یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

از مربیگری قهرمانان تا بازگشت فراموش شده ها

زشت و زیبای لیگ کشتی

زشت و زیبای لیگ کشتی

به تعریف و تمجید از حضور قهرمانان در لیگ برتر کشتی پرداخته شد اما حالا باید از غیبت مربیان سازنده در لیگ برتر هم گفت. کسی می‌داند که مربیان سازنده کشتی آزاد الان در کجا هستند و چند نفر از سرمربیان و یا حتی مربیان حاضر در لیگ برتر در باشگاه‌ها به کار سازندگی مشغول هستند؟

ایران ورزشی - رقابت‌های لیگ برتر کشتی آزاد در حالی دور رفت خود را پشت سر گذاشت که اتفاقات عجیب و جالب توجه زیادی در این مسابقات رقم خورد. زشت و زیباهایی که توانست باز هم علاقه‌مندان به کشتی را به خودش جلب کند و البته موفق هم به انجام این کار هم شد. با وجودی‌که کرونا مانع از حضور تماشاگران در سالن مسابقات کشتی شده اما با این‌حال جاذبه‌های زیادی پیش آمد که علاقه‌مندان به کشتی را پای جعبه جادویی کشاند.

قهرمانان در قامت سرمربی

یکی از جاذبه‌های مهم لیگ برتر کشتی آزاد حضور قهرمانان در نقش سرمربی بود. مهدی تقوی ستاره سال‌های نه چندان دور کشتی که مدال طلای جهان در سال‌های 2009 و 2011 را کسب کرد، حالا در نقش سرمربی تیم کشتی آزاد هیات کشتی قائمشهر به میدان آمد. کسی که اگر او با در دوره مدیریت رسول خادم خوب تا می‌کردند شاید به جای دو مدال طلای جهان الان 4 یا 5 طلای جهان داشت و شاید الان به مدال المپیک هم رسیده بود. مهدی تقوی یکی از خوش استیل‌ترین کشتی‌گیران چند دهه اخیر کشتی ایران است که کاملا مهندسی و با فکر کشتی می‌گرفت و حالا در قامت سرمربیگری تیم هیات کشتی قائمشهر هم می‌تواند نوید ورود یک مربی خوب به عرصه کشتی را بدهد. شاید این شروع مهدی تقوی در لیگ برتر بتواند فقر کشتی آزاد را در عرصه مربیگری که در سال‌های گذشته پیش آمد و باعث شد تا دایره مربیان تنگ شود و مربیگری در بین چند نفر مدام دست به دست شود را از بین ببرد.

---

اگر چه علاقه‌مندان به کشتی وقتی چهره او را به عنوان سرمربی تماشا می‌کنند، باور نمی‌کنند که او سرمربی شده باشد و هنوز دوست دارند تا او روی تشک ببینند و از زیر گیری‌های برق آسای او لذت ببرند. یکی دیگر از چهره‌های خوب لیگ برتر کشتی رضا یزدانی است. کسی که هنوز تکیفش را به طور دقیق مشخص نکرده که قصد دارد کشتی بگیرد و یا برای همیشه از کشتی کنار رفته است. او حتی قراردادش را با تیم استقلال به عنوان کشتی‌گیر امضا کرده اما در واقع سرمربی این تیم هست.

مربیان سازنده پشت خط

به تعریف و تمجید از حضور قهرمانان در لیگ برتر کشتی پرداخته شد اما حالا باید از غیبت مربیان سازنده در لیگ برتر هم گفت. کسی می‌داند که مربیان سازنده کشتی آزاد الان در کجا هستند و چند نفر از سرمربیان و یا حتی مربیان حاضر در لیگ برتر در باشگاه‌ها به کار سازندگی مشغول هستند؟ کسی می‌داند که برادران لشنی و یا رسول دهقان نژاد کجا هستند و چرا با هیچی تیمی نتوانستند قرارداد امضا کنند؟ قرار بود لیگ برتر کشتی محلی برای کسب در آمد کشتی‌گیران و مربیان سازنده تبدیل شود اما فعلا پول لیگ فقط به جیب یک عده خاص ریخته می‌شود.

کشتی‌گیران بی تعهد

با وجودی‌که کشتی‌گیران با باشگاه‌ها قرار داد می‌بندند اما ظاهرا این قراردادها اصلا ضمانت اجرایی ندارد. یعنی کشتی‌گیر هر زمانی هر کاری بخواهد می‌تواند انجام بدهد و باشگاهی که با هزار و یک مشکل توانسته وارد لیگ برتر شود، توان برخورد با او را ندارد. در روزهای اخیر شنیده شده که برخی از تیم‌ها به دنبال استفاده از کشتی‌گیران خود در برخی از اوزان را داشتند اما به یکباره کشتی‌گیران از تصمیم کادر فنی سرباز زدند. خیلی راحت کشتی‌گیر مقابل سرمربی تیم قرار می‌گیرد و مدعی می‌شود که در این مسابقه کشتی نمی‌گیرم و صلاح می‌دانم در مسابقه بعدی روی تشک باشم! چنین اتفاق‌هایی را در روزهای اخیر چندین بار شنیدیم اما آیا کسی می‌داند چرا این شرایط به وجود آمده است؟ باید به روزهای قبل از شروع لیگ برتر برگشت و دلیل این گونه رفتارها را در حکم کمیته انضباطی فدراسیون کشتی درباره دو کشتی‌گیری که با تیم هیات کشتی قائمشهر قرارداد داشتند اما به یکباره از یک تیم دیگر سر در آوردند، جستجو کرد. فدراسیون کشتی در رای خود اعلام کرد که تخلف این دو کشتی‌گیر محرز است اما قرار داد آن‌ها با تیم جدید هم معتبر است! صدور چنین رایی بنا به هر مصلحتی هم که باشد، باعث عدم فرمانبری کشتی‌گیران می‌شود و آن‌ها به خودشان اجازه می‌دهند دست به هر کار بزنند.

بازگشت ستاره‌هایی که محو شده بودند

یکی از خوبی‌های بی پایان لیگ برتر کشتی فرصت دادن به کشتی‌گیرانی است که همه فکر می‌کردند تمام شدند اما نشدند. پیمان یاراحمدی را کسی به یاد دارد؟ کشتی‌گیر لرستانی که در مسابقات جهانی 2017 پاریس هم دوبنده تیم ملی را به تن کرد اما بعد به دلیل آسیب دیدگی مجبور به جراحی هر دو پای خود شد. همه او را فراموش کرده بودند و با توجه به تعطیلی ورزش به دلیل شیوع گسترده کرونا معلوم نبود چه زمان دیگری فرصت عرض اندام را داشته باشد اما او در ترکیب تیم کشتی آزاد بازار بزرگ تهران به میدان آمد و خیلی خوب هم خودش را نشان داد. شاید اگر مسابقات لیگ برتر امسال نبود بازگشت پیمان به عرصه کشتی تا چند سال دیگر هم امکان پذیر نبود اما حالا نام او بر سر زبان‌ها افتاده و همه از دین کشتی‌های او لذت می‌برند. این یکی از نکات مثبت لیگ برتر کشتی آزاد بود. یکی دیگر از چهره‌هایی که در این لیگ به میدان رفت و خوش درخشید امیر حسین حسینی بود. جوانی که از باشگاه‌های تهران رشد کرد. کسی که در 21 سالگی در جام تختی درخشید و بعد راهی قهرمانی آسیا شد و با درخشش در آنجا مدال نقره گرفت. حالا اگر مسابقات لیگ نبود او هم مشخص نود که چه اتفاقی برایش رخ بدهد اما از فرصت حضور در لیگ برتر استفاده کرد و توانست خودش را نشان بدهد.

سید احمد محمدی، جمال عبادی، عزت اله اکبری، مجتبی گلیج و سعید داداش‌پور از جمله افرادی بودند که فراموش شده بودند اما حالا لیگ فرصتی برای درخشش و بازگشت دوباره آنها تبدیل شده است. اگر چه برخی از این نفرات هم سن و سالی دارند و شاید به درد تیم ملی نخورند اما حضورشان می‌تواند باعث به وجود آمدن رقابت در لیگ برتر شود.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.