جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱

به حریف کار نداشته باشید؛ به مشکلات خودتان برسید

امیر حاج ‌رضایی: انتقاد استقلالی ‌ها برای من نامفهوم است

امیر حاج ‌رضایی: انتقاد استقلالی ‌ها برای من نامفهوم است

امیر حاج رضایی معتقد است استقلالی ‌ها روان بازی نمی‌ کنند

به گزارش ایران ورزشی، امیر حاج رضایی در خصوص عدم رضایت هواداران استقلال از نحوه بازی این تیم به میزان گفت:

چارتی در یکی از کشورها چاپ شده بود که در فوتبال دنیا مصداق دارد. سیستمی را چیده بودند و دو مهاجم در آن قرار داده بودند این دو مهاجم رسانه ‌ها و تماشاگران بودند. هر چقدر تیم بزرگتر و محبوب‌ تر باشد این دو فاکتور برای آن تیم خطر بیشتری دارد.

حاج رضایی افزود:

هوادار همواره اظهارنظر خودش را می‌ کند، گاهی تیم پیروز می ‌شود و هوادار به شیوه بازی تیم ایراد می ‌گیرد و گاهی هم تیم زیبا بازی می ‌کند، اما شکست می‌ خورد و هوادار به نتیجه معترض است. در مورد این موضوع که هوادار درست می‌ گوید یا خیر، اظهارنظر و قضاوت نمی‌کنم، اما تیم ‌های بزرگ و محبوب همواره این مشکلات را دارند و رسانه ‌ها و هواداران چه موافق و چه مخالف توجه بیشتری نسبت به این تیم‌ ها دارند. این که هوادار اظهار نظر می ‌کند در بطن فوتبال است.

حاج رضایی در ادامه گفت:

یک مربی در طول هفته با تیمش زندگی می ‌کند و آنقدر که با تیمش هست با خانواده ‌اش نیست. ما هفته‌ ای یک بار از طریق تلویزیون بازی ‌ها را می‌ بینیم و قضاوت می‌ کنیم، ولی نمی‌ دانیم در طول هفته چه گذشته است. مثلا آیا بازیکنان از نظر روحی و روانی شرایط خوبی دارند؟ ممکن است در یک دیدار بازیکنی حضور نداشته باشد و عده‌ ای به این موضوع معترض شوند در حالی که نمی ‌دانند در طول هفته چه اتفاقاتی افتاده است و مربی است که می ‌داند بر تیم و بازیکنانش چه گذشته است. البته این را هم بگویم که فقط به آن گذر هفتگی نیست و در مواقعی هم مربی در چیدمان، تحلیل و تاکتیک مرتکب اشتباه می ‌شود.

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به چند نکته فنی گفت:

قبل از هر مسابقه به جهت آکادمیک و استاندارد‌های جهانی فوتبال مدرن سه مرحله داریم: ۱. تحلیل و آنالیز حریف؛ تیم‌ ها از طریق امکانات و تکنولوژی که در اختیار دارند حریف را آنالیز و تحلیل می ‌کنند و نقاط ضعف و قوت آن را پیدا می‌ کنند. ۲. طراحی و مهندسی تمرینات؛ سایپا با تراکتور فرق می ‌کند. هر تیمی شمای خاصی دارد و تمرینات را طراحی و مهندسی می‌کنیم تا بدانیم چگونه باید با حریف روبرو شویم. ۳. اجرا؛ سخت‌ترین مرحله، بخش مربوط به اجراست. حریف را شناخته‌ایم، تمرینات را مهندسی و طراحی کرده‌ایم و حالا می‌خواهیم آنها را اجرا کنیم. موانع زیادی در این بخش وجود دارد مثلاً حریف نمی‌گذارد شما برنامه‌هایتان را اجرا کنید یا بازیکنان خودی توانمندی اجرا را ندارند.

حاج رضایی افزود:

اینکه بخواهیم یک تیم هم زیبا بازی کند و هم نتیجه بگیرد تقریباً در دنیا نایاب است. امروزه گروهی از مربیان هستند که فقط به دنبال نتیجه هستند مثل مورینیو و سیمئونه که معتقدند تیمی که می‌برد بهترین تاکتیک را دارد، اما تماشاگران زیادی هستند که از این شیوه بازی متنفر هستند، آن‌ها به دنبال لذت بردن از فوتبال و بازی زیبا هستند. من هم معتقدم که استقلالی‌ها روان بازی نمی ‌کنند.

کارشناس فوتبال ایران در واکنش به مصاحبه ‌های مربیان استقلال گفت:

به نوع مصاحبه‌های عوامل استقلال انتقاد دارم؛ ادبیاتی که استفاده می‌کنند به نوعی علیه خودشان به کار می‌رود و باعث تحریک حریف و تهییج افرادی که مخالف آن تیم هستند می‌شود.

حاج رضایی ادامه داد:

به طور کلی احترام به حریف جزو واجبات است، به حریف چکار دارید شما به مشکلات خودتان برسید. در سطح بالای دنیا پس از بازی دو مربی با هم دست می‌دهند، می‌روند و قضایا تمام می‌شود و در کنفرانس‌ها هم راجع به تیم خودشان صحبت می‌کنند. مصاحبه کادرفنی تیم استقلال را خواندم که گفته بودند خیلی‌ها از صدرنشینی ما ناراحتند. این مسائل برای من نامفهوم است. مسائل داوری که همیشه بوده؛ نمی‌خواهم بگویم اشتباه نمی‌کنند، اما این اشتباه در همه جای دنیا وجود دارد. نوع برخورد و مصاحبه‌ها و همچنین ادبیات به کار رفته در خیلی از تیم‌ها می‌تواند تاثیر منفی و مثبت داشته باشد.

حاج رضایی در تایید این موضوع که نبود ستاره ‌ها در لیگ ایران باعث عدم ارائه فوتبال زیبا شده است تصریح کرد:

اینکه چرا ستاره‌ها کم شده‌اند حاصل لیگ است، لیگ باید مولد باشد و بازیکن و مربی و داور و واجب‌تر از نان شب اینکه مدیر تولید کند. لیگ ما یک لیگ عقیم است و به دلایل بسیار زیاد نمی‌تواند این کار را انجام دهد. ستاره‌ها تعیین کننده هستند که آنها هم کم کم از فوتبال ایران کنار رفته‌اند. در استقلال قایدی هست که در سیمای یک ستاره تیمش را نجات می‌دهد و گل‌های حساس و تاثیرگذاری می‌زند. هوش و نبوغ فراوانی دارد و از بازی او لذت می‌بریم. فوتبال به ستاره‌ها نیاز دارد این ستاره‌ها هستند که فوتبال را زیبا می‌کنند و به تماشاگر لذت می‌بخشند.

حاج رضایی در پایان گفت:

به استقلالی‌ها توصیه می‌کنم در مصاحبه و گفتگوهای شان متین و مسلط باشند و احترام حریف را حفظ کنند. اینکه می‌گویند همه با ما بد هستند و دوست ندارند ما صدرنشین شویم، جالب نیست. اگر رقیب شما این موضوع را دوست نداشته باشد که منطقی است. شما کار خودتان را انجام دهید. مشکل پیش خودتان است و جای دیگری نیست.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.