یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

قهرمانان دیروز، سرمربیان امروز

ستاره‌های کشتی سرشاخ با هم در لیگ برتر

ستاره‌های کشتی سرشاخ با هم در لیگ برتر

مسابقات امروز صبح روی دو تشک برگزار می‌شود که بر این اساس تیم پاس ساری ایتدا با اترک روبرو می‌شود و تیم هیات کشتی قائمشهر هم با چسب رازی مسابقه می‌دهد. رویارویی مهدی تقوی و فردین معصومی در نقش سرمربیان این دو تیم از اهمیت خاصی برخوردار است.

 ایران ورزشی- با وجودی ‌که استانداری تهران اعلام کرده به دلیل شیوع گسترده کرونا تمامی فعالیت‌های ورزشی تعطیل است اما مسابقات لیگ برتر کشتی فردا در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران پیگیری می‌شود. این مسابقات در شرایطی برگزار می‌شود که هفته گذشته گروه الف مسابقات برگزار شد و این هفته هم باید رقابت‌های گروه ب هم برگزار شود تا حداقل تکلیف نیمی از مسابقات مشخص شود. بر اساس اعلام فدراسیون کشتی و سازمان لیگ این رقابت‌ها باید با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود و به همین دلیل هم تیم‌ها در مجموعه ورزشی آزادی تهران و در خانه کشتی اسقرار پیدا کردند. روز یکشنبه هم از همه‌ اعضای تیم‌های شرکت کننده تست کرونا گرفته شد و  از همان موقع به بعد قرار بر این است که تیم‌ها در قرنطینه کامل باشند. هر چند که انتشار تصاویری در فضای مجازی نشان از این دارد که علاوه بر تیم‌ها افراد دیگری هم به تمرینات تیم‌ها رفت و آمد دارند اما تلاش‌ها بر این است که تمامی افرادی که به محل تمرین تیم ها هم می‌روند با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی رفت و آمد داشته باشند.

مسابقات لیگ برتر کشتی در هر دو رشته آزاد و فرنگی در گروه "ب" سه شنبه و چهارشنبه برگزار می‌شود. مسابقاتی که مشخص شده هیچ گونه سازماندهی و برنامه‌‌ریزی ندارد. این مسابقات در حالی تقریبا دو ماه قبل قرعه کشی شد که در گروه ب مسابقات لیگ برتر کشتی آزاد فقط سه تیم حضور داشتند. تیم‌های بازار بزرگ تهران به همراه هیات کشتی قائمشهر و پاس ساری که تیم هیات کشتی قائمشهر هم در اعتراض به رفتار حمایتی سازمان لیگ از تیم استقلال قصد کناره‌گیری از مسابقات را داشت و تا مدت‌ها این نگرانی وجود داشت که این رقابت‌ها به طور کل به هم بریزد و گروه بندی مسابقات هم تغییر کند و به طور کلی مسابقات با شش تیم و در یک گروه انجام شود اما به یکباره از چند روز پیش به یکباره دو تیم به این مسابقات اضافه شدند.

تیم‌های چسب رازی و اترک خراسانی شمالی دو تیمی بودند که در آخرین لحظات به این مسابقات اضافه شدند و حالا گروه سه تیمی، 5 تیمی شده است. این در حالی است که هفته پیش که مسابقات در گروه الف در حال برگزاری بود نه از تیم اترک خبری بود و نه از چسب رازی اما حالا هر دو تیم در این گروه قرار گرفتند و از امروز هم مسابقات خود را برگزار می‌کنند.

 در این بین یک تیم به نام شهرداری بجنورد چند روز پیش از مسابقات انصراف داد و این یعنی این‌که مسابقات لیگ برتر کشتی آزاد به محله برو بیا تبدیل شده و هر کسی می‌تواند در هر لحظه که اراده کند، از مسابقات کنار برود و یا این‌که برای حضور در لیگ برتر اعلام آمادگی کند.

تیم بازار بزرگ تهران مدعی بزرگ این گروه است. هدایت این تیم بر عهده پژمان درستکار است که ظاهرا امسال از وجود برادرش هم در کادرفنی تیم سود می‌برد. خانواده‌ای ورزشی که عاشق کشتی هستند. تمرینات این تیم مدتی است که زیر نظر پژمان درستکار برگزار می‌شود و حتما آن‌ها نه تنها از مدعیان اصلی این گروه بلکه مدعی جدی قهرمانی در این مسابقات هستند.

این تیم تقریبا تمامی ستاره‌های لیگ برتر کشتی را به خدمت گرفته است. از حسن یزدانی گرفته تا کامران قاسمپور در وزن 86 کیلوگرم و پرویز هادی در سنگین وزن از جمله نفرات این تیم هستند.

دیگر تیم این گروه که حضورش یک اتفاق مهم و جالب توجه برای لیگ برتر کشتی است، تیم هیات کشتی قائمشهر است. تیمی که با هدایت و هزینه مهدی تقوی وارد لیگ برتر شده و می‌تواند یکی از خوب‌های این گروه باشد. مهدی تقوی برای حضور در لیگ برتر و کسب اولین تجربه سرمربیگری تلاش زیادی به خرج داد و البته سنگ اندازی‌های زیادی هم برای او انجام شد اما به هر شکلی که بود به هر حال تیمش را وارد مسابقات لیگ برتر کرد و به نظر یکی از خوب‌های این مسابقات هم می‌تواند این تیم باشد.

ابتدا قرار بود که این تیم یک اسپانسر داشته باشد اما در اواسط راه بنا به دلایلی اسپانسر از حضور در مسابقات منصرف شد اما مهدی تقوی به خاطر قولی که به برخی از کشتی‌گیران داده بود تصمیم گرفت که به هر شکلی تیم را در لیگ برتر حفظ کند. بعد از حفظ این تیم در لیگ برتر با دو کشتی‌گیر به نام نادر حاج آقانیا و عباس فروتن هم قرارداد بست که هر دو کشتی‌گیر بعد در اقدامی عجیب با تیم استقلال قرارداد بستند. با وجودی‌که تخلف این دو کشتی‌گیر از سوی کمیته انضباطی محرز شده بود اما به هر شکل قرارداد این دو کشتی‌گیر با استقلال پابرجا ماند. بعد از این داستان هیات کشتی قائمشهر تصمیم به کناره‌گیری از مسابقات گرفته بود اما بعد از کلی بررسی در نتیجه تصمیم گرفت که به خاطر کشتی‌گیرانش و همچنین علاقه‌مندان به کشتی در مازندران در لیگ برتر باقی بماند. این تیم از برادران محبی؛ یداله و ارشک سود می‌برد که می‌توانند رقابت‌های جذابی را در لیگ برتر رقم بزنند. عزت ال اکبری هم از دیگر چهره‌های این تیم هست.

تیم چسب رازی هم با فردین معصومی وارد این مسابقات شده اما قصد دارد از جوانان کشتی سود ببرد. اترک خراسان شمالی و پاس ساری هم دو تیم دیگر این رقابت‌ها هستند که البته نمی‌توان خیلی روی این دو تیم حساب کرد. البته کشتی‌گیران پاس ساری هم که همه سرباز هستند توسط تیم استقلال وسوسه شدند و با بی دقتی سازمان لیگ وارد حاشیه‌های زیادی شدند و گرنه این تیم هم می‌توانست از مدعیان این گروه باشد. علی سواد کوهی و محمد باقر یخشکی هر دو سرباز هستند اما پیشنهادات چشمگیر تیم استقلال باعث شد تا این دو کشتی‌گیر هم وسوسه شوند و به طور غیر قانونی سر از تیم پاس ساری در بیاورند. با وجود این اتفاقات از گروه ب دو تیم بازار بزرگ تهران و هیت کشتی قائمشهر می‌توانند مدعیان اصلی این گروه باشند و در گروه الف هم به احتمال بسیار زیاد تیم‌های استقلال و دانشگاه آزاد به نیمه نهایی می‌رسند. به نظر رقابت اصلی در این مسابقات بین هیات کشتی قائمشهر و بازار بزرگ تهران است.

مسابقات فردا صبح روی دو تشک برگزار می‌شود که بر این اساس تیم پاس ساری ایتدا با اترک روبرو می‌شود و تیم هیات کشتی قائمشهر هم با چسب رازی مسابقه می‌دهد. رویارویی مهدی تقوی و فردین معصومی در نقش سرمربیان این دو تیم از اهمیت خاصی برخوردار است. دو تن از کشتی‌گیران خوب تیم ملی کشتی آزاد که در ترکیب تیم رویایی جهانی 2009 و 2011 حضور داشتند. در جهانی 2009 تقوی به مدال طلای جهان رسید و فردین معصومی هم نقره را به دست آورد. چسب رازی دومین مسابقه خود را هم با بازار بزرگ انجام می‌دهد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.