جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹


به بهانه پیوستن فدریکو کیه‌زا به یوونتوس

قصه روبرتو باجو تکرار شد

قصه روبرتو باجو تکرار شد

یک سال پیش زمانی که اکثر رسانه‌های ورزشی ایتالیا درباره تلاش یوونتوس برای خرید فدریکو کیه‌زا از فیورنتینا گمانه‌زنی می‌کردند، روکو کومیسو مالک باشگاه فلورانسی در مصاحبه‌ای با سایت «سوله 24 اوره» با همه اتمام حجت کرد و گفت:«من آن اشتباهی که در مورد روبرتو باجو رخ داد را تکرار نمی‌کنم. باجو بهترین بازیکن تاریخ بود و ما او را فقط برای رسیدن به پول فروختیم. تا جایی که من می‌دانم کیه‌زا قهرمان تیم ماست و من او را حتی در ازای 100 میلیون یورو هم نمی‌فرو

یک سال پیش زمانی که اکثر رسانه‌های ورزشی ایتالیا درباره تلاش یوونتوس برای خرید فدریکو کیه‌زا از فیورنتینا گمانه‌زنی می‌کردند، روکو کومیسو مالک باشگاه فلورانسی در مصاحبه‌ای با سایت «سوله 24 اوره» با همه اتمام حجت کرد و گفت:«من آن اشتباهی که در مورد روبرتو باجو رخ داد را تکرار نمی‌کنم. باجو بهترین بازیکن تاریخ بود و ما او را فقط برای رسیدن به پول فروختیم. تا جایی که من می‌دانم کیه‌زا قهرمان تیم ماست و من او را حتی در ازای 100 میلیون یورو هم نمی‌فروشم.»

این هفته کیه‌زا با قرارداد قرضی دو ساله به ارزش 10 میلیون یورو به یوونتوس پیوست، قراردادی که یووه با پرداخت 40 میلیون یوروی دیگر می‌تواند آن را قطعی کند اگر یکسری شروط مندرج در آن محقق شود. احتمالاً از نگاه هواداران تیم بنفش‌پوش این قرارداد برای تیم آنها خیلی پرمنفعت نیست اما مدیران باشگاه به آن به چشم اتفاقی نگاه می‌کنند که باید رخ می‌داد. باجو هم در حقیقت به خاطر پول فروخته شد یا دقیقتر بگوییم در ازای 25 میلیارد لیر معادل 8 میلیون پوند یا 10.3 میلیون دلار که برای خودش در آن زمان رکورد محسوب می‌شد.
فلاویو  پونتلو رئیس وقت باشگاه فیورنتینا در آن زمان قطعاً به این نتیجه رسیده بود که یوونتوس به او پیشنهادی داده که نمی‌‌شود رد کرد و حتی به آشوب کشیده شدن خیابان‌های فلورانس به خاطر خشم هواداران فیورنتینا از انتقال بهترین بازیکن تیمشان به منفورترین رقیب آنها هم باعث نشد که او از تصمیم خود منصرف شود. مهمتر از آن اینکه خود باجو هم نمی‌خواست از فیورنتینا جدا شود. فیورنتینا آنقدر برای باجو محبوب بود که در اولین بازی‌اش برای یوونتوس مقابل فیورنتینا حاضر نشد پشت ضربه پنالتی بایستد و وقتی که داشت از زمین بازی خارج می‌شد هم یک از یکی از هواداران «ویولا» شال تیم فوتبال فیورنتینا را گرفت. پس چرا کومیسو قبول کرد که کیه‌زا را به یوونتوس بفروشد؟ خب اولین و شاید مهمترین تفاوت در انتقال کیه‌زا و باجو به یوونتوس تمایل کیه‌زا برای بازی در تورین بود. در واقع برخی از هواداران هم راضی بودند که این بازیکن ایتالیایی از تیم‌شان برود چرا که منتقدانش باور داشتند که کیه‌زا دیگر خودش را بزرگتر از آن می‌داند که در فیورنتینا بماند و شایعات بی‌پایان درباره آینده‌اش هم باعث شده که تمرکزش را از دست بدهد.

در شرایط کنونی فوتبال که شیوع ویروس کرونا اقتصاد باشگاه‌ها را فلج کرده است، عقد قراردادی 50 میلیون یورویی آنقدر خوب بود که فیورنتینا نتواند آن را رد کند. البته شکی نیست که با توجه به مفاد مندرج در قرارداد، از نظر اقتصادی امتیازات بیشتری عاید یوونتوس می‌شود. خب هرچه نباشد کیه‌زا بازیکنی با استعداد بود که خارج از ایتالیا هم کلی مشتری داشت. همانطور که جو بارونه مدیر اجرایی باشگاه فیورنتینا در ماه می گفت:«چندین تیم در خانه فیورنتینا را برای رسیدن به کیه‌زا زده‌اند که بعضی از آنها هم انگلیسی صحبت می‌کنند.»

این بار فروش ستاره فیورنتینا به یوونتوس با آشوب در خیابان‌های فلورانس همراه نخواهد بود و اشتباه کومیسو هم این بود که برای وصول پول فروش کیه‌زا به بانوی پیر مهلت زیادی داده است. در این میان اما همه طرفین از جمله خود کیه‌زا باید امیدوار باشند که این بازیکن در آینده از جدایی‌اش از فیورنتینا برای پیوستن به یوونتوس همانقدر افسوس نخورد که باجو خورد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.