پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

راهکار جدید باشگاه‌های ایرانی برای جذب مخاطب

سپاهان، پیشگام تلویزیون‌های اینترنتی

سپاهان، پیشگام تلویزیون‌های اینترنتی
سمیرا شیرمردی
سمیرا شیرمردی

این روزها تلویزیون‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های اختصاصی باشگاه‌ها، طرفداران خاصی بین مخاطبان و به خصوص هواداران فوتبالی پیدا کرده‌. شاید دلیل آن هم در دسترس بودن این برنامه‌ها است.

این روزها تلویزیون‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های اختصاصی باشگاه‌ها، طرفداران خاصی بین مخاطبان و به خصوص هواداران فوتبالی پیدا کرده‌. شاید دلیل آن هم در دسترس بودن این برنامه‌ها است. مثلاً وقتی هواداری قصد دارد بازی تیم محبوبش را تماشا کند، نیاز نیست در خانه یا محل مشخصی باشد که حتماً جلوی تلویزیون بنشیند و از این طریق، بیننده بازی باشد. به همین دلیل تلویزیون‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های اختصاصی باشگاه‌ها در بین جوان‌ها محبوبیت خاصی پیدا کرده است. نکته جالب این است که در ایران تنها 3 باشگاه از اپلیکیشن اختصاصی بهره می‌برند و هنوز دیگر باشگاه‌ها برای رسیدن به این مسأله تلاشی نکرده‌اند.

باشگاه صنعت‌نفت آبادان اولین دارنده اپلیکیشن

باشگاه صنعت‌نفت آبادان اولین باشگاه ایرانی است که صاحب اپلیکیشن اختصاصی شده است. آبادانی‌ها اولین شبکه تلویزیونی اختصاصی هم داشتند و تنها شهری هستند که شبکه اختصاصی دارند و فعالیت‌شان جدا از شبکه استانی است. حالا صنعت‌نفت آبادان هم اولین باشگاهی لقب گرفته که اپلیکیشن اختصاصی خود را طراحی و راه‌اندازی کرده است. در اپلیکیشن صنعت‌نفت آبادان هم طراحی‌های جالبی وجود دارد که در آن می‌توان جدول مسابقات، اخبار کامل باشگاه صنعت‌نفت آبادان، خلاصه بازی‌های تیم و معرفی بازیکنان را دید. به جز اینها، بخش‌های مختلف دیگری در اپلیکیشن صنعت‌نفت آبادان وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به فروشگاه باشگاه که لباس و اقلام هواداری را به فروش می‌رساند، اشاره کرد و البته بخشی که عکس‌های ارسالی هواداران صنعت‌نفت آبادان را به نمایش می‌گذارد.

پرسپولیس با سرگرمی‌های جالب

باشگاه پرسپولیس هم یکی از باشگاه‌هایی بود که خیلی زود برای داشتن اپلیکیشن اختصاصی و تلویزیون اینترنتی دست به کار شد. اپلیکیشن پرسپولیسی‌ها از زمستان 98 به صورت رسمی کار خود را شروع و مخاطبان زیادی هم جذب کرد. اپلیکیشن پرسپولیس هم طراحی جالبی دارد و برنامه‌های متنوعی را در خود جای داده است. از پیش‌بینی مسابقات تا فروشگاه اختصاصی، مستند و چالش گرفته تا اخبار کامل و به روز باشگاه پرسپولیس. تاریخچه تیم و اعضای فعلی هم در این اپلیکیشن به خوبی معرفی شدند اما در بخش هیأت‌مدیره هنوز به روزرسانی صورت نگرفته و همچنان نام رسول‌پناه و رغبتی به عنوان اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس وجود دارد. نکته جالب‌تر در رابطه با اپلیکیشن پرسپولیس این است که می‌توان فیلم‌های روز ایران و دنیا، کارتون و حتی سریال‌های ترکی و ایرانی را تماشا کرد. به برنامه کامل مسابقات پرسپولیس و البته جدول رقابت‌ها هم به راحتی در این اپلیکیشن می‌توان دسترسی داشت. در اپلیکیشن پرسپولیس خدماتی چون خرید شارژ، اینترنت و سوابق خرید هم وجود دارد.

 سپاهان تنها باشگاه با تلویزیون اینترنتی

باشگاه سپاهان اصفهان به تازگی صاحب اپلیکیشن اختصاصی شده است. در واقع بررسی اپلیکیشن‌های موجود در باشگاه‌ها این تمایز را نشان می‌دهد که تنها باشگاه سپاهان است که سوپر اپلیکیشن (مارکت، پرداخت، اخبار و اطلاعات) دارد و تنها این باشگاه دارای مجوز شبکه اینترنتی در کشور است. باشگاه سپاهان با حدود سه ماه از راه‌اندازی این شبکه اینترنتی با 6ساعت پخش روزانه هم شانه با بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی توانسته در بحث پخش زنده رقابت‌های ورزشی همچون لیگ برتر بسکتبال، فوتبال، هندبال، بدمینتون، والیبال و فوتبال، زیر مجموعه هواداران و بینندگان را به سوی خود جذب کند و از این راه ضمن اطلاع‌رسانی به درآمدزایی قابل قبولی دست پیدا کند. مثلاً دیروز مسابقه والیبال سپاهان به صورت زنده از این اپلیکیشن پخش می‌شد. شبکه اینترنتی سپاهان برنامه‌ای تحت عنوان «دیدار طلایی» دارد که با آیتم‌های جذاب همچون موزیک، قرعه‌کشی، میهمان و غیره بازی‌های لیگ برتر فوتبال را پخش می‌کند

نکته جالب‌تر پخش‌ مسابقات تیم بازارهای کوثر در لیگ برتر فوتسال توسط این شبکه است که ظاهراً سپاهان از پخش این مسابقات هم درآمد کسب می‌کند. در سوپراپلیکیشن باشگاه سپاهان علاوه بر گالری، اخبار روز باشگاه سپاهان، ویدئوهای اختصاصی و... خدمات جالب دیگری هم وجود دارد. مثلاً بخشی به اسم کاربردی‌ها در سوپراپلیکیشن سپاهان قرار دارد که حتی آموزش آشپزی هم در آن دیده می‌شود. در بخش خدمات هم پرداخت آب، برق، گاز و تلفن و همچنین پرداخت جریمه و عوارض هم وجود دارد. در فروشگاه هم می‌توان با 60 درصد تخفیف خرید کرد. ضمن اینکه بازی و سرگرمی و بحث‌های بهداشتی در رابطه با ویروس کرونا بخش جالب توجهی است. اما مهم‌ترین مسأله در رابطه با سوپراپلیکیشن باشگاه سپاهان پخش مسابقات ورزشی تیم‌های زنان زردپوشان اصفهانی است که برای اولین بار به صورت کامل انجام شده. البته این مسابقات با کمی تأخیر پخش شد اما با این حال، مورد استقبال زیادی قرار گرفت

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.