سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

شبیه کریمی در عصر پروین

علی قلی‌زاده؛ جادوگر می‌شود

علی قلی‌زاده؛ جادوگر می‌شود

بازی ایران – ازبکستان فرصت خوبی برای قلی‌زاده بود تا بتواند دل دراگان اسکوچیچ را به دست بیاورد و یک ماموریت جدید برای خودش تعریف کند. تثبیت جایگاه. گرچه برخی معتقد هستند که قلی‌زاده در بازی‌های تحت فشار و فیزیکی ممکن است نتواند مثل بازیکنان عصر کی‌روش گلادیاتور باشد

شبیه کریمی در عصر پروین

احسان محمدی / اگر یک روز حق انتخاب داشتید که با پنج بازیکن تیم ملی به سالن بروید، هیچوقت علی قلی‌زاده را با خودتان نبرید، اگر بردید یک تور خوب سفارش دهید که به شما لایی نزند. او یکی از فانتزی بازترین بازیکنانی است که در فوتبال ایران پا به توپ شده است. یک استعداد خیره‌کننده که فوتبال را زیبا می‌کند. او اگر در پرسپولیس یا استقلال بازی کرده بود احتمالاً هر روز در اینستاگرام ویدئوی حرکات تکنیکی‌اش به اشتراک گذاشته می‌شد. بازیکنی که فوتبال را از پایه‌های سایپا شروع کرد اصالتاً اهل اردبیل است. همشهری علی دایی. خودش را وامدار شهریار می‌داند که به او فرصت بازی در بزرگسالان را هم داد. قلی‌زاده آنقدر لاغر بود که همیشه انگار پیراهن دو سایز بزرگتر از خودش را تن می‌کرد اما استارت‌های ویرانگر، یک پا دوپاهای تیز و کف‌کشی‌های سالنی از او بازیکنی ساخت که مدافعان موقع پا به توپ شدنش تن‌شان می‌لرزید.

قلی‌زاده در کنار مهدی ترابی از بازیکنانی بود که بازی سایپا را دیدنی می‌کرد. پدرش در دهه پنجاه برای راه آهن بازی کرده و او شاید وارث یک ژن خوب است. بازیکنی که می‌گوید در 17 سالگی از هلند پیشنهاد داشته است در لیگ هفدهم با شش گل زده و شش پاس گل پدیده لیگ شد و بعد به شارلوا رفت. حالا دو سال است به عنوان یک بازیکن گل‌زن، پاسور و خوش تکنیک در فوتبال بلژیک شناخته می‌شود، او در کنار کاوه رضایی از ستاره‌های این تیم هستند اما همه می‌دانند که این تُنگ برای ماهی چالاک ایرانی زیادی کوچک است. کافی است بازی‌هایش را در تیم ملی نگاه کنید، خلاقیتش در حمل توپ، پاس‌های ظریف و مهارتش در محو کردن بازیکن حریف با دریبل‌هایی که باید چند بار در حرکات آهسته دید و لذت برد. قلی‌زاده مورد حمایت کارلوس کی‌روش بود،آنقدر که از تیم خطش نزد و او را به عنوان تماشاگر به جام‌جهانی برد، همین ماجرا به قلی‌زاده کمک کرد تا بتواند از خدمت سربازی معاف شود گرچه گله‌مند است که هنوز روند آن نهایی نشده است.

بازی ایران – ازبکستان فرصت خوبی برای قلی‌زاده بود تا بتواند دل دراگان اسکوچیچ را به دست بیاورد و یک ماموریت جدید برای خودش تعریف کند. تثبیت جایگاه. گرچه برخی معتقد هستند که قلی‌زاده در بازی‌های تحت فشار و فیزیکی ممکن است نتواند مثل بازیکنان عصر کی‌روش گلادیاتور باشد اما کسی شک ندارد که وقتی پا به توپ می‌شود برای متوقف کردنش گاهی چاره‌ای جز خطا کردن نیست. بازیکنی که قادر است مهدی طارمی و سردار آزمون را با پاس‌های دقیق با دروازه‌بان تک به تک کند. قلی‌زاده در بلژیک هم از نظر فیزیکی قوی‌تر شده و هم نظم‌پذیری تاکتیکی بیشتری پیدا کرده است. این البته برای بازیکنی با قابلیت او مثل حبس کردن عقاب در قفس است ولی «تیم» همیشه از «بازیکن» بزرگتر است، در تیم‌ملی اما ممکن است اسکوچیچ به او آزادی عمل بیشتری داده باشد. چیزی شبیه علی کریمی در عصر علی پروین! مسیری که او را جادوگر می‌کند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.