی شدید می‌کند.

مساله دیگر موضوع دستمزدها است که سال گذشته در اوج فراگیرشدن کرونا توسط خوسپ ماریا بارتومئو مورد بازنگری قرار گرفت و بازیکنان موافقت کردند از دریافت تقریبا نیمی از دستمزد خود صرف نظر کنند و قرار شد باشگاه از 355 میلیون یورو 170 میلیون یورو را بپردازد.

اما این پول هنوز پرداخته نشده و قرار است ظرف چهار سال آینده 45 میلیون یورو بیشتر به کل بازیکنان بپردازد. این مساله بسیار بزرگی برای بارسلونا است که همین حالا 70 درصد از بودجه خود را صرف خرید و دستمزد بازیکنان کرده است. در واقع، هیچ تیمی در دنیا به اندازه بارسلونا دستمزد نمی دهد.

یک چیز دیگر هم هست. بودجه ای که برای این فصل در نظر گرفته شده با درآمد فرضی 791 میلیون یورو از منابع مختلف بوده که مشخص است برخی از آنها محقق نشده اند و نخواهند شد. بودجه بر اساس آن تنظیم شده که هواداران از ماه دسامبر اجازه بازگشت به نوکمپ با 25 درصد ظرفیت را پیدا می کنند. این اتفاق نیفتاده همانطور که پیش‌بینی برگزاری بازی‌ها با ظرفیت کامل از فوریه نیز محتمل نیست. در واقع 320 میلیون یورو از این رقم قرار بوده از آمدن هواداران به ورزشگاه، موزه و فروشگاه های باشگاه و خدمات دیگر تامین شود که با شرایط فعلی کاملا غیرواقع بینانه به نظر می‌رسد.

یک منبع نزدیک به باشگاه به لاوانگاردیا گفت:«این ارقام همچنین شامل درآمدهایی از طریق تمدید قرارداد با اسپانسرهایی مثل راکوتن(55 میلیون یورو) یا بکو(19 میلیون یورو) می‌شود که اتفاق نخواهد افتاد.»

اتهامات متوجه بارتومئو است و میراثی که برای رییس بعدی باشگاه قرار داده است با یک سری از خریدهای بسیار گران قیمت که هرگز نتوانستند سطح بارسلونا را بالا ببرند، بازیکنانی مثل عثمان دمبله، فیلیپه کوتینیو و آنتوان گریزمان.

مخمصه فعلی در ماجرای آینده لیونل مسی در تابستان گذشته هم نقش داشت. بخشی از نارضایتی فوق‌ستاره آرژانتینی از آن جهت بود که باشگاه پرداخت 39 میلیون یورو از قرارداد او را لغو کرد. این مبلغ در تیرماه پرداخت شد اما بخش دوم آن قرار است در پایان فصل داده شود اما گزارش شده با دستمزدهای فوق‌العاده ای که قرار است در چهار سال آینده پرداخت شود، چیزی به مسی نمی رسد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.