یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰

نگاهی به ابعاد حقوقی شکایت النصر عربستان از پرسپولیس ایران

خطر، بیخ گوش پرسپولیس

خطر، بیخ گوش پرسپولیس
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان دبیر صفحه باشگاه مدیران

غلامرضا رفیعی می‌گوید: « در بخش پایانی بند 4 حکم فیفا علیه پرسپولیس آمده است که تا زمانی که بدهی خود را به طلبکار پرداخت نکرده‌اید، حق استخدام بازیکن جدید را ندارید. امکان برداشت سوءبرداشت از آن وجود دارد.»

هنوز 24 ساعت از صعود تیم فوتبال پرسپولیس ایران به فینال لیگ قهرمانان آسیا نگذشته بود که باشگاه النصر عربستان به صورت رسمی از باشگاه پرسپولیس به کنفدراسیون فوتبال آُسیا شکایت کرد. ادعای باشگاه عربستانی این بود که برخی بازیکنان پرسپولیس شرایط شرکت در لیگ قهرمانان را نداشته‌اند. گویا باشگاه النصر در متن شکایت خود به موضوع قرارداد بازیکنان جدید پرسپولیس و بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی این تیم اشاره کرده‌اند.

به همین بهانه ایران ورزشی نگاهی حقوقی دارد به حکم صادر شده درباره طلب باشگاه پرسپولیس به برانکو و قوانین موجود درباره عقد قرارداد بازیکنان در زمان بسته بودن پنجره نقل و انتقالات باشگاه. آیا شکایت باشگاه النصر می‌تواند باشگاه پرسپولیس را با محرومیت مواجه کند؟ این باشگاه برای طرح این شکایت به چه موضوعی استناد کرده و برچه اساس مدعی شده است که برخی بازیکنان پرسپولیس، شرایط حضور در لیگ قهرمانان آسیا را نداشته‌اند؟ براساس آیین‌نامه تعیین وضعیت فیفا، باشگاه پرسپولیس می‌توانسته با بازیکنان جدید خود قرارداد ببندد؟ حضور این بازیکنان در مسابقات آسیایی قانونی بوده؟ پاسخ به تک تک این سوالات می‌تواند ما را در روشن‌تر شدن وضعیت پرسپولیس در پرونده پیچیده‌ای که پیش رویش قرار گرفته، کمک کند و میزان خطری را ارزیابی کند که شانس قهرمانی این تیم را تهدید می‌کند.

دکتر غلامرضا رفیعی، کارشناس حقوقی فوتبال در گفت و گو با ایران ورزشی درباره شکایت انجام شده از سوی باشگاه النصر عربستان می‌گوید: «هر باشگاهی می‌تواند نزد کمیته انضباطی شکایت کند و از این نظر نمی‌توانیم ایرادی به باشگاه النصر بگیریم اما لازم است با نگاهی به رأی صادر شده فیفا برای باشگاه پرسپولیس، ابعاد این شکایت و نوع مواجهه ما با این حکم را بررسی کنیم.»

رفیعی بنا به بندی در آیین‌نامه تعیین وضعیت بازیکنان فیفا اعلام می‌کند که پرسپولیس برای جذب بازیکنان خود در مدت زمان مشخص شده برای پرداخت بدهی برانکو، منعی نداشته است. او می‌گوید: «بند 4 ماده 24 مکرر از این آیین‌نامه به گونه‌ای انشا شده که محدودیت‌های نقل و انتقالاتی باید بعد از انقضای مهلت تعیین شده برای پرداخت بدهی اعمال شود. باشگاه پرسپولیس اما زمانی اقدام به عقد قرارداد کرده بود که این مهلت هنوز منقضی نشده بود. بنابراین بند از آیین‌نامه فیفا خطری متوجه باشگاه پرسپولیس نیست.»

حکم فیفا علیه باشگاه پرسپولیس در تاریخ 12 آگوست(22 مرداد) صادر شده است و قراردادهای باشگاه پرسپولیس با بازیکنان جدید پیش از 22 شهریور ماه بسته شده است. باشگاه پرسپولیس قرارداد سعید آقایی، حامد لک و عیسی آل‌کثیر را در تاریخ 11 شهریور ثبت کرده است. قرارداد احسان پهلوان در روز 12 شهریور ماه و میلاد سرلک در 15 شهریور منعقد شده است. آرمان رمضانی 18 شهریور و علی شجاعی 19 شهریور با پرسپولیس قرارداد بسته‌اند.

رفیعی اما به بخشی از حکم صادر شده اشاره می‌کند که با توجه به نگارش دو پهلوی آن، می‌تواند مورد سوءاستفاده باشگاه النصر قرار بگیرد. او در این رابطه توضیح می‌دهد: «باشگاه النصر شاید بتواند با سوءاستفاده از بخشی از حکم صادر شده، با اعمال نفوذ و لابی با ای‌اف‌سی بتواند باشگاه پرسپولیس را به خطر بیندازد. در بند 4 حکم صادر شده آمده است که باشگاه پرسپولیس بعد از منقضی شدن مهلت قانونی پرداخت بدهی‌اش به برانکو نمی‌تواند قراردادی را ثبت کند. ما باید همین دفاع را انجام دهیم که قراردادها قبل از انقضای مهلت بسته شده‌اند. باشگاه النصر اما ممکن است استدلال مغالطه آمیزی داشته باشد از جمله‌ای که در بخش پایانی بند 4 حکم آمده است.»

او درباره این بخش از حکم توضیح می‌دهد: «در بخش پایانی بند 4 حکم فیفا علیه پرسپولیس آمده است که تا زمانی که بدهی خود را به طلبکار پرداخت نکرده‌اید، حق استخدام بازیکن جدید را ندارید. این بخش از حکم کاملاً دوپهلوست و امکان برداشت متفاوت و سوءبرداشت از آن وجود دارد. با توجه به اینکه باشگاه‌های عربستانی از امکانات خوبی برخوردار هستند و درباره این حکم امکان ارائه تفسیرهای متفاوت را دارند، نباید از شکایت آن‌ها ساده بگذریم. باید خود را مهیای دفاعی سفت و سخت کنیم.»

در بند 4 حکم صادر شده فیفا علیه باشگاه پرسپولیس برای پرداخت بدهی برانکو ایوانکوویچ آمده است که بعد از پایان مهلت سی روزه پرداخت بدهی، نقل و انتقال بازیکنان به طور خودکار مسدود می‌شود. باشگاه بدهکار تنها زمانی می‌تواند در نقل و انتقالات ملی یا بین‌المللی بازیکنان فعالیت کند که بدهی خود را پرداخته باشد.

اینکه باشگاه پرسپولیس بداند که علی‌رغم آیین‌نامه تعیین وضعیت بازیکنان در فیفا، و عقد قراداد بازیکنان جدید در مهلت 30 روزه پرداخت به برانکو، باشگاه النصر در شکایت خود می‌تواند از بخش دیگری از حکم صادر شده علیه این باشگاه سوءاستفاده کند، نکته مهمی است و باعث می‌شود که این باشگاه لوایح کامل‌تری را جهت دفاع از خود برای فیفا ارسال کند.

مشکل اصلی طرف ایرانی در پرونده‌های شکایتی که در فیفا باز می‌شود، اغلب این است که طرف ایرانی خود را از پیش برنده می‌داند و راه‌ها و تفاسیری که ممکن است طرف دیگر دعوا به آن استناد کند را جدی نمی‌گیرد. با توجه به موقعیت حساسی که باشگاه پرسپولیس پیش رو دارد اما فرصتی برای هیچ تعللی وجود ندارد.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.