پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

سیاستمدار و سلطه­گرا، ایده­پرداز و تاکتیک­شناس

توخل، درمان درد چلسی

توخل، درمان درد چلسی
کنستانتین اکنر
کنستانتین اکنر

توماس توخل قرار است به عنوان جانشین فرانک لمپارد و مربی جدید چلسی معرفی شود و مقامات باشگاه امیدوارند این آلمانی بتواند از پتانسیل های بااستعدادترین بازیکنان تیم نهایت استفاده را ببرد.

توخل یکی از پیچیده ترین شخصیت های مربیگری فوتبال اروپا به حساب می آید. این مربی 47 ساله مشهور است به سیاستمداری و اینکه می خواهد همه چیز را تحت کنترل داشته باشد و از طرف دیگر صاحب نظر در سبک بازی و تنوع تاکتیکی. او در دسامبر بعد از ماه ها درگیری آشکار میان او و مدیر ورزشی پاری‌سن‌ژرمن ، لئوناردو اخراج شد.

اگرچه برخی در فرانسه مدعی هستند توخل هرگز نتوانست بهترین بازی را از تیم پرستاره پاریسی بگیرد اما این تیم برای نخستین بار در تاریخ خود به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید و قهرمانی های پیاپی داخلی به دست آورد. سابقه او به اندازه کافی برای مقامات تصمیم گیرنده چلسی درخشان بوده که کمی قبل از اخراج لمپارد، با او تماس گرفتند.

ابتدا تردیدهایی داشت درباره اینکه در میانه فصل مربی تیم شود اما او مدت ها است که به مربیگری در لیگ برتر فکر می‌کند و نخستین بار در سال 2017 و بعد از جدایی پرجنجالش از بوروسیادورتموند مذاکراتی با چلسی داشت. توخل کار در استمفوردبریج را فرصتی برای اثبات خودش در انگلیس می داند درست مثل کاری که یورگن کلوپ و پپ گواردیولا-دو مربی مورد تحسین او- قبلا انجام داده اند.

 

قدرت ارتباط بالا و پر از ایده های نو

در طول دوران حرفه‌ای، توخل در محیط های متفاوتی تجربه کار دارد. او کار را در تیم کوچک بوندس‌لیگا، ماینتس شروع کرد و بعد به تیم بزرگتر و باانگیزه تر اما از نظر مالی محدود بوروسیادورتموند رفت و بعد در قهرمان فرانسه، پاری‌سن‌ژرمن عهده دار مسئولیت شد.

آبی ها در تابستان هزینه زیادی کردند و تیم گرانی را جمع آوری کردند اما بعید است توخل با مخالفت زیادی مثل آنچه در پاریس تجربه کرد، روبه‌رو شود. بعضی از بازیکنان چلسی گله داشتند از نبود دستورات تاکتیکی و اینکه با لمپارد رابطه برقرار نمی کردند. توخل اما معروف است به اینکه با تیم‌هایش ارتباط موثر برقرار می‌کند اگر اجازه بدهند. او همچنین از ارائه و اجرای ایده هایش باک ندارد، چه روی تخته تاکتیک چه جای دیگر. در باشگاه‌های قبلی اش، رژیم غذایی طراحی کرده، الگوی خواب را تغییر داده، دپارتمان آنالیز را زیر و رو کرده، در فرایند استعدادیابی دست برده و حتی در نوسازی تجهیزات و امکانات درگیر بوده.

 

درگیری مکرر با مدیریت

میل او به کنترل تقریبا همه چیز در یک باشگاه در گذشته برایش دشمن هایی درست کرده. در دورتموند، اسون میسلینتات، مدیر استعدادیابی باشگاه را به خاطر اختلافات نظری از ورود به زمین تمرین منع کرد و تقاضای خریدهای مشخصی از مدیرعامل، هانس یواخیم واتزکه و مدیر ورزشی تیم، میشاییل زورک داشت. واتزکه بعد از جدایی توخل گفت:«ارزش های اساسی اعتماد و احترام است. ما دو سال موفق با توخل داشتیم که اهداف ورزشی مان تامین شد اما در این مدت اختلاف نظرهای زیادی هم با یکدیگر داشتیم.»

توخل در چند هفته پیش رو فرصتی برای اصلاحات اساسی در چلسی ندارد اما تابستان شاید بهترین زمان برای آزمایش واقعی رابطه او با مدیریت چلسی باشد. اینکه رومن آبراموویچ که گفته می‌شود هوادار توخل است و مدیر تیم، مارینا گرانوفسکایا به شخصیت مربی علاقه مند شوند یا نه، هنوز معلوم نیست.

 

کار با پولیشیچ و سیلوا

گفته می‌شود مقامات ارشد باشگاه بر این باورند که توخل خیلی بهتر از لمپارد که شغلش را به خاطر پنج باخت در هشت بازی لیگ از دست داد، می تواند از تیم فعلی بازی بگیرد. آبی ها در تابستان 222 میلیون پوند هزینه کردند اما بیشتر خریدهای جدید نتوانستند انتظارات را برآورده کنند. مشهورتر از همه، دو بازیکن هجومی آلمانی، تیمو ورنر و کای هاورتز که از وقتی به استمفوردبریج آمده اند، بیشتر از فراز، فرود داشته اند.

چلسی در هفته های اخیر چند مربی آلمانی زبان را مورد توجه قرار داد، آنها با رالف رانگنیک مربی سابق لایپزیگ تماس مستقیم گرفتند و با مربی فعلی این تیم آلمانی، یولیان ناگلزمان هم ارتباط برقرار کردند و به نظر می‌رسد آبی ها امیدوارند مدرسه مربیگری آلمان که کلوپ هم محصول آن است، بتواند مشکل باشگاه را حل کند.

توخل در 25 سالگی مجبور به کنارگذاشتن بازی شد و بعد از آن در سیستم آموزش مربیگری آلمان رشد کرد، او شاید بتواند با ورنر و هاورتز به راحتی ارتباط موثری برقرار کند و آنها را با سبک کاری خودش منطبق کند.

او همچنین با کریستین پولیشیچ در دورتموند و تیاگو سیلوا در پاری‌سن‌ژرمن کار کرده و در دوران کار در پایتخت فرانسه خواهان جذب ژرژینیو و آنتونیو رودیگر از چلسی شده بود. گفته می‌شود همین حالا بازیکنانی مثل پولیشیچ از آمدن توخل خوشحالند. اگرچه ویژگی های شخصیتی او گاهی به مذاق برخی چهره های اجرایی هیات مدیره ها خوش نمی آید اما او به بازیکنان زیادی کمک کرده پیشرفت کنند و گام های بلندی در مسیر حرفه خود بردارند. او یک بار گفته:«فوتبال بازی بازیکنان است. ما به عنوان مربی فقط در خدمت آنها هستیم.»

با توجه به نارضایتی ها از لمپارد در هفته های اخیر، شاید نگرش توخل همان چیزی باشد که چلسی نیاز دارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.