پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲

سیدجلال آخر فصل خداحافظی کند

وطنخواه: کاش جای میناوند و انصاریان من رفته بودم

وطنخواه: کاش جای میناوند و انصاریان من رفته بودم
محمد قراگوزلو
محمد قراگوزلو

رضا وطنخواه یکی از نامداران تاریخ باشگاه پرسپولیس و بزرگان فوتبال ایران درباره مرگ نابهنگام و جانسوز مهرداد میناوند و علی انصاریان به ایران ورزشی گفت

 رضا وطنخواه یکی از نامداران تاریخ باشگاه پرسپولیس و بزرگان فوتبال ایران درباره مرگ نابهنگام و جانسوز مهرداد میناوند و علی انصاریان به ایران ورزشی گفت: «نمی‌دانم چه بگویم. نمی‌دانم چرا این دوتا جوان آرزو به دل رفتند. متأسفانه این ویروس جوان و پیر نمی‌شناسد.»
وطنخواه می‌گوید: «زمانی من مربی راه‌آهن بودم و مهرداد میناوند عضوی از آن تیم بود. البته مهرداد خیلی جوان بود. من ایشان را طی این سال‌ها ندیده بودم اما با علی انصاریان تماس تلفنی داشتم. همه فوتبالیست‌ها باشخصیت هستند اما واقعاً دوتا بچه باشخصیت را از دست دادیم و حیف شد. یک گفته معروف آقای شاملو دارد که می‌گوید روزگار غریبی است نازنین. نمی‌دانم چه بگویم. عمر دست خداست اما خدا به آدم عقل داده که اگر یک جاهایی برود دچار مشکل می‌شود. فقط می‌توانم بگویم کاش من جای این دو نفر رفته بودم.»
استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی‌شریف درباره تکمیل خط دفاعی آسمانی پرسپولیس و ردیف شدن ستاره‌هایی مثل ابراهیم آشتیانی، مهراب شاهرخی، جعفر کاشانی و مهرداد میناوند کنار هم و جوان شدن طیف رفتگان پرسپولیس می‌گوید: «این خیلی بدتر است. اصلاً نمی‌دانم چه بگویم. در هر حال خدا بیامرزد. واقعاً سخت است. یک لحظه که به این اتفاق فکر می‌کنم دیوانه می‌شوم. فکر کنم پدران‌شان فوت کرده‌اند اما برای مادران و خانواده‌شان خیلی سخت است. واقعاً فکر می‌کنم الان خانواده‌شان چه می‌کشند. من پدرم و می‌دانم فرزند یعنی چی، به همین خاطر هم به شما و همه جوان‌ها توصیه می‌کنم مواظب باشید چون نمی‌دانیم داروی این درد کی می‌آید اما سعی می‌کنم از جاهای شلوغ دور باشم.» وطنخواه درباره بازگشت ترابی به پرسپولیس می‌گوید: «طبیعتاً شرایط پرسپولیس با حضور او بهتر می‌شود. خیلی‌ها به رفتنش ایراد می‌گرفتند اما خوب کاری کرد رفت چون باید زندگی‌اش می‌چرخید. حالا که آنجا او را نخواستند خدا را شکر ما می‌توانیم از او استفاده کنیم و واقعاً به چنین بازیکنی نیاز داشتیم.» وطنخواه که همچنان به‌خاطر استرس بازی‌های پرسپولیس را نگاه نمی‌کند، می‌گوید: «بازی با تراکتور را غیر از 10 دقیقه یک ربع اولش ندیدم. من بازی‌های کمتر حساس نسبت به تراکتور را هم نمی‌توانم تماشا کنم. امیدوارم فردای بازی‌ها دوباره مسابقه را پخش کنند که بدون استرس بتوانم تماشا کنم.» وطنخواه که از اولین بازیکنان تاریخ باشگاه پرسپولیس به حساب می‌آید درباره حضورش در این باشگاه و خداحافظی‌اش می‌گوید: «من سال 46 در شاهین بودم که بعد از آن بازی با تهرانجوان که یک - هیچ عقب بودیم این تیم را منحل کردند و همراه با داداش (آقا بیوک)، همایون، حسین کلانی، جعفر کاشانی، حمید جاسمیان، اصغر ادیبی و ناظم گنجاپور به پرسپولیس آمدیم. قبل از آن آقای عبدی یک تیم پرسپولیس داشت که در دسته‌های پایین‌تر بازی می‌کرد و رجب فرامرزی هم سرمربی‌اش بود؛ بعداً من و چند نفر دیگر غیر از همایون و حسین کلنی رفتیم پیکان. علی پروین هم از کیان آمده بود به پیکان. با آن تیم رفتیم اروپا چند تا بازی کردیم بعد در جام دوستی در امجدیه اول شدیم و زسکای مسکو را دو - هیچ بردیم. در آن بازی‌ها غلام وفاخواه را به ما کمکی داده بودند. مدتی بعد به آقای خیامی گفتند روی اتومبیل‌سازی‌اش تمرکز کند و ما هم برگشتیم پرسپولیس.» مدافع چپ سابق پرسپولیس و تیم ملی ادامه می‌دهد: «اسفندماه سال 1356 یک بازی خداحافظی در امجدیه برایم گذاشتند و من از فوتبال خداحافظی کردم در حالی که 31 سال سن داشتم. علی پروین می‌گفت خداحافظی نکن و توانایی‌اش را هم داشتم بازی کنم اما هم عضو هیأت علمی دانشگاه بودم هم عشق معلمی داشتم و از اینکه مدام به من استاد می‌گفتند کیف می‌کردم. رفتم به‌دنبال تدریس در دانشگاه و فوتبال را رها کردم.» وطنخواه با اشاره به شروع فوتبالش هم می‌گوید: «من 13 سالم بود که در راه‌آهن فوتبالم را شروع کردم و در سن 16 سالگی در امجدیه با نظر خدابیامرز آقامدد جلوی شاهین بازی کردم. اتفاقاً در آن بازی داداش که خودش هم قبلاً در راه‌آهن بود و در پست هافبک میانی و هافبک راست جلوی من بازی می‌کرد خیلی کمکم کرد! طوری که وقتی من توپ را می‌گرفتم از آنجایی که بازیکنان راه‌آهن را می‌شناخت می‌گفت به فلان بازیکن پاس بده و همه بازیکنان دو تیم می‌خندیدند. آن بازی را شاهین 2 بر صفر برد.»
وطنخواه درباره سیدجلال حسینی و اینکه او 39 سالگی را هم پشت سر گذاشته اما همچنان باصلابت بازی می‌کند، می‌گوید: «یک جمله معروف وجود دارد که می‌گوید سن فقط یک عدد است و تا آنجایی که بازیکن در حد تیم ملی یا باشگاهش می‌تواند بازی کند باید در میدان باشد اما سیدجلال باید با ابهت کنار برود. سیدجلال که الان مشکل مالی ندارد، مشکل مقام و قهرمانی هم ندارد. به نظرم این فصل که تمام شد با شایستگی هرچه تمام کنار برود تا خدای نکرده برایش بد نشود. یادتان هست که در مقاطعی او را بیرون می‌گذاشتند. من خودم آن‌گونه از فوتبال رفتم اما برخی هم مثل علی پروین ماندند. ای کاش شجاع نمی‌رفت. من خیلی دوستش داشتم. اگر شجاع می‌ماند به سیدجلال کمک می‌کرد. الان هم سیدجلال دارد کارش را خوب انجام می‌دهد و فعلاً هست. امیدوارم پایدار بماند اما رکورد دست علی پروین است. البته به نظر من یک بازیکن در اوج قدرت و توان از ورزش خداحافظی کند خیلی بهتر است.»
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.