جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱

«بداخلاقی» نگران کننده در لیگ برتر والیبال

«فرهنگ» گم شده تیم‌ها

«فرهنگ» گم شده تیم‌ها

اتفاقاتی که بدون حضور تماشاگران در لیگ برتر والیبال رخ می‌دهد، نگرانی‌ها برای آینده این رشته را افزایش داده است چرا که درگیری و بداخلاقی‌ها فضای سالن‌ها را ملتهب کرده است.

به گزارش ایران ورزشی، با آغاز رقابت‌های لیگ برتر والیبال، شیوع ویروس کرونا مانع از حضور تماشاگران در سالن مسابقات شد تا شاهد کاهش شور و هیجان در فضای رقابت‌ها باشیم. تماشاگرانی که یکی از عوامل بروز جنجال در سالن رقابت‌ها از سوی مسئولان برگزاری مسابقات تلقی می‌شدند.

اما این روزها که تماشاگران در سالن حضور ندارند باز هم شاهد درگیری‌های شدید لفظی و حرکات غیر اخلاقی از سوی برخی بازیکنان و مربیان هستیم، حرکت‌هایی که اگر با حضور تماشاگران در سالن همراه می‌شد مشخص نبود چه اتفاقاتی رخ می‌داد و شاهد لغو چند دیدار می‌شدیم.

با توجه به شرایط سخت کرونا فشار باشگاه‌ها، مربیان و بازیکنان برای حضور در رقابت‌های لیگ برتر مضاعف شده است و همین می‌تواند آستانه صبر و خویشتن داری مربیان و بازیکنان را کاهش دهد. استفاده از داوران کم تجربه، عدم اقتدار داوران در رای صادر شده، تحت تاثیر قرار گرفتن برخی داوران در شرایط جوی رقابت‌ها، کیفیت پایین ویدئو چک، عدم آشنایی کار با ویدئو چک، تعداد پایین دوربین‌ها در استفاده از ویدئو چک و … از جمله عواملی است که باعث بروز حواشی در سالن رقابت‌های والیبال شده است.

اگر باشگاه‌ها در کنار کار قهرمانی به مسئله فرهنگ سازی توجه کنند شاید امروز اینگونه شاهد پرخاش و اعتراض برخی مربیان و بازیکنان نباشیم. صحنه‌هایی که بعضاً از دوربین‌های تلویزیونی پخش و نوجوانان و جوانان کشور شاهد آن هستند. اشتباه داوری ممکن است رخ دهد اما مهم خویشتن داری بازیکنان و مربیان است. بازیکنان نباید نسبت به داوری اعتراض و با برخوردهای غیر ورزشی به داور اعتراض کنند. کاپیتان تیم به نمایندگی از تیم می‌توانند محترمانه اعتراض خود را بیان کنند.

از سوی دیگر نیز فدراسیون باید این نکته را در نظر بگیرد که تیم‌ها هزینه‌های بسیاری برای حضور در مسابقات متحمل می‌شوند و یک اشتباه حتی اگر سهوی باشد ممکن است زحمات یک باشگاه، تیم، مربیان و بازیکنان را از بین ببرد. استفاده از داوران مجرب و ابزار استاندارد در رقابت‌ها می‌تواند زمینه ساز کاهش حواشی شود.

باشگاه‌ها به مسائل اخلاق مداری و فرهنگی توجه کنند
محمدرضا دامغانی درباره حواشی و جنجال‌های داوریِ رقابت‌های لیگ برتر والیبال گفت: متاسفانه از گذشته این مسائل وجود داشته و شاهد اعتراض بازیکنان به رای داور هستیم. باشگاه‌ها باید به غیر از مسائل فنی مسائل فرهنگی را نیز به بازیکنان خود گوشزد کنند.

وی تاکید کرد: زمانی که حساسیت رقابت‌ها به اوج خود می‌رسد، بالطبع حساسیت بازیکنان و مربیان افزایش می‌یابد. به عنوان مثال باشگاه شهداب از جمله باشگاه‌هایی است که به مسائل اخلاق مداری در کنار مسائل فنی به یک اندازه توجه می‌کند. سایر باشگاه‌ها نیز باید این نکته را مدنظر قرار دهند. نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز زمانی که حساسیت مسابقات مضاعف شود ضریب خطای بازیکنان و حواشی نیز افزایش می‌یابد، باشگاه‌ها باید به مسائل فرهنگی بپردازند.

اشتباهاً داوران ممکن است عملکرد باشگاه و مربیان را تحت الشعاع قرار دهد
کارشناس والیبال با اشاره به داوری گفت: فدراسیون از داورهای جوان استفاده می‌کند، زمانی که داور تجربه کافی نداشته باشد ضریب اشتباه نیز افزایش می‌یابد، استفاده از داوران جوان حرکت خوبی است اما چه بهتر که فدراسیون تلفیقی از داوران جوان و باتجربه را به کارگیرد. این می‌تواند درصد خطا را کاهش دهد. زمانی که داور در یک امتیاز حساس دچار اشتباه می‌شود ممکن است نتیجه بازی تغییر کند و همین عملکرد باشگاه و مربی یک تیم را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

دامغانی اظهار داشت: بازیکنان باید در مواقع حساس خویشتن دار باشند. اشتباه همیشه وجود دارد و مختص والیبال ایران نیست. ویدیو چک نیز به کمک والیبال آمده اما باید درباره نحوه آشنایی کار با آن توجه بیشتری صورت گیرد. تعداد افرادی که با این دستگاه کار می‌کنند کم است و سرعت بازدید نیز پایین می‌باشد. باید این مراحل را پشت سر بگذاریم و زمان می‌تواند راهگشا باشد. به هر حال ویدیو چک پدیده جدیدی است، به مرور زمان این مسائل حل می‌شود.

داوران تحت تاثیر جو قرار نگیرند
وی در پاسخ به این سوال که بعضاً برخی از حواشی به دلیل مقتدر نبودن داور و ضعف در مدیریت بازی پیش می‌آید نظر شما چیست، گفت: ضمن احترام به داوران کشور بارزترین نکته که یک داور باید داشته باشد اقتدار در کار است. اگر رای را صادر می‌کند باید قاطع باشد و اگر در تصمیم دچار مشکل شد از کمک‌های خود استفاده کند. گاهی نیز ممکن است ویدیو چک به کمک بیاید و تشخیص داور را آسان‌تر کند.

دامغانی ادامه داد: داوران خوبی داشته و داریم. داوران باید به اقتدار لازم برسند، نه همه داوران اما بخش کوچکی از آنها ممکن است تحت تاثیر جو و شرایط مسابقات قرار گیرند. قصد بی احترامی ندارم اما اگر رای صادر می‌شود باید طبق چیزی که دیده‌اند عمل کنند و در شرایطی قرار نگیرند که حساسیت امتیاز بر رای تشخیص داده از سوی آنها اثرگذار باشد. حمید راهجردیان از داوران خوب کشور بود که همیشه این نکات را لحاظ می‌کرد، باید از این داوران الگوبرداری کنند، یکی از اصول اولیه داوری، قاطعیت است.

تعداد دوربین‌ها را افزایش دهند
وی درباره بی کیفیت بودن تصاویر ویدیو چک نیز گفت: به هر حال ویدیو چک پدیده جدیدی است که در ایران از آن استفاده می‌شود، هنوز به تکنولوژی که در سایر کشورها در مسابقات لیگ ملت‌ها از آن استفاده می‌کنند نرسیده‌ایم بهتر است تعداد دوربین‌ها را افزایش و سرعت پخش بازبینی افزایش یابد. در حال آزمون و خطا هستیم، احتیاج به زمان داریم تا حاشیه‌ها کاهش یابد.

شاید اگر تماشاگران هم بودند اتفاقات ناگواری رخ می‌داد
این کارشناس والیبال در پاسخ به این سوال که با توجه به اتفاقات رخ داده در چند بازی اخیر اگر تماشاگران در سالن حضور داشتند چه اتفاقاتی ممکن بود رخ دهد؟ گفت: شاید اتفاقات ناگواری رخ می‌داد اما همه اینها بستگی به داور مسابقه دارد. عدم حضور تماشاگران در مسابقات امسال نکته مثبت و منفی داشت. یکی از نکات مثبتِ عدم حضور تماشاگران کاهش حواشی بود. در گذشته شاهد بوده‌ایم که وقوع چنین اشتباهاتی در مسابقات ارومیه و گنبد با واکنش تماشاگران همراه و منجر به لغو مسابقه می‌شد، قطعاً داوران بدون غرض سوت می‌زنند ولی اگر یک اشتباه با تماشاچی تداخل پیدا کند برای داور و برگزارکننده مسابقه مشکل ساز خواهد شد. امیدوارم با صبوری و خویشتن داریِ مربیان شاهد کاهش چنین حواشی باشیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.