دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰

رییس دپارتمان داوری: آقایان بس کنید، از خدا بترسید!

رییس دپارتمان داوری: آقایان بس کنید، از خدا بترسید!

علیرضا سهرابی از جو راه افتاده علیه داوری انتقاد کرد

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، علیرضا سهرابی، رئیس دپارتمان داوری فدراسیون عنوان کرد:

داوران قشر تلاشگر و سالم جامعه فوتبال هستند که متاسفانه در طول تاریخ و در بزنگاه های حساس نمونه های زیادی از بی انصافی نسبت به آنها دیده شده است. این موضوع ریشه در تاریخ دارد و در خاطرات پیشکسوتان ورزش نقل قول های فراوانی در این باره دیده می شود. وقتی خبر نامزدی 4 داور شایسته ایرانی در جام جهانی فوتسال مطرح می شود کسی توجه نمی کند، کسی صحبت از کاندیداتورى مهسا قربانى و انسیه خباز مافى نژاد برای جام جهانی فوتبال بانوان نمی کند و حضور موفقیت آمیز داوران ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا را نمی بیننند اما هر اشتباهی زیر ذره بین می رود و بعد تفسیر می شود.

سهرابی ادامه داد:

هر چند مشی فدراسیون به صورت کلی دوری از هرگونه ورود به مباحث و فضاسازی های اینچنینی است اما مسولیت من در دپارتمان داوری فدراسیون می طلبد بر اساس وظایف ذاتی ام از حقوق این عزیزان دفاع کنم. هرچند ارکان قضایی فدراسیون هم مطابق کدهای فیفا در این زمینه اقدامات منطبق با قوانین را انجام می دهند اما واقعیت این است که در هفته های اخیر و به ویژه در یکی از برنامه های شبکه سه موارد عجیبی طرح شد که باعث تکدر خاطر داوران فوتبال ما را فراهم کرد.

سهرابی افزود:

وقتی یک تیم برنده می شود، همه هنر آن به مربی و بازیکن برمی گردد اما وقتی شکستی رخ می دهد از داور و مدیر همه زیر سوال می روند و مورد تهمت قرار می گیرند. اخیرا هم باب شده که مباحث را خلط می کنند و آسمان به ریسمان می بافند که فلان چینش به دلیل فلان موضوع بوده است. این افکار توهمی به فوتبال ما کمک نمی کند. کارتان را بکنید و مثل مرد مسولیت نتایج تان را برعهده بگیرید.

سهرابی ادامه داد:

من به عنوان عضو کوچکی از جامعه داوری از ارکان قضایی فدراسیون می خواهم نسبت به افرادی که با ایراد تهمت و افترا به قشر زحمتکش داوری و حیثیت آنان لطمه وارد می کنند برخورد جدی کند. چه کسی پاسخگوی بغض و اشک آن داور سرشناس و ارزنده فوتبال کشورمان است که تا ساعت 3 بامداد امروز با من تلفنی حرف می زد. چه کسی می خواهد پاسخ همسر دیگر داور را بدهد که تماس داشت و می گفت همسرش را از قضاوت منع کرده است. آقایان بس کنید! از خدا بترسید. در فینال لیگ قهرمانان آسیا هم با وجود کمک داور ویدیویی اشتباه داشتیم و در سطح اروپا و در بالاترین مسابقات هم اشتباهات داوری وجود دارد و کسی نمی تواند منکر آن شود اما اینکه آن را به برخی مباحث حاشیه ای نسبت داد مایه تاسف است.

سهرابی افزود:

با این جوی که علیه داوری راه انداخته شده کار قضاوت بازی ها سخت تر از قبل هم خواهد شد. اساسا بهره مندی از کمک داور ویدیویی به دلیل اشتباهات داوری بوده و در حال حاضر در کشورهای صاحب فوتبال با کمک این تکنولوژی اشتباهات داوری تصحیح و باعث تغییر در نتایج می شود بنابراین اشتباهات داور اجنتاب ناپذیر بوده و عمدی در کار نیست. از سوی دیگر، شکی نیست که در این مسیر افرادی آب در آسیاب می ریزند که فوتبال در تنش به کار خود ادامه بدهد و مطالبه خانواده داوران از کمیته اخلاق و کمیته انضباطی فدراسیون این است که در این بحث هم ورود جدی داشته باشند تا با افرادی که این فضاسازی ها را انجام می دهند برخورد جدی انجام شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.