سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

صادقانه بگویم: دیاباته ...

صادقانه بگویم: دیاباته ...
احسان محمدی
احسان محمدی خبرنگار

متقاعد کردن هوادارانی که باور دارند محمود فکری ضدخارجی‌هاست، کار آسانی نیست. آنها حرف‌ها و دلایلی دارند که انکار آن دشوار است. به ویژه وقتی که صمد مرفاوی و پرویز مظلومی را در یک قاب کنارش می‌بینند. هروه میلیچ و شیخ دیاباته امسال عملاً به حاشیه رفتند و آن فروغ فصل پیش را نداشتند. چرا؟

دیروز وقتی پیمان یوسفی مجری برنامه ورزش و مردم از حجت نظری سخنگوی باشگاه استقلال پرسید که حرف و حدیث‌های پیرامون شیخ دیاباته از کجا نشأت می‌گیرد و او مشکل مالی دارد یا مصدوم است؟ نظری گفت «صادقانه بگم...» گوش هواداران تیز شد اما او عنوان کرد که شیخ تمام طلبش را گرفته و مشکلی از این بابت ندارد و تا جایی که می‌دانم مصدوم است. اینکه چقدر صادقانه بود این حرف و چقدر سخنگو به صورت حرفه‌ای از نقل اتفاقات درون تیم خودداری کرد دو داستان هستند و اینکه شیخ دیاباته این فصل عملاً انگار کنار استقلال نیست، داستانی دیگر.

طبق اخبار واصله شیخ دیاباته به دلیل مصدومیت دیدار حساس مقابل سپاهان را از دست می‌دهد. او در این فصل فقط 298 دقیقه برای استقلال بازی کرده است. آماری که اصلاً رضایت‌بخش نیست و جور غیبت او را ارسلان مطهری و مهدی قایدی کشیده‌اند. اینکه عدم حضور او در ترکیب استقلال در نیم‌فصل اول فقط به مشکل مصدومیت ربط دارد یا اختلاف دیدگاه با محمود فکری موضوعی است که دو طرف خیلی علاقه‌مند نیستند در مورد آن حرف بزنند. آقای گل فصل پیش فوتبال ایران که فیزیک‌اش آدم را یاد امیل هسکی انگلیسی، رشیدی یکینی و لس فردیناند می‌اندازد، نه تنها یک تمام‌کننده موفق است بلکه با شخصیت متمایزش دل هواداران فوتبال را ربود. طبیعی است که او حق و حقوقش را بخواهد اما منش و ادبیاتی که به کار می‌برد، نشان داد زیر آن عضلات در‌هم تنیده و پنجه‌ای که بعد از هر گل به دوربین‌ها نشان می‌دهد یک قلب بزرگ و مهربان و البته شخصیتی متین و قابل احترام نهفته است. هر چقدر محرم نویدکیا امسال جنتلمن نشان داد، فصل پیش شیخ استقلال این کار را کرد. برای همین نوعی همدلی از سوی هواداران با او همراه است که دوست دارند زودتر به ترکیب برگردد.

اینکه دیاباته گران‌ترین مهاجم حال حاضر لیگ است با توجه به عملکردی که سال قبل به نمایش گذاشت شاید چیز عجیبی نباشد، عجیب بازیکنانی هستند که قرارداد میلیاردی بستند و حتی 5 گل هم نزدند و رفتند یا هنوز روی اعصاب هواداران رژه می‌روند. کاش شرایط کشور به سمت و سویی می‌رفت تا امکان جذب بازیکنان با‌کیفیت (نه صرفاً با اسم و پاسپورت خارجی) وجود داشت و همه تیم‌ها این کار را می‌توانستند انجام دهند.

در ابتدای فصل محمد ربیعی سرمربی مس‌رفسنجان گفت: «این انصاف نیست که ما از لیگ پایین صعود کنیم و حق به کارگیری بازیکن خارجی نداشته باشیم ولی تیم‌های بزرگ بتوانند از بازیکنان خارجی‌شان استفاده کنند.» یکی از آن نقدهایی که زیر هیاهوی هواداران تیم‌های بزرگ کسی به آن توجه نکرد.

بازگشت شیخ دیاباته به ترکیب استقلال لیگ را هم جذاب‌تر می‌کند، اگر بتواند از کمند مصدومیت‌ها و تفکرات فنی رهایی پیدا کند!

(این مطلب پیش‌تر در سایت عصر ایران منتشر شده است)

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.