جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

خداداد عزیزی: مگر کفاشیان گل صعود به جام جهانی را زد؟ او فقط مسئول خنده است!

خداداد عزیزی: مگر کفاشیان گل صعود به جام جهانی را زد؟ او فقط مسئول خنده است!

خداداد عزیزی مهاجم سابق تیم ملی ایران درباره کاندیداتوری علی کریمی در انتخابات فدراسیون فوتبال صحبت کرد.

به گزارش ایران ورزشی، گفتگوی خداداد عزیزی با فرهیختگان را می خوانید:

محمدرضا احمدی در برنامه تلویزیونی اعلام کرد علی انصاریان برای حضور در این برنامه که به‌ مناسبت دربی با حضور شما، رضا شاهرودی، سیروس دین‌ محمدی و فیروز کریمی برگزار شد دعوت شده بود و چه ‌بسا اگر انصاریان به این برنامه می ‌آمد، اکنون در بین ما بود.

راستش درمورد قضایای دوستانم یعنی آقای میناوند و انصاریان دوست ندارم صحبت کنم. در خصوص صحبت‌ های محمدرضا احمدی هم اگر این حرف‌ ها را زده، از خود او سوال کنید، من در جریان نیستم، اما باز هم تاکید می‌ کنم نمی‌ خواهم درمورد این دو عزیز صحبت کنم.

اسامی نهایی کاندیداهای ریاست و هیات ‌رئیسه فدراسیون فوتبال اعلام شد و بر خلاف آنچه که گفته بودند مهدوی‌ کیا رد صلاحیت شده و حتی احتمال رد صلاحیت علی کریمی را هم داده بودند، اما این اتفاق نیفتاد و آنها در لیست نهایی حضور دارند.

من قبلا درمورد انتخابات صحبت ‌های لازم را کرده بودم و نظراتم را گفته بودم، اما چرا باید علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا رد صلاحیت شوند؛ به چه دلیلی باید این اتفاق می ‌افتاد؟ ما درباره فوتبال صحبت می‌ کنیم. مگر از کریمی و مهدوی ‌کیا فوتبالی ‌تر داریم‌؟ ما 4 عکس در دیوار افتخارات فوتبال ایران در کنفدراسیون فوتبال آسیا داریم که 2 تا از آنها متعلق به این 2 نفر است. چهار بازیکن سال آسیا داشته ‌ایم که دوتای آنها این دو نفر هستند؛ یعنی چه که این دو نفر تایید صلاحیت شده ‌اند! مگر قرار بود رد صلاحیت بشوند؟

در هر صورت شایعات در این مدت مبنی ‌بر همین بود که مهدوی‌ کیا به‌طور قطع و علی کریمی احتمالا رد صلاحیت خواهند شد.

به‌نظر من اینکه می ‌گویید این دو نفر تایید صلاحیت شده ‌اند یک مقدار شکل مطرح شدنش غلط است. اگر قرار است کسی رد صلاحیت شود، احتمالا که نه 100 درصد نباید آنها علی کریمی و مهدی مهدوی ‌کیا باشند، چون فوتبال برای امثال علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا است. هم فیفا هم دنیا و هم کنفدراسیون فوتبال آسیا و هر جایی که شما درباره فوتبال ایران صحبت کنید، فوتبال ما را با امثال اسم‌ هایی مثل علی کریمی، مهدی مهدوی ‌کیا، علی دایی، کریم باقری و برخی اسامی شناخته ‌شده می ‌شناسند؛ یعنی یک تعداد خاص که شناخته‌ شده ‌تر هستند. فوتبال برای اینهاست و اگر این نفرات رد صلاحیت می ‌شدند خنده‌ دار بود.

نکته اینجاست که در 12 سال اخیر یعنی بعد از دوران کفاشیان فضا به‌گونه‌ ای شد که با این صحبت ‌های شما کمی تناقض دارد؛ یعنی در این مدت فوتبال دست فوتبال ی‌ها نبود و انگار دست یک‌ سری افراد خاص بود و خودشان فوتبال را می‌ چرخاندند‌.

متاسفانه فوتبال دست این افراد بود که فوتبال ما به این روز افتاده است. دست این افراد بود که ویلموتس می ‌آید و قرارداد می ‌بندد و بعد می ‌رود و 6 میلیون یورو خسارت می ‌خواهد و این مبلغ را می ‌گیرد. دست این افراد بود که روزگار فوتبال ما این‌ طور است و امروز هم فوتبال تعطیل شده. دست این افراد بود که سالیان سال است در جام ملت ‌ها به جمع چهار تیم هم نمی ‌رسیم و حذف می‌ شویم و خیلی چیزهای دیگر‌. آنها خودشان اساسنامه را طوری تنظیم کرده بودند که اهالی فوتبال پای شان به آن منطقه نرسد، چون می ‌دانستند و می ‌دانند اگر فوتبالی ‌ها بخواهند به چرخه فوتبال کشور پای شان باز شود آنها دیگر نمی ‌توانند هر کاری که دل‌ شان بخواهد انجام بدهند، بنابراین طبیعتا یک‌ طوری رفتار می ‌کردند و می‌ کنند که فوتبالی ‌ها نباشند و این یک امر طبیعی است.

یعنی اعتقاد دارید در این مدت فوتبال به‌ صورت سیاسی و توسط افراد سیاسی اداره شد؟

فوتبال ما خیلی وقت است سیاسی شده و این را همه می‌ دانند و این یک موضوع عجیب و غریب نیست. فوتبالی که هزینه‌ هایش را دولت می ‌دهد، فوتبالی که از 16 تیم لیگ برتر 12 تیم آن دولتی هستند و هزینه ‌های آن را وزارت صنایع، وزارت ورزش و وزارت نفت می ‌دهد، طبیعتا این فوتبال فوتبال دولتی است و جایی هم که پای دولت وسط باشد و فوتبالش دولتی باشد، طبیعتا سیاسی هم هست و براساس رابطه و زد و بند اداره می ‌شود. این چیز جدیدی نیست و از اول هم همین ‌طور بوده و سالیان سال به همین شکل اداره شده است. شما فکر کنید اگر فوتبال ما سیاسی شده چیز جدیدی است؟ خیر این ‌طور نیست. فوتبال ما سیاسی بوده و همین الانش هم سیاسی است.

با این وضعیت چقدر برای علی کریمی شانس قائل هستید. در بین کاندیداهای ریاست فقط بهاروند ردصلاحیت شده و افرادی مثل کیومرث هاشمی، مصطفی آجرلو و عزیزی‌خادم همچنان در بین گزینه‌ها حضور دارند. کریمی هم ظاهرا شایعه انصرافش را رد کرده است.

 روز اولی هم که علی کریمی بحث کاندیداتوری ‌اش برای ریاست فدراسیون فوتبال مطرح بود و همان روزی که این تصمیم گرفته و این خبر رسانه ‌ای شد، من با علی صحبت کردم. در هر صورت انتخاب رئیس فدراسیون انتخاب رئیس ‌جمهور نیست که عامه مردم بخواهند رای بدهند که اگر این بحث بود علی کریمی مثل آب خوردن رای می ‌آورد، اما الان یک تعداد خاص در مجمع فدراسیون فوتبال رای می ‌دهند، اگر حدود صد نفر را در مجمع درنظر بگیریم، از این تعداد شاید 10 درصد فوتبالی باشند و 90 درصد غیر فوتبالی به ‌شمار می ‌روند. آن 10 درصد هم شامل کاپیتان تیم ‌های ملی یا مربی تیم ملی هستند و ۳30 درصد را رئیس هیات‌ ها که هیچ ‌کدام فوتبالی نیستند تشکیل می ‌دهند و طبیعتا از خدای شان هم هست که علی کریمی انتخاب نشود. در این بین یک‌ سری مدیران باشگاه ‌ها هستند که بیشتر آنها را دولت منصوب می‌ کند و این هم یک امر طبیعی هست که درصد بالای آنها و چه ‌بسا همه ‌شان غیرفوتبالی باشند.

در گفتگو با علی کریمی چه صحبت‌هایی را مطرح کردید؟

همان روز اول به او گفتم اینجا فوتبال است و مجمع فدراسیون فوتبال هم مجمعی به ‌شمار می ‌رود که درون آن همه ‌اش لابی و لابی ‌بازی است. در سالیان گذشته همین بوده و خواهد بود و تو هم اهل لابی نیستی، اما تصمیمش را گرفته بود. با این ‌حال به‌ نظر من با این وضعیت شانس علی خیلی کم است، چون من مطمئنم حتی همین اهالی فوتبال و همین فوتبالی‌ های خودمان هم بعضی ‌های شان حاضر نیستند به علی رای بدهند، چون آنها هم تحت‌ تاثیر مدیران و روسای خود هستند و نگاه می‌ کنند ببینند که آقای رئیس چه می ‌گوید. بنابراین شانس علی خیلی کم است، چون او آدم خیلی سالمی است که اهل زدوبند و رابطه و خیلی چیزهای دیگری نیست که در فوتبال ما مرسوم است. من به علی گفتم اگر می ‌خواهی رئیس فدراسیون شوی باید لابی کنی، باید بروی و با روسای هیات ‌ها صحبت کنی یا نماینده‌ هایت این کارها را انجام دهند. در هرصورت 33 نفر را روسای هیات ‌های فوتبال تشکیل می ‌دهند و طبیعتا از قبل افراد دیگر هم به سراغ اینها می‌ روند و با آنها می ‌بندند. اوضاع عجیب ‌و غریب است و به همین دلیل به‌ نظر من علی شانس کمی دارد.

کفاشیان گفته بود هر موقع علی کریمی موفقیت ‌های ما را به‌دست آورد و نتایج ما را گرفت، آن زمان می ‌تواند درباره عملکرد دوران ما صحبت کند.

مگر کفاشیان به جام ‌جهانی صعود کرده؟ یعنی گل صعود را کفاشیان زده؟ اینها از بدبختی فوتبال ماست که طرف دو و میدانی‌کار بوده، اما می ‌شود رئیس فدراسیون فوتبال. باید ببینیم چه کسی پشت اوست و آشنا‌هایش چه کسانی هستند. متاسفانه این‌ جور مسائل در فوتبال ما هست و آنقدر فوتبال بدبخت است که اینجور افراد درباره علی کریمی نظر می ‌دهند. نمی ‌دانم افتخارات آنها چه بوده است. حرف خنده‌ داری است و البته کفاشیان هم مسئول خنده بود.

حیدر بهاروند سرپرست فدراسیون فوتبال هم که تایید صلاحیت نشد.

کاری به این مسائل ندارم، اما از مصیبت‌ های ما است که فوتبال دست این افراد افتاده. حالا الحمدالله بساط آن گروه برچیده شده و باید ببینیم گروه بعدی چه گروهی است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.