پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

حامی هواداران باشگاه استقلال هستیم

قاضی زاده هاشمی: مجلس مخالف استخدام مربی خارجی نیست

قاضی زاده هاشمی: مجلس مخالف استخدام مربی خارجی نیست

سیداحسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی رسیدگی به اتفاقات باشگاه استقلال را در اولویت کاری مجلس می داند.

حمیدرضا عرب/تجمع هواداران استقلال مقابل مجلس شورای استقلال در حالی که مجلس در روزی غیرکاری به سر می‌برد نمایندگان را بر آن داشته تا هرچه زودتر به مشکلات ریشه‌ای این باشگاه رسیدگی کنند. سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی در این گفت و گو پرده از عزم مجلس برای کمک به هواداران باشگاه استقلال برمی‌دارد و رسیدگی به این موضوع را در اولویت کاری روزهای آتی می‌داند.

***

 
هواداران باشگاه استقلال در اقدامی بی‌سابقه مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار رسیدگی سریع به وضعیت باشگاه خود شدند. سیاست شما در قبال این اعتراض‌ها چیست؟ آیا برنامه‌ای را که در راستای بهبود اوضاع این باشگاه باشد، در دستور کار دارید؟
ما به عنوان نماینده‌های مجلس نمی‌توانیم در مقابل این اعتراض‌ها بی‌تفاوت باشیم. قطعاً نسبت به آن واکنش سریع خواهیم داشت. همانطور که پیش‌تر در تجمعات فرهنگیان، کارکنان شرکت نفت و دیگر حوزه‌ها خود را مکلف به رسیدگی دانستیم و موضوعات را از طرق گوناگون پیگیری کردیم این بار نیز همان سیاست را در پیش خواهیم گرفت.
تاکنون سابقه داشته که هواداران یک تیم ورزشی اینگونه در مقابل مجلس شورای اسلامی حاضر شوند؟!
این تجمع بی‌سابقه بود و تاکنون به یاد ندارم طیف عظیمی از هواداران یک باشگاه در مقابل مجلس حاضر شده باشند. مطمئناً اگر آن روز که هواداران استقلال مقابل مجلس آمدند، روز کاری ما بود، در میان مردم حاضر می‌شدم و با آنها حرف می‌زدم. پیش‌تر نیز همین کار را کرده بودیم و در زمان تجمع‌های دیگر حوزه‌ها ما خودمان را در صفوف مردم قرار دادیم و با آنها گفت و گو کردیم. با این حال قصد داریم به طور ویژه به این موضوع رسیدگی کنیم. در روزهای آینده قصد داریم نمایندگانی از کانون هواداران و پیشکسوتان باشگاه را به مجلس دعوت کنیم. احتمالاً از وزارت ورزش هم نمایندگانی در این نشست حاضر خواهند بود و ما نقطه نظرات همه را خواهیم شنید.
هدف شما از برگزاری این نشست چیست؟
ما باید تمام موارد مطروحه را بررسی کنیم و بدانیم ریشه مطالبات و اعتراض‌های مردم چیست. باید دلایل کارشناسی شود و بدانیم در استقلال چه مشکلاتی وجود دارد. آیا ریشه این مشکلات در اعمال سلایق فردی است یا مسائل دیگر. مجلس در مقابل اعتراض هواداران استقلال هرگز موضع منفعلانه نخواهد گرفت و از هواداران این باشگاه حمایت خواهد کرد تا به خواسته‌های خود برسند. ما هواداران استقلال را رد نمی‌کنیم و قول می‌دهیم به اعتراض‌های آنها دقیق رسیدگی کنیم.
ممکن است این اعتراض‌ها مجلس را سمتی ببرد که در باشگاه استقلال یا وزارت ورزش تغییراتی ایجاد کند؟
ببینید ما خودمان را موظف به پیگیری می‌دانیم اما اینطور نیست که در عزل و نصب‌ها دخالت کنیم و متولی باشگاه استقلال وزارت ورزش و جوانان است و خودشان باید تصمیم‌های مناسب را در این حوزه اتخاذ کنند. ما می‌توانیم به موضوع ورود کنیم و خود را هم مکلف به این کار می‌دانیم چون حجم اعتراض‌ها بالا بوده مجلس قطعاً باید به عنوان حامی مردم وارد ماجرا شود. قطعاً توقع داریم آنها که در موضع تصمیم‌گیری این باشگاه هستند تصمیم‌های درستی اتخاذ کنند تا کار به اینجا نرسد که مردم مقابل مجلس حاضر شوند و اعتراض کنند. ما نه فقط در خصوص اعتراض‌های اخیر بلکه در مسائل دیگر نیز قرار است ورود کنیم. نحوه واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نیز مورد سؤال است و باید بدانیم نحوه واگذاری به چه ترتیب است. مجلس تحقیق و تفحص خواهد کرد.
یکی از مهم‌ترین‌ ابهام‌های دو باشگاه در بخش‌های مالی است. در این خصوص چه برنامه‌ای را دنبال خواهید کرد؟
قطعاً تحقیق درباره مسائل مالی نیز در دستور کار ما است. ما پرونده‌های مالی دو باشگاه را از سال 85 تا 96 مورد بررسی قرار خواهیم داد و نتایج هم به اطلاع عموم خواهد رسید. باید عملکرد مالی باشگاه‌ها در این مدت کاملاً روشن شود و بدانیم چه مبالغی در اختیار بازیکنان و مربیان قرار گرفته است. درباره اسپانسر‌ها نیز تحقیقات لازم را خواهیم داشت و تردید نکنید که مجلس با دقت به این موضوعات رسیدگی خواهد کرد و نتایج این بررسی‌ها نیز اعلام خواهد شد.
در ماه‌های اخیر جنجال بسیاری بر سر استخدام مربی خارجی شد و هواداران استقلال که انتظار داشتند استراماچونی به ایران بازگردد و سکان هدایت تیم‌شان را به عهده بگیرد اما به خواسته‌شان نرسیدند چون اعلام شد که ورود مربیان خارجی به فوتبال ایران منع قانونی دارد. حتی گفته شد از سوی مقامات سیاسی این درخواست اعلام شده! پرسشی که وجود دارد آیا مجلس شورای اسلامی درخواستی مبنی بر حذف مربیان خارجی از فوتبال ایران داشته و یا آیین‌نامه و قانونی را به تصویب رسانده است که اینطور مانع از حضور استراماچونی در استقلال شده است؟
آیین‌نامه‌ای که نوشته شده یک موضوع داخلی است و احتمالاً از سوی سازمان لیگ فوتبال ایران تنظیم شده و مجلس هیچ مخالفتی با حضور مربیان خارجی در فوتبال ایران ندارد و در این راستا نیز قانونی را به تصویب نرسانده است. قطعاً اگر خواست هواداران باشگاه استقلال رسیدگی به این موضوع باشد ما در جلسه‌ای که به زودی برگزار می‌شود پیرامون چرایی ممانعت با ورود مربیان خارجی نیز سؤالاتی را از متولیان فوتبال ایران خواهیم پرسید. باید بدانیم مبنای این تصمیم چه بوده است و ما قطعاً موضع‌گیری خودمان را خواهیم داشت و این ماجرا به دقت پیگیری خواهد شد. تأکید می‌کنم که مجلس هیچ مخالفتی با استخدام مربیان خارجی نداشته است.
درباره باشگاه استقلال آیا موضوع ناگفته‌ای باقی مانده است؟
باید بازهم تأکید کنم که مجلس از کنار این اعتراض‌ها به سادگی عبور نخواهد کرد و مسأله باشگاه استقلال با حساسیت بالا پیگیری خواهد شد. یقیناً اگر جایی احساس کنیم برخی تصمیم‌های سلیقه‌ای اتخاذ کرده‌اند و خواست هواداران را نادیده گرفته‌اند ورود می‌کنیم و تذکر خواهیم داد. تأکید می‌کنم که هیچ کس حق ندارد در باشگاهی همچون استقلال که هواداران بسیاری دارد سلایق خود را اعمال کند و تصمیم‌ها باید در راستای منافع باشگاه و هواداران باشد. هیچ کس نمی‌تواند بگوید این باشگاه مال خودم است و حق دارم هر تصمیمی بگیرم. هرگز چنین چیزی پذیرفتی نیست. باشگاه استقلال یک باشگاه مردم‌محور است و هواداران بسیاری چشم‌شان به موفقیت این باشگاه بزرگ دوخته شده و ما نیز با همان حساسیت پیگیر مسائل خواهیم بود.
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.