سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

چراغ سبز سرمربی ایرانی گوته‌بورگ

اسبقی: به پیشنهادهای ایرانی هم فکر می‌کنم

اسبقی: به پیشنهادهای ایرانی هم فکر می‌کنم

درهای ایران را هیچوقت به روی خودم نمی‌بندم. ایران کشور پدری من است و اگر شرایط مساعد باشد، دوست دارم روزی کار در لیگ برتر را تجربه کنم.

چراغ سبز سرمربی ایرانی گوته‌بورگ

 نام پویا اسبقی از زمانی مطرح شد که هدایت دالکورد سوئد را بر عهده گرفت و بعدها روی نیمت گیفله در آلونسکان - لیگ برتر سوئد - نشست و توانست این تیم را در جدول حفظ کند. سپس مدیران باشگاه گوته بورگ سراغ این پدیده ایرانی آمدند و او را برای مدتی طولانی به خدمت گرفتند. برنامه گوته‌بورگ بازگشت به روزهای اوج گذشته، کاهش میانگین سنی، پرورش استعداد  و البته کسب رتبه‌ای خوب در جدول مسابقات بود. اتفاقی که با اسبقی رخ داد و میانگین سنی گوته‌بورگ به 22 رسید و البته این تیم توانست رفته رفته به دوران پرافتخار قبل خود با اسون گوران اریکسون برگردد.  اسبقی در سال دوم به قدری با گوته‌بورگ درخشید که توانست عنوان هفتم رقابت‌ها را با تیمی جوان به دست بیاورد. اواسط فصل 2019 لیگ سوئد، دو بازیکن گوته‌بورگ هم راهی روبین کازان و اندرلخت بلژیک شدند و رقمی در حدود پنج میلیون یورو نصیب این باشگاه قدیمی شد. به همین دلیل قرارداد اسبقی با گوته‌بورگ دو فصل دیگر تمدید شد، آن هم در شرایطی که مدیران باشگاه بارنزلی- از تیم‌های حاضر در چمپیونشیپ - برای فرار از سقوط برای جذب این مربی جوان اقدام کردند اما به نتیجه نرسیدند.

اسبقی با گوته بورگ توانست به فینال جام حذفی سوئد راه یابد و با شکست مالمو عنوان قهرمانی را بعد از سال‌ها به دست بیاورد. این افتخار بزرگی بود که همراه با اسبقی کسب شد اما تغییر مالکیت در این باشگاه سوئدی باعث شد تا سرمربی تیم زیر 21 ساله‌های سوئد جانشین این مربی جوان و ایرانی شود. حالا اسبقی که تا سال 2021 با گوته‌بورگ قرارداد دارد، پیشنهادهایی جذاب از لیگ سوئد، دانمارک و همچنین سایر کشورهای اروپایی دریافت کرده و فعلاً در حال بررسی آنها است. این مربی 35 ساله که متولد کرج است، هیچگاه حضور در لیگ ایران را تجربه نکرده اما معتقد است اگر شرایط مهیا باشد، می‌تواند تجریباتش را در اختیار باشگاه‌های بزرگ ایرانی بگذارد. اسبقی در این مورد می گوید: «درهای ایران را هیچوقت به روی خودم نمی‌بندم. ایران کشور پدری من است و اگر شرایط مساعد باشد، دوست دارم روزی کار در لیگ برتر را تجربه کنم. البته تاکنون پیشنهادی رسمی از تیم‌های ایرانی دریافت نکرده‌ام اما اگر موضوعی رسمی شد حتماً به آن فکر خواهم کرد.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.