دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

430 هزار یوروفیفا+ 700 هزار دلار بیرو پرید

با 27 میلیارد چه کارهایی می‌شد کرد؟

با 27 میلیارد چه کارهایی می‌شد کرد؟

 محمدقراگزلو/باشگاه پرسپولیس هر آنچه از فیفا درآمد داشت به علاوه آنچه از فروش بیرانوند به آنتورپ بلژیک نصیبش شد را دارد به کادر فنی سابقش پرداخت می‌کند آن هم در حالی که هنوز پول کار فنی بعد از گروه کروات‌ها (کالدرون و دستیارانش) باقی مانده و پول رضایتنامه و بخشی از قرارداد کادر فنی فعلی تیمش را پرداخت نکرده است!

باشگاه پرسپولیس 700 هزار دلار از آنتورپ بلژیک گرفتت که با نرخ امروز دلار چیزی حدود 5/ 15 میلیارد تومان می‌شود. همچنین سرخ‌ها به خاطر حضور بازیکنان‌شان در جام جهانی گذشته 430 هر یورو درآمد کسب کردند که هر چند گرفتن این پول سخت به نظر می‌رسید اما تمامش پای دستیاران برانکو و یکی دو بازیکن خارجی مربوط به سه چهار فصل قبل رفت.

430 هزار یورو به نرخ امروز یورو می‌شود چیزی حدود 5/ 11 میلیارد تومان . یعنی پرسپولس از دو محل 27 میلیارد تومان درآمد کسب کرده بود که همه این پول پای بدهی رفت و تازه به همین مقدار هم نیاز است تا باقی مطالبات مربیان و بازیکنان خارجی سابق باشگاه تسویه شود! پرسپولیس 27 میلیارد از درآمدهایش را به خاطر بی‌تدبیری، تصمیمات نادرست، مشاوره‌های غلط و کجروی‌های مدیرانش طی این دو سال اخیر از دست داده و حالا در آستانه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و فصل نقل و انتقالات که باید صاحب بیشترین منابع مالی باشد از همیشه بی پول‌تر و ندار‌تر است!

اگر روی کمک یا تعهدات کارگزار اسپانسری حساب کرده‌اید زیاد خوشحال نباشید چرا که تمام آن وجوهی که قرار است آنها به صورت یکجا پرداخت کنند به علاوه کمک از یکی دو اسپانسر دیگر قرار شد تا کمتر از سه هفته دیگر در اختیار برانکو ایوانکوویچ قرار بگیرد چرا که بالاخره آقای رسول پناه قول داده تا این مشکل را برایمان حل کند و پرونده را ببندد!

سرپرست مدیرعاملی باشگاه از تلاش بی وقفه برای حل این مشکلات می‌گوید و طوری وانمود می‌کند که انگار صد نقشه پیچیده ریخته تا این پول را فراهم کند اما بخش عمده‌ای از کار تنها با نامه نگاری و پیگیری‌های اداری حل شده. مثلاً اینکه فیفا قبول کرده بخشی از تعهدات مربیان و بازیکنان خارجی شاکی را از محل درآمدهای پرسپولیس در آن نهاد پرداخت کند به هوش و تدبیر مدیران باشگاه مربوط است یا در وهله اول به ذهن هر کسی می‌رسید؟

یا باشگاه پرسپولیس با کارگزارهایش و اسپانسرهایی که از طریق این کارگزار با آنها JOINT می‌شود دنبال است تا منابع مالی لازم برای پرداخت باقیمانده مطالبات مربوط به احکام سنگین فیفایی را تأمین کند که در این خصوص نیز همه چیز با فرمول‌های از قبل پیش بینی شده و تنها با کمی رایزنی عملی خواهد شد ضمن اینکه برند پرسپولیس آنقدر معتبر و پولساز هست که هر اسپانسری را برای کمک و پا پیش گذاشتن وسوسه کند. مدیریت فعلی باشگاه پرسپولیس درست همان راهی را می‌رود که قبلی‌ها رفته بودند. درآمدزایی از فرمول‌های روتین از قبل تعریف شده و هزینه‌هایی که با این درآمدها سنخیت و تناسب ندارد.

این وسط درآمدهای فوق‌العاده‌ای مثل پاداش رسیدن به فینال لیگ قهرمانان آسیا، فروش بیرانوند و درآمد فیفایی که همه به دلار است و مبالغ قابل توجهی نصیب باشگاه می‌کند نیز با بی‌تدبیری مدیران پیشخور می‌شود و با این شرایط به نظر می‌رسد پرسپولیس هیچ‌گاه از نظر مالی روی خوش به خود نبیند حتی اگر هر فصل به فینال آسیا برسد، هر فصل یک بازیکن ترانسفر کند و بایت رضایتنامه‌اش پول قلمبه‌ای بگیرد و یا هر چهار سال یک بار چند بازیکن در جام جهانی داشته باشد و درآمدهای فیفایی کسب کند.

حساب کنید پرسپولیس با همین 27 میلیاردی که پای کروات‌ها ریخت چه کارها که نمی‌توانست بکند؟ احتمالاً می‌شد کل مطالبات قبلی و فعلی بازیکنان و مربیان تیم فعلی را پرداخت کرد و حتی برای فصل جدید هم پولی کنار گذاشت.

می‌شد دو تا بازیکن تأثیرگذار خارجی برای مسابقات لیگ قهرمانان و هماوردی با تیم‌های ثروتمند و پرستاره‌ای همچون الدحیل خرید. می‌شد مطالبات تیم‌های پایه را پرداخت کرد و یک آکادمی درست و درمان راه انداخت، می‌شد ورزشگاه شهید کاظمی را آنقدر تجهیز کرد تا شبیه یک کمپ کامل و استادیوم خانگی حتی برای مسابقات رسمی شود، می‌شد چند اقدام دیگر انجام داد تا تیم پرسپولیس شبیه اسمش بزرگ باشد و در شأن نامش بزرگی کند اما افسوس!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.