جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰

حاج رضایی: فدراسیون فوتبال مدیری می‌ خواهد که دست نشانده و مطیع نباشد

حاج رضایی: فدراسیون فوتبال مدیری می‌ خواهد که دست نشانده و مطیع نباشد

پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید این فدراسیون در شرایط کنونی به فردی آگاه، شجاع، دست پاک، چشم پاک و مستقل نیاز دارد که دست نشانده و مطیع بالایی نباشد.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از تسنیم، حاج رضایی در ابتدا اظهار داشت:

برای بهتر شدن اوضاع فدراسیون فوتبال، تغییر فرد را بی تأثیر نمی‌دانم، اما به اینکه فردی هم بیاید و این ویرانه را بسازد، اعتقاد ندارم. ساختن این ویرانه مستلزم خیلی مسائل است که اکنون در فوتبال ما وجود ندارد.

وی افزود:

سال‌های بد و سیاهی را پشت سر گذاشتیم. هر کسی که روی آن صندلی می‌نشیند، میراث شوم گذشته روی دوش او وجود خواهد داشت. با این حال باید مسائل را تفکیک کنیم. اگر بحث فنی است و اگر می‌گوییم در دورانی که من آن را دوران سیاه فوتبال ایران می‌دانم، دو بار راهی جام جهانی شدیم، ما قدیمی‌ها می‌دانیم چه شد و چه اتفاقاتی افتاد. به عنوان کسانی که سن بیشتری داریم، این را به خوبی می‌دانیم که زمانی قاره آسیا و اقیانوسیه فقط یک سهمیه برای حضور در جام جهانی 16 تیمی داشت و ما از میان این همه تیم به جام جهانی 1978 آرژانتین صعود کردیم. حالا که ما دو دوره پیاپی به جام جهانی 32 تیمی رفته‌ایم، فقط آسیا 4 و نیم سهمیه دارد، پس نباید پشت این دو جام پنهان شویم.

پیشکسوت فوتبال کشورمان خاطرنشان کرد:

حالا بیاییم به عملکردها و پرونده‌های این چند سال نگاه کنیم. دلیل این همه باخت در پرونده‌ها چه بوده؟ نه زوریخ و نه کوالالامپور، ما در تهران این باخت‌ها را دادیم، آن هم به این دلیل که نمی‌دانیم چه چیزی امضا کردیم. ببینید چه افرادی این قراردادها را امضا کرده‌اند؛ آیا آنها حقوقدان و دلسوز جامعه فوتبال بودند که این همه به فوتبال ضرر زده‌اند و شایستگی حضور در جلسات و امضای قرارداد را داشتند؟ پاسخ این است که خیر، شایستگی نداشتند.

«ساختار فوتبال ایران بیمار و معیوب است». حاج‌رضایی با بیان این جمله تصریح کرد:

دو باشگاه پایتخت داریم که ظاهراً چشم و چراغ این فوتبال هستند و هواداران زیادی هم در سراسر کشور دارند. نگاهی بیندازید که فقط در دو سال گذشته چند مدیرعامل برای این دو باشگاه انتخاب شدند و هنوز هم صدای هوادار، مربی و بازیکن آنها بلند است. مگر می‌شود هر دو ماه یک بار مدیر عوض کرد و هر بار هم نفراتی را بیاورند که یا در فوتبال نبودند یا هیچ آشنایی با فوتبال ندارند.

وی ادامه داد:

راه نجات فوتبال، به این سه بخش مرتبط است؛ «مدیریت، سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی». هیچ کدام از اینها را نداریم در حالی که فوتبال مدرن نیازمند این سه عامل است. از میان این سه عامل هم ما در بخش مدیریتی بسیار ضعیف هستیم و اگر میان پنج کاندیدای ریاست، کسی باشد که مدیریت بداند، او از سایرین استثنا می‌شود. در سیستم مدیریتی، چه در باشگاه‌ها و چه در فدراسیون فوتبال، ناکارآمد و ضعیف هستیم.

مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران یادآور شد:

به انتخابات 10 اسفندماه نگاه کنید که چه کسانی نامزد شده‌اند؛ بیشتر آنها مردود خرداد ماهی هستند که در بخش‌های مختلف از جمله نایب رئیسی، کارشناسی، هیئت‌های فوتبال و مدیران باشگاه‌ها ثبت نام کرده‌اند و خودشان را برای جمع کردن غنیمت‌ها، شتابان به انتخابات رسانده‌اند.

«فوتبال ایران به ساختار درست، مدیر پاکدست، پاکدل و عاشق فوتبال نیاز دارد». پیشکسوت فوتبال کشورمان با بیان این جمله خاطرنشان کرد 

65 تا 70 سال با این فوتبال زندگی کردم و خیلی آدم‌ها را در این عرصه دیدم. شاید برای دهمین بار است که از این جمله استفاده می‌کنم اما بازهم باید بگویم که یکی از دردهای فوتبال این است که «عاشق‌ها رفته‌اند و کاسب‌ها آمده‌اند.» فوتبال با کاسبی از این نوع، رابطه‌ای ندارد و تا زمانی که این شرایط باشد من به آینده فوتبال خوشبین نیستم.

حاج‌رضایی یادآور شد:

یک نکته مهم در این انتخابات که گفتن آن ضرورت دارد، حضور علی کریمی، مهدی‌ مهدوی‌کیا و سعید دقیقی است. اینها فوتبالی هستند و از جنس فوتبال، اما نمی‌دانم آیا آنها برای انتخابات فیلتر می‌شوند یا اگر فیلتر نشدند، انتخاب خواهند شد یا نه و اگر انتخاب شوند کار بسیار سختی پیش‌رو دارند. ضمن تحسین شجاعت کریمی که پا به این عرضه گذاشته و می‌داند در این فوتبال چه خبر است، حضور او در انتخابات را نماد اعتراض جامعه فوتبال می‌دانم. حضور کریمی در انتخابات به این مفهوم است که جامعه فوتبال یک نماینده از طرف خودش دارد، اما موانع بسیار زیادی در راه کریمی وجود خواهد داشت. کریمی در انتخابات صدای مظلومیت فوتبال خواهد بود.

وی با انتقاد از حذف چند ساله اهالی فوتبال از حضور در فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد:

از زمانی که برای فدراسیون مجمع تشکیل دادند و قوانین گذاشتند، جامعه فوتبال را از حضور در فدراسیون حذف کردند. آمدند سقف و کف تحصیلات گذاشتند، سابقه 10 ساله مدیریتی خواستند و اجازه ندادند کسی وارد شود. آیا اجازه دادید از فوتبالی‌ها کسی وارد مدیریت فوتبال شود که سابقه داشته باشد یا همه پست‌ها را بین خودتان تقسیم کردید؟ می‌خواهم این مسئله را مطرح کنم که تا سال 2015 آقای نبی دبیرکل فدراسیون فوتبال بود، بعد از او دکتر علیرضا اسدی آمد، بعد نوبت به آقای ساکت رسید و بعد هم ابراهیم شکوری، اما مجدداً آقای نبی را آوردند تا دبیرکل فدراسیون شود. اکنون سردرگم هستیم که اگر نبی خوب بود، چرا او را عوض کردند و اگر بد بود، چرا دوباره آوردند؟ حالا از دل همین اتفاق ده‌ها سؤال مشابه پیش می‌آید که جواب آن را همه می‌دانند.

پیشکسوت فوتبال کشورمان با بیان اینکه به انتخابات پیش‌روی فدراسیون فوتبال و آینده فوتبال خوشبین نیست، گفت:

به هیچ‌وجه خوشبین نیستم و این را تجربه و دانش من می‌گوید. اگر موارد را به خودم یا تجربه‌ام ارجاع می‌دهم، عذرخواهی می‌کنم؛ من یک معلم ساده هستم، اما مطالعه و تحقیق دارم و لحظه به لحظه با فوتبال زندگی می‌کنم. من در خانه خواب نبودم که یک دفعه پس از سال‌ها بیرون بیایم و حرفی بزنم، اما از طرفی هم نمی‌گویم اعلم هستم. لطمات فوتبال را می‌دانم و به این علت است که نمی‌توانم خوشبین باشم.

حاج‌رضایی با انتقاد از هیئت رئیسه فعلی فدراسیون فوتبال گفت:

با احترام می‌گویم که مارک ویلموتس یک مربی درجه B اروپایی بود که یک جریمه سنگین را به فوتبال ایران تحمیل کرد. حالا هرکدام از آنهایی که این قرارداد را امضا کرده‌اند، یک چیز می‌گویند و شهامت ندارند حتی بگویند در این قرارداد چه شده است، اما باز برای حضور در فدراسیون جلو می‌آیند.

وی درباره اینکه رئیس بعدی فدراسیون فوتبال باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، اظهار داشت:

فوتبال امروز به مدیری نیاز دارد که شهامت داشته باشد، نه کسی که مطیع اوامر بالایی باشد. اگر فکر می‌کند تصمیمی درست است، روی آن بایستند نه اینکه استقلال نداشته باشد و با یک تلفن از بالا، نظام فوتبال را به هم بریزد. همیشه معتقد بودم آخرین رؤسای فدراسیون ما، رئیس نبودند و مرئوس بودند، چون رئیس کارلوس کی‌روش بود. او بعد از صعود تیم ملی به جام جهانی 2018، درست پس از بازی با ازبکستان آمد و مقابل دوربین نشست و گفت، همه از صعود ایران به جام جهانی خوشحال هستند، جز دو نفر که رئیس فدراسیون همان دو نفر را عوض کرد. آیا تغییر آنها برای این بود که دلش برای ما و فوتبال ما می‌سوخت یا برای حفظ صندلی‌اش بود؟

مربی سابق تیم ملی ادامه داد:

اطلاعات من از روی مطالعه است و مطالبی که رسانه‌ها منتشر می‌کنند. ملاک صحبت‌هایم مطالب رسانه‌هاست که اگر صحت نداشته باشد، به پای آنهاست که این مسائل را مطرح می‌کنند. در هر صورت، بدون استناد به این مطالب، بازخورد عملکرد این رؤسا را ما در جامعه هم دیده‌ایم. اخیراً نقل قولی از آقای فغانی در فضای مجازی خواندم که گفته بود حواله خودرو او برای جام جهانی را یکی از مسئولان وقت فدراسیون به پسرش داده بود. افراد فعلی فدراسیون از هیچ چیز نگذشتند. قرار بود به فغانی که داور پرافتخار کشور است، رده بندی جام جهانی را سوت زده و الان نوزدهمین داور برتر جهان شده، یک حواله واردات ماشین بدهند که بتواند از این طریفی درآمدی داشته باشد، اما این اتفاق رخ نداده است. اینها درد است و حالا این افراد چطور می‌خواهند دوباره به فوتبال خدمت کنند؟ فدراسیون فوتبال در این شرایط به افراد آگاه، شجاع، دست پاک، چشم پاک و مستقل نیاز دارد که دست نشانده و مطیع بالایی نباشد.

حاج‌رضایی درباره اینکه آیا رئیس فدراسیون فوتبال باید فوتبالی باشد و نیاز به حمایت نهادهایی بالادستی یا هماهنگی به قوای سه گانه دارد یا نه، گفت:

درباره بخش اول سؤال من معتقد نیستم که رئیس فدراسیون فوتبال حتماً باید فوتبالی باشد. رئیس فدراسیون باید مدیر باشد، شایستگی‌های مدیریتی را که درباره آگاهی، شجاعت و دست پاکی گفتم داشته باشد و چناچنه فوتبالی هم بود، بهتر است چون زبان فوتبال را هم می‌فهمد. در مورد بخش دوم نیز رئیس فدراسیون باید آنقدر قدرتمند باشد که پول بیاورد، تسهیلات بگیرد و مثلاً اگر تیم ملی بخواهد به سفر برود، بتواند یک هواپیما چارتر فراهم کند. کارهای زیاد دیگری در فوتبال وجود دارد و رئیس بعدی باید در AFC قدرتمند باشد. اگر فوتبال نیاز به ارتباط با نهادهای قدرتمند کشور داشته باشد، اشکالی ندارد، اما معتقدم کسی باید رئیس شود که منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح دهد.

وی با اشاره به دخالت‌های وزارت ورزش در انتخابات فدراسیون فوتبال ادامه داد:

اگر به خاطر داشته باشد، اولین دوره ریاست آقای کفاشیان، تنها کاندیدا بود و حتی رأی گیری هم صورت نگرفت. اعلام کردند آنهایی که با ریاست کفاشیان موافق هستند قیام کنند و از نظر من آن انتصاب بود نه انتخاب. در دوره‌های بعدی هم برای گرفتن زهر این کار، یک عده دور هم جمع شدند و از قبل می‌دانستند به چه کسی رأی بدهند.

حاج‌رضایی یادآور شد:

وزارت ورزش اگر در جهت بهبود شرایط فوتبال ایران مصمم است، اجازه دهد فوتبال مسیر خودش را طی کند. بهتر است وزارت ورزش  از فرد خاصی حمایت نکند و اجازه دهد اعضای مجمع تشخیص دهند چه کسی رئیس شود. با این حال فکر می‌کنم انتخابات هم اینطور نمی‌شود و تنها وزارت ورزش و وزیر نیست که گزینه دارند. زاویه‌های مختلف وجود دارد و برخی نامزدها از نقاط مختلف حمایت می‌شوند. فلان فرد از فلان جا می‌آید و آن یکی از جای دیگری، اما همانطور که گفتم من خوشبین نیستم. هرچند امیدوارم آنچه در انتخابات اتفاق می‌افتد، خلاف نظر من باشد تا بدبینی من تمام شود.

حاج‌رضایی گفت:

ضرب المثلی است که می‌گوید افراد خوشبین هواپیما می‌سازند و افراد بدبین چتر نجات. من جزو دسته دوم هستم که چتر نجات می‌سازم و این تجربه من است که بدبین باشم. امیدوارم روزی برسد که به من بگویند دیدی تجربه شما به درد نخورد. امیدوارم باورهای من فرو بریزد و به دنبال آن کشور ما و فوتبال ما آنقدر پیشرفت کند تا من هم خوشبین شوم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.