پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

ماجرای تکراری مبارزه با شرط بندی در ورزش

مأموریت غیر ممکن

مأموریت غیر ممکن
محسن آجرلو
محسن آجرلو

ماجرای شرط‌بندی در ورزش یکی از آن بحث‌های طولانی و ریشه‌دار در ورزش است. ماجرایی که تاریخ آغازش مشخص نیست و قطعاً هیچ‌گاه هم تمام نخواهد شد. از شرط‌بندی روی مسابقات اسب‌سواری و تیراندازی در هزاران سال پیش (که حتی در اسلام هم حرام نیست) تا رشته‌های معاصر ورزشی که شاید تاریخ شروع شرط‌بندی روی آنها، با تاریخ پیدایش‌شان تفاوت چندانی نداشته باشد!

ماجرای شرط‌بندی در ورزش یکی از آن بحث‌های طولانی و ریشه‌دار در ورزش است. ماجرایی که تاریخ آغازش مشخص نیست و قطعاً هیچ‌گاه هم تمام نخواهد شد. از شرط‌بندی روی مسابقات اسب‌سواری و تیراندازی در هزاران سال پیش (که حتی در اسلام هم حرام نیست) تا رشته‌های معاصر ورزشی که شاید تاریخ شروع شرط‌بندی روی آنها، با تاریخ پیدایش‌شان تفاوت چندانی نداشته باشد!

طی سال‌های گذشته بارها و بارها رد پای شرط‌بندی در رشته‌های مختلف دیده شده است. از آن رقابت جنجالی و عجیب میلان – لیورپول در فینال اروپا گرفته تا مسابقات دیگری که به وضوح از نقش بنگاه‌های پرزور شرط‌بندی در نتایج آنها صحبت شد. با این حال هیچ‌وقت چیزی ثابت نشد. پس از این هم هیچ‌گاه نمی‌شود به صورت واضح، مستند و قطعی از تأثیر شرط‌بندی در برخی مسابقات نوشت و اشخاص و جریان‌های مؤثر را معرفی کرد.

طی روزهای اخیر نوبت به والیبال رسیده تا از شرط‌بندی در برخی رقابت‌های آن صحبت شود. اتفاقی که قطعاً زمان زیادی است که در جریان است و سال‌هاست که رقابت‌های این لیگ هم مورد شرط‌بندی قرار می‌گیرد. با این حال در هفته‌های گذشته چه اتفاق‌هایی افتاده و رد پای این ماجرا تا چه اندازه در رقابت‌ها دیده شده که ماجرا رسانه‌ای شده، سؤال خوبی است که نیاز به همان بررسی‌های موشکافانه‌ای دارد که البته هیچ‌گاه به خروجی شفافی نمی‌رسد.

 

تلاش مذبوحانه!

برخی مربیان در صحبت‌های اخیرشان خواستار ریشه‌کن شدن شرط‌بندی در والیبال شده‌اند. اظهار نظری که البته خواسته بجا و منطقی به نظر می‌رسد اما به هیچ وجه معقول نیست. شاید خیلی‌ها سعی کنند سرشان را زیر برف فرو کنند و از ریشه‌کنی شرط‌بندی و حتی عدم وجود آن صحبت کنند اما واقعاً «مگر می‌شود با شرط‌بندی روی مسابقه‌های ورزشی مقابله کامل کرد و ریشه‌اش را زد؟»

آب در هاون کوبیدن هم اقدام مؤثرتری از مقابله با خود ماجرای شرط‌‌بندی است. پول‌های بزرگ و عجیب و غریبی که در این بنگاه‌ها دست به دست می‌شود و (حالا هم با وجود اینترنت و هزاران سایت شرط‌بندی در سهل‌الوصول‌ترین حالت خود قرار دارد) آنقدر قوی است که شاید بتوان به جرأت گفت نیرویی برای مقابله با آن وجود ندارد.

پس به نظر بد نیست یک بار برای همیشه تکلیف‌مان را با این ماجرا، به عنوان پدیده‌ای که وجودش از اختیار ما خارج است، مشخص کنیم. مثل خیلی مسائل دیگر. مثل دزدی که هیچ‌کس نمی‌تواند به طور کامل آن را ریشه‌کن کند و از  قدیم گفته‌اند مالت را سفت بچسب!

 

تیمتان را سفت بچسبید!

شرط‌بندی ریشه‌ای دارد که چندین برابر اکثر رشته‌های ورزشی قدمت دارد. در همین ایران خودمان «توتو» سال‌هاست که در شمال کشور رواج دارد و در سال‌هایی که خبری از سایت‌های رنگ و وارنگ و شرط‌‌بندی‌های آنلاین نبود، برگه‌های توتو خیلی رسمی و به طور گسترده در گیلان و مازندران در اختیار مردم بود و روی تیم‌هایی شرط‌بندی می‌کردند که حتی نمی‌دانستند پیراهنش چه رنگی است و چه شرایطی دارد!

پس بهتر است برای مبارزه با چنین پدیده‌ای، مدیران باشگاه‌ها، مربیان و متصدیان تیم‌های مختلف تمرکز اصلی را روی تیم خودشان بگذارند. برخی حرف‌های درگوشی خیلی زود در میان اهالی رشته‌ها پخش می‌شود و خیلی‌ها می‌دانند که فلان بازیکن‌ها روی بازی خودشان هم در اصطلاح خارجی «بت» می‌زنند یا شرط‌بندی می‌کنند. پس تا حدودی می‌شود قید کار کردن با آنها را زد و چهارچشمی سایر بازیکنان و حتی مربیان را پایید.

رقم‌های سنگین چند ده میلیونی یا حتی در برخی مواقع که تعداد رقم‌های میلیونی سه رقمی هم می‌شود، شاید بتواند هرکسی را وسوسه کند. رسیدگی به جلوگیری از نفوذ هر چه بیشتر شرط‌بندی، میدانی جز خود والیبال و هر کدام از رشته‌های دیگر ندارد و نباید جای دیگری به دنبالش گشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.