یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

برگزاری لیگ در دوران کرونا/ درست یا غلط؟

چالش‌های کرونایی در والیبال و کشتی

چالش‌های کرونایی در والیبال و کشتی

س از مثبت شدن آزمایش یکی از مربیان تیم کشتی ایران مال، شنیده می‌شود که دو – سه بازیکن دیگر این تیم هم پس از برگزاری رقابت‌های هفته اخیر، نشانه‌های بارزی از وجود این ویروس در بدنشان را نشان داده اند و اینطور به نظر می‌رسد که در شرایط ابتلا به میدان رفته اند.

محسن آجرلو - کرونا که آمد، فکر می‌کردیم قرار است دو سه ماهی سختی بکشیم و مراعات کنیم تا شرش را کم کند. در اسفند، فروردین و حتی خوشبین بودیم به کنترل بیماری و ملایم شدن شیب و کمک گرمای هوا به کاهش آمار و شیوع این ویروس. امیدوار بودیم به کشف و تولید واکسن و دارو و خیلی چیز‌های دیگر که همه شان رنگ باخت. کم کم فهمیدیم که این بیماری حالا حالاها با ماست و باید به حضورش عادت کنیم؛ به ماسک روی صورت، به بوی الکل و حفظ فاصله اجتماعی!

با پذیرش این حقیقت، رفته رفته ماجرای پروتکل‌ها در بخش‌ها و زمینه‌های مختلف پیش آمد و از سر گیری فعالیت‌ها. در ورزش هم به جز فوتبال که پیش از همه فعالیتش را از سر گرفت و لیگ برتر را به پایان رساند، سایر رشته‌ها آرام آرام به فکر از سرگیری دور جدید رقابت‌‌ها افتادند. ستاد ملی کرونا هم رفته رفته پروتکل‌هایی را برای برگزاری رقابت‌های مختلف ورزشی تنظیم کرد و به رشته‌های مختلف مجوز برگزاری رقابت‌هایشان را داد.

به این ترتیب در هفته‌های پایانی شهریور و اوایل مهر بود که لیگ‌های والیبال و کشتی به عنوان رشته‌های شاخص رقابت‌هایشان را آغاز کردند. رقابت‌هایی که حالا با قدری پیش رفتن، با چالش‌های مهمی روبرو شده و حتی یکی از آن‌ها را به تعطیلی موقت کشانده است.

مسابقه با تب و لرز

طی هفته‌های اخیر مثبت شدن تست‌های پرشمار در میان تیم‌های لیگ برتر والیبال، منجر به لغو تعدادی از رقابت‌ها و با حضور نصفه و نیمه تیم‌ها در مسابقات شد. در نهایت هم فدراسیون تصمیم گرفت رقابت‌های چهار هفته از این رقابت‌ها را به تعویق بیندازد و این لیگ را دو هفته تعطیل کند. اقدامی که در راستای بهتر شدن شرایط و انتشار این ویروس در بین والیبالیست‌ها انجام شد.

دیگر لیگ برجسته‌ای که این روزها برگزار می‌شود هم گویا آرام آرام درگیر حاشیه‌های کرونایی شده. پس از مثبت شدن آزمایش یکی از مربیان تیم کشتی ایران مال، شنیده می‌شود که دو – سه بازیکن دیگر این تیم هم پس از برگزاری رقابت‌های هفته اخیر، نشانه‌های بارزی از وجود این ویروس در بدنشان را نشان داده اند و اینطور به نظر می‌رسد که در شرایط ابتلا به میدان رفته اند. شنیده‌هایی که اگر با حقیقت منطبق باشد، قطعا طی روزهای سر و صدا به پا خواهد کرد و حتی ممکن است دامنه ابتلا را به تیم‌های حریف ایران مال هم برساند.

نگاه مثبت و منفی

به وجود آمدن چنین اتفاق‌هایی همواره دو نگاه مثبت و منفی را در پی خود دارد. دو نگاهی که یکی سلبی است و معتقد است در چنین شرایطی نباید این مسابقات برگزار شود و جان ورزشکاران به خاطر دریافت دستمزد به خطر بیفتد.

طرفداران این نگاه معقدند که برگزاری لیگ‌های ورزشی در شرایط اوج این بیماری به هیچ عنوان ضرورت ندارد و مسئولین باید مانند ماه‌های ابتدایی سال، رقابت‌هایشان را به طور کامل تعطیل می‌کردند تا اوضاع و امار کرونایی قدری بهتر شود.

در طرف مقابل تفکری وجود دارد که معقتد است لیگ‌های ورزشی محل اصلی درآمد ورزشکاران است و نمی‌شود آن را به طور کامل تعطیل کرد. همان شش ماه تعطیلی رقابت‌ها هم ضربه جدی به شرایط آمادگی و روحی روانی ورزشکاران وارد کرده و رقابت‌های ورزشی در ایران هم باید مانند تمام دنیا برگزار شود. چراغ رشته‌های ورزشی حتی در این زمان عجیب و دشوار هم باید روشن بماند و چاره‌ای جز برگزاری رقابت‌ها تحت تدابیر بهداشتی و با رعایت پروتکل‌ها نیست.

عدم رعایت دقیق پروتکل‌ها

با تلفیق این دو نگاه شاید بشود به یک گزاره سومی رسید که می‌تواند به درستی، نزدیکتر باشد. هردوی این نگاه‌ها بخشی از واقعیت را در خود دارند. هم مخالفان برگزاری درست می‌گویند که وقتی پای جان انسان‌ها در میان باشد برگزاری رقابت ورزشی درست نیست و هم موافقان که می‌گویند نمی‌شود درب رشته‌ها را تخته کرد و چراغشان را خاموش!

با تلفیق همین دو نگاه می‌توانیم به روشی برسیم که هردو را در خود داشته باشد. اگر به عنوان نمونه والیبالی‌ها پروتکل‌های بهداشتی را به طور کامل رعایت کرده‌اند و حالا تعداد قابل توجهی مبتلا دارند، باید در آن پروتکل بازنگری کنند و اگر هم رعایت نکرده اند، باید نظارت بیشتری بر رعایت آن انجام شود.

در یک جمله، تعطیل کردن رقابت‌های ورزشی که به هیچ عنوان ممکن نیست و دنیا هم تحت تدابیر شدید بهداشتی رقابت‌های مختلف را برگزار می‌کند. پس در ایران هم باید پروتکل‌های خوب و دقیقی تنظیم شود و از آن مهمتر به طور جدی و کامل اجرا شود. اتفاقی که گویا به طور کامل نمی‌افتد و در همین دو سه لیگی که در جریان است، شمار کرونایی‌ها روز به روز بیشتر و بیشتر شده است.

به عنوان نمونه در لیگی مثل والیبال، سفرهای 14 تیم این رقابت‌ها به شهرهای مختلف و برگزار نشدن این مسابقات به صورت متمرکز، یکی از ایرادهای بزرگی است که می‌شود به آن گرفت. نتیجه پروتکل‌های این رشته هم همین شرایطی است که منجر به تعطیلی این رقابت‌ها شده است. آن هم در شرایطی که تازه تعداد قابل توجهی از بازیکنان تیم‌های مختلف به طور گسترده به این بیماری مبتلا و سپس بهبود یافته اند.

رشته‌ای مانند دو و میدانی هم بود که رقابت‌هایش با رضایت تمام ورزشکاران برگزار شد اما پس از پایان حواشی بسیاری درباره مبتلا بودن تعدادی از ورزشکاران در زمان برگزاری و همین طور تجمع زیاد نفرات شرکت کننده به گوش رسید. شرایطی که نشان می‌داد در رشته ای که در فضای باز هم برگزار شده و شرایط بسیار بهتری داشته هم برگزاری لیگ بدون حاشیه و اشکال نبوده است.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.