یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

انتخابات فدراسیون در پیچ رد صلاحیت

گزینش را به مجمع بسپاریم

گزینش را به مجمع بسپاریم
شهاب اخلاقی
شهاب اخلاقی خبرنگار

یکی از موضوعاتی که در اساسنامه قبلی فدراسیون فوتبال با انتقادات زیادی روبه‌رو شد، بندهایی بود که ورود چهره‌های جدید را به چرخه مدیریت محدود می‌کرد. گفته می‌شد که مدیران حاضر در فوتبال این بندها را طوری تنظیم کرده‌اند که تا جای ممکن راه ورود چهره‌های جدید را ببندند. در اساسنامه جدید فدراسیون، تعداد زیادی از این محدودیت‌ها حذف شده و این فرصتی است که فوتبال ایران از ایده‌های جدید بهره‌مند شود.

البته در مرحله ثبت نام غافلگیری بزرگی دیده نشد و علی کریمی که قبلاً برای حضور در فدراسیون ابراز تمایل کرده بود، تنها فردی بود که خارج از چرخه مدیران فوتبال و ورزش برای پست ریاست ثبت نام کرد. حضور پنج نامزد که گرایش فکری متفاوتی دارند، دست مجمع را باز می‌گذارد و شاید همین تنوع، فوتبال را از این دایره بسته خارج کند. حتی اگر نتایج این انتخابات نتواند رضایت طرفداران فوتبال را جلب کند، حضور آزاد نامزدها مشوقی برای دوره‌های بعد است تا افراد صاحب ایده برای کمک به فدراسیون ترغیب شوند و پا پیش بگذارند.

با این حال شایعاتی که در روزهای گذشته درباره رد صلاحیت‌ها مطرح شده، این نگرانی را به وجود می‌آورد که ممکن است محدودیت‌های جدید انتخابات را از تب و تاب بیندازد و اثرات مثبت اساسنامه جدید را خنثی کند. اخبار ضد و نقیضی که در 48 ساعت گذشته در رسانه‌ها منتشر شده، می‌تواند نشانه کشمکش‌هایی برای رد یا تأیید نامزدها باشد و احتمالاً این بحث‌ها تا 19 بهمن که آخرین مهلت اعلام فهرست نامزدها است ادامه داشته باشد.

ریاست فدراسیون فوتبال پست حساسی است و شروط قید شده در اساسنامه و همچنین بررسی سابقه‌ نامزدها فیلترهایی هستند که با هدف کمک به ورود افراد اصلح طراحی شده، ولی سختگیری بیش از اندازه و اصرار روی پارامترهای غیرفنی ممکن است اثر معکوس داشته باشد و مانع ورود چهره‌هایی شود که می‌توانند به ارتقای فوتبال کمک کنند.

89 عضو مجمع بر اساس معیارهای مشخصی انتخاب شده‌اند و نمی‌توان قدرت شناخت و درک آنها از حساسیت‌ها و منافع فوتبال را نادیده گرفت. ترکیب جدید مجمع فراگیری بیشتری نسبت به مجامع قبلی دارد و افرادی از تمام طیف‌های فوتبال در آن حضور دارند. هیأت‌ها، باشگاه‌ها و بازیکنان و مربیان تیم ملی ترکیب همگنی می‌سازند که بعید است انتخاب نامعقولی داشته باشند و رئیسی که از این انتخابات برنده خارج شود، اکثر سلایق جامعه فوتبال را در برمی‌گیرد.

اعمال محدودیت‌های بیشتر در ورود نامزدها و تغییر روند انتخابات آزاد، نادیده گرفتن تجربه و شعور اعضای مجمع است که به نمایندگی از خانواده بزرگ فوتبال در انتخابات حضور خواهند داشت. تجربه فدراسیون‌های قبل و سوءمدیریت‌هایی که دیده شد، نشان می‌دهد که جهت‌دهی انتخابات و تحمیل سلیقه کمکی به ارتقای فوتبال نکرده و حتی اوضاع را وخیم‌تر کرده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.