دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

پرسپولیس - فولاد ، یک استقلال - پرسپولیس دوباره است

مچ‌اندازی یحیای آسیایی و جواد لالیگایی!

مچ‌اندازی یحیای آسیایی و جواد لالیگایی!
احسان محمدی
احسان محمدی

جواد نکونام را کنار زمین فوتبال با چه تصویری به یاد می‌آورید؟ خوش‌پوش، بدون اضافه وزن و در حال اعتراض به داور! او در این مدت از نساجی تا فولاد خودش را مثل دوران بازی کردن به عنوان یک سختکوشِ سیری‌ناپذیر نشان داده است. کسی که راضی نمی‌شود.

ایران ورزشی/جواد نکونام را کنار زمین فوتبال با چه تصویری به یاد می‌آورید؟ خوش‌پوش، بدون اضافه وزن و در حال اعتراض به داور! او در این مدت از نساجی تا فولاد خودش را مثل دوران بازی کردن به عنوان یک سختکوشِ سیری‌ناپذیر نشان داده است. کسی که راضی نمی‌شود. خیلی زود با فولاد توانست سهمیه آسیایی بگیرد. او را یک کپی ایرانی از کارلوس کی‌روش می‌دانند. نه فقط سبک بازی محافظه‌کارانه و دفاعی تیمش بلکه هیاهوهای کنار زمین و جنجال‌هایی که خلق می‌کند را نسخه‌برداری از روی دست سرمربی سابقش در تیم ملی قلمداد می‌کنند. اینکه چقدر این قضاوت درست است و چه اندازه اغراق‌آمیز چیزی است که شاید یک روز خودش شفاف در موردش حرف زد.

او با آنکه مدت کوتاهی برای استقلال بازی کرد و هواداران این تیم لقب «جواد لالیگایی» را تقدیمش کردند اما بعید است درحافظه استقلالی‌ها نقش ماندگاری زده باشد. با این همه کمتر کسی شک دارد که جواد نکونام مشتاق نشستن روی نیمکت استقلال است و دیر یا زود این اتفاق می‌افتد. برای همین خودش هم هر از چندگاهی حرفی می‌زند و کُری می‌خواند تا برای هواداران استقلال دلبری کند. دیدار پرسپولیس - فولاد از این منظر یک استقلال - پرسپولیس دوباره است. نشستن مهدی هاشمی‌نسب روی نیمکت هم ادویه بازی است. او بعد از آنکه فرشاد احمدزاده به استقلال گل منجر به شکست را زد، حتی از روی نیمکت بلند نشد و شادی نکرد. این دیدار برای یحیی گل‌محمدی و هواداران پرسپولیس چیزی فراتر از یک بازی سه امتیازی است چون از همین حالا می‌شود حدس زد که نکونام جملات گزنده‌ای را آماده کرده است. چه ببرد، چه ببازد یا چه مساوی شود. یحیی گل‌محمدی بعد از بازی با استقلال وارد جنجالی بی‌فایده شد. حق دارد از رسول‌پناه و آن ادبیات چرک‌اش شاکی باشد اما بیان آن جملات بعد از نمایشی درخشان مقابل استقلال چه سودی داشت جز اینکه تیم را وارد حاشیه کرد؟ 

بازی با استقلال یک بار دیگر به یحیی اعتبار تازه‌ای به عنوان باهوش بخشید، کسی که تاکتیک و مهره‌چینی و بازیخوانی بلد است و هواداران را یک بار دیگر به آینده امیدوار کرد اما هیچکدام از این حرف‌ها جای سه امتیاز بازی را نمی‌گیرد. یحیی مدت‌هاست با پرسپولیس رنگ بُرد را ندیده است، او هر چقدر هم تیمش فوتبال را زیبا بازی کند و موقعیت بسازد و موقعیت‌ها را از روی شکم‌سیری هدر بدهد، باز هم در انتهای فصل امتیازها را می‌شمارند. این بازی برای گل‌محمدی و پرسپولیس مثل یک پیچ مهم در مسابقه فرمول یک است، جایی که اگر هوشمندی به خرج بدهد می‌تواند با هنرمندی خودش را به رقبای پیشرو جلو کند یا با یک غفلت واژگون شود و رد شدن حریفان را از خط پایان نگاه کند.

پرسپولیس-فولاد یک بازی شش امتیازی است. تیم یحیی‌ گل‌محمدی اندازه کافی امتیاز هدر داده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.