چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

زدن ریشه مافیــای فوتبـال جسارت و بزرگی می خواهد

زدن ریشه مافیــای فوتبـال جسارت و بزرگی می خواهد
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو خبرنگار

چند هفته قبل محمد قراگزلو خبرنگار روزنامه ایران ورزشی با رویکرد بررسی انتخابات فدراسیون فوتبال، با چند پیشکسوت درباره رئیس آینده فدراسیون فوتبال و همچنین ویژگی‌هایی که باید داشته باشد به گفت‌وگو پرداخت که بنا به دلایلی منتشر نشد. یکی از افراد مهرداد میناوند بود که مثل همیشه پاسخگوی خبرنگاران بود. او در این مصاحبه که به صورت صوتی انجام شد، گفت: «هم نسلان من برای ریاست فدراسیون هم سواد و مدیریت دارند و هم کاراکتر»

چند هفته قبل محمد قراگزلو خبرنگار روزنامه ایران ورزشی با رویکرد بررسی انتخابات فدراسیون فوتبال، با چند پیشکسوت  درباره رئیس آینده فدراسیون فوتبال و همچنین ویژگی‌هایی که باید داشته باشد به گفت‌وگو پرداخت که بنا به دلایلی منتشر نشد. یکی از افراد مهرداد میناوند بود که مثل همیشه پاسخگوی خبرنگاران بود. او در این مصاحبه که به صورت صوتی انجام شد، گفت: «هم نسلان من برای ریاست فدراسیون هم سواد و مدیریت دارند و هم کاراکتر»

در این روزهایی که از فوت نابهنگام و بشدت متأثرکننده مهرداد میناوند می‌گذرد خیلی‌ها از ویس‌های او در تماس با دوستانش و اهالی رسانه رونمایی کرده‌اند. آقا مهرداد ارتباط خوبی با رسانه‌ها داشت و خودش هم مدتی در سایت‌های ورزشی و برنامه‌هایی که در پلتفرم‌های مختلف پخش می‌شد به‌عنوان مجری حضور پیدا می‌کرد.

میناوند خوش‌صحبت بود و همیشه با تمام وجود حرف می‌زد ضمن اینکه توضیحاتش در پاسخ به یک سؤال آنقدر مفصل بود که یا وقت نمی‌کردید سؤال بعدی را بپرسید یا جواب سؤال بعدی‌تان را در همان جواب مفصل می‌گرفتید.

دیروز وقتی علی کریمی از علاقه میناوند به حضورش در انتخابات فدراسیون فوتبال گفت یاد جواب‌های او به سؤال‌های ما درباره این رویداد بزرگ فوتبالی افتادیم.

حدود یک ماه قبل یک نظرسنجی داشتیم از اهالی فوتبال درباره انتخابات فدراسیون فوتبال و در این خصوص از طریق پیام‌رسان واتساپ هشت سؤال مطرح کردیم که زنده‌یاد میناوند به هفت‌تا از آنها جواب داد و بر خلاف خیلی از پیشکسوتان جواب این سؤال‌ها را به‌صورت ویس و مفصل‌تر از بقیه برایم فرستاد.

این می‌تواند یک مصاحبه منتشر نشده از مهرداد میناوند باشد که حساسیت و دلسوزی‌اش نسبت به رویداد بزرگ پیش روی فوتبال ایران را نشان می‌دهد، هرچند این ویژگی بیشتر در لحن صحبت و صدای او نمود پیدا می‌کند تا نوشته‌هایی که روی کاغذ می‌آید.

***

به نظر شما رئیس آینده فدراسیون باید فوتبالی باشد یا غیرفوتبالی؟

 فوتبالی یا غیرفوتبالی خیلی مهم نیست. ما یک آدم غیرفوتبالی داشتیم به نام آقای صفایی‌فراهانی که جربزه داشت و آدم‌هایی هم داشتیم که فوتبالی بودند اما به نظرم کاری برای فوتبال‌مان نکردند، ولی فوتبالی موفق هم داشتیم مثل آقای دادکان. خیلی در این زمینه نمی‌توانم نظر بدهم و بگویم فوتبالی باشد یا غیرفوتبالی، اما فردی باید انتخاب شود که هم واقعاً صادق باشد و هم ورزش را بشناسد و مشاوران ورزشی خوبی داشته باشد. یعنی کسی به‌عنوان مسئول انتخاب شود که ورزش را بشناسد. ولی اگر به‌عنوان مثال بگویند ترجیح من کدام گروه است؟ می‌گویم صددرصد فوتبالی. ما فوتبالی‌های خیلی خوب و بزرگی داریم و افرادی داریم که می‌توانند به‌خوبی مدیریت کمک کنند. آنها فوتبالیست‌های خیلی خوبی بودند، بخصوص نسلی که ما بودیم و خیلی از آنها هم از نظر سواد، هم مدیریت و هم از لحاظ کاراکتر می‌توانند خیلی کمک کنند.

موافق حضور بازنشستگان برای ریاست فدراسیون فوتبال هستید؟

 بازنشسته یا غیربازنشسته... به نظرم این موضوع خیلی مثمر نبوده. مثلاً ما آدم‌هایی داشتیم که چندشغله بودند یا اصلاً یک شغل داشتند ولی خیلی مثمر نبودند. من خیلی این فاکتور را قبول ندارم ولی نیروی جوان صددرصد خیلی می‌تواند مؤثرتر باشد. از همه چیز مهم‌تر اینکه آن آدم اول زبان بداند و ارتباط‌های خارج از ایران داشته باشد چون این خیلی می‌تواند کمک کند. مشکل ما این است که در آسیا حرفی برای گفتن نداریم و تعامل نداشتیم، در حالی که این موضوع می‌تواند به فوتبال خیلی کمک کند، بنابراین باید ارتباطات قوی داشته باشد و اینکه مستقل باشد. این مستقل بودن خیلی مهم است و اینکه بازنشسته باشد یا نه خیلی مهم نیست ولی من ترجیح می‌دهم جوان‌تر باشد و آن انرژی لازم را داشته باشد.

کدام گزینه را می‌پسندید؟ تیم مدیریتی فعلی فدراسیون حفظ شود یا تغییر کند؟

 صددرصد تیم مدیریتی باید مؤاخذه شود؛ یعنی آدم‌هایی که خیلی جاها اصلاً معلوم نیست با یکسری پول‌ها چه کار کردند. یکسری حرکت‌هایی انجام دادند که اصلاً فوتبال نمی‌پسندد و در زمان مدیریت‌شان کارهای اشتباهی انجام دادند و بیشتر از اینکه بخواهند بمانند باید مؤاخذه شوند.

اجماع ملی می‌تواند راه‌گشای رئیس جدید باشد؟

 بله، صددرصد.

رئیس فدراسیون فوتبال باید چهره تازه باشد یا همان چهره‌های تکراری و امتحان پس‌داده؟

 از نظر من چهره تکراری و غیرتکراری خیلی مهم نیست. ما آدم‌هایی در خود فوتبال داریم که چهره‌های نویی هستند ولی فوتبال را می‌شناسند. خیلی‌ها هم هستند که اصلاً ورزشی نبوده‌اند ولی مدیر خوبی بودند. من خیلی با سؤال‌تان موافق نیستم. فقط باید کار را بلد باشد و چارچوب آن را بداند. از همه مهم‌تر اینکه فوتبال ما توسط یک مافیا اداره می‌شود و ریشه این مافیا را زدن جسارت می‌خواهد، بزرگی می‌خواهد، وجود می‌خواهد. امیدوارم این یک چیز که اصلی‌ترین چیز است ممکن شود.

آیا فوتبال ایران نیاز به تغییر دارد؟

 بله؛ صددرصد نیاز به تغییر دارد.

برای صعود به جام‌جهانی نیاز به تغییر سرمربی است؟

 نه، ما سرمربی را عوض کرده‌ایم. به نظر من باید به آقای اسکوچیچ اعتماد کنیم. ابتدای کارش که کرونا بوده، اما در این یک ماه و نیم دو ماه و این دو بازی امیدوارکننده بوده. ولی از همه مهم‌تر این است که ما آن دو سه بازی را با این همه پتانسیلی که داریم ببریم و از این گروه صعود کنیم. به نظرم اگر از این گروه صعود کنیم می‌توانیم اتفاقات بزرگی را رقم بزنیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.