چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

بازی اول فصل هم باید لغو شود چه رسد به سوپرجام

پرسپولیس فوتبال‌زده خواستار تعویق لیگ

پرسپولیس فوتبال‌زده خواستار تعویق لیگ
محمدقراگزلو

پرسپولیس قرار است با این همه فشار زودتر از بقیه تیم‌ها فصل را شروع کند و گفته شده باید در 5 آبان در بازی سوپرجام مقابل تراکتور قرار بگیرد

ایران ورزشی: عجب فصلی شد برای پرسپولیس و بازیکنانش. قهرمانی لیگ و رسیدن به فینال آسیا دو اتفاق فوق‌العاده بزرگ و شیرین بود که برای تیم یحیی رقم خورد اما این مهم در یک فصل طولانی و به شدت خسته کننده به دست آمد تا جایی که به نظر می‌رسد سرخ‌ها در شروع فصل تازه لیگ خسته‌ترین تیم ایران چه به لحاظ ذهنی و روانی و چه از نظر بدنی باشند.

پرسپولیس از اوایل تیرماه سال 98 در حال تمرین و مسابقه است و در این مدت تنها یک بازه زمانی 70 روزه تعطیل بوده و حالا چند روزی فرصت دارد تا برای شروع لیگ بیستم آماده شود. البته در آن تعطیلی 70 روزه نیز بازیکنان تمرین داشتند و در هول و ولای از سرگیری دوباره رقابت‌های لیگ تمرین را رها نکردند، بنابراین حتی به نوعی می‌توان این بازه زمانی را هم جزئی از فصل فوق‌العاده طولانی سرخ‌ها قرار داد و حالا به نظر می‌رسد بعد از 15 ماه تمرین، مسابقه سفر و اردوی تیم قهرمان ایران و فینالیست آسیا تنها بعد از دو هفته تعطیلی که تازه آن هم نه برای همه بازیکنانش در نظر گرفته باید برای شروع فصل جدید آماده شود.
 
شروع یک فصل 15 ماهه
پرسپولیس تمرینات پیش فصل لیگ نوزدهم را از 5 تیرماه سال 98 آغاز کرد و یک هفته بعد از آن گابریل کالدرون و کادرش اولین تمرین تیم را زیر نظر گرفتند و ادامه دادند. بعد از یک ماه و نیم تمرین پرسپولیس در تاریخ 31 مردادماه اولین بازی لیگ برتری‌اش را انجام داد.
پرسپولیس با کالدرون و کادرش در 16 بازی لیگ برتری و سه مسابقه جام حذفی شرکت کرد و بدون وقفه تمرین و مسابقه داشت. حتی در مقاطعی هم که لیگ تعطیل می‌شد بازی‌های حذفی برگزار شد. اولین تمرین پرسپولیس با یحیی و کادرش 26 دی برگزار و نخستین مسابقه با کادر جدید 6 بهمن مقابل تراکتور انجام شد. پرسپولیس تا تاریخ 8 اسفند و بازی با شهرخودرو 4 بازی لیگ برتری انجام داد و با وجود سفر به اصفهان بدون بازی در آن شهر برنده شد. سرخ‌ها تا تاریخ 8 اسفند و آخرین بازی لیگ برتری‌شان در سال 98 دو بازی هم در لیگ قهرمانان در دوحه و شارجه انجام دادند و مقطع پرفشاری را پشت سر گذاشتند. تمرینات پرسپولیس بعد از بازی با شهرخودرو چند روزی تعطیل شد اما دوباره ادامه یافت تا اینکه روز 24 اسفند با مشخص شدن اینکه قرار نیست لیگ به خاطر شیوع کرونا ادامه پیدا کند کلاً تعطیل شد. بعد از 70 روز تعطیلی و تمرینات انفرادی بازیکنان در منزل که با نظارت کادر فنی دنبال شد پرسپولیس از روز سوم خرداد 99 تمریناتش در سال جدید را آغاز کرد.
 
بعد از 5 هفته تمرین پرسپولیس در تاریخ 8 تیر نخستین بازی لیگ برتری‌اش از دیدارهای باقیمانده فصل را مقابل پیکان انجام داد. پرسپولیس از تاریخ 8 تیر تا 30 مرداد‌ماه تمام بازی‌های لیگ برتری‌اش را انجام داد و بدون تعطیلی به دیدار نیمه نهایی جام حذفی پا گذاشت؛ بازی با استقلال در نیمه نهایی حذفی که 120 دقیقه طول کشید و در نهایت با شکست در ضربات پنالتی تمام شد ظاهراً پایانی بر این فصول طولانی بود. بازی با استقلال در تاریخ 5 شهریور برگزار شد اما کادر فنی تمرینات تیم را فقط به مدت 4 روز تعطیل کرد و پرسپولیس برای حضور در مسابقات لیگ قهرمانان در دوحه از 10 شهریور تمریناتش را آغاز کرد.
 
اوج فشار در دوحه؛ هر 5/2 روز یک بازی
پرسپولیس بعد از دو هفته تمرین در تهران و دوحه و یک بازی دوستانه مقابل شهرخودرو قبل از سفر به قطر از تاریخ 25 شهریور تا 12 مهرماه طی بازه زمانی 18 روزه 7 مسابقه فوق‌العاده سنگین و دشوار برگزار کرد و با وجود خستگی مفرط و اینکه در هر دو روز و نیم یک بازی برگزار کرده راهی فینال لیگ قهرمانان آسیا شد. بازی آخر سرخ‌ها هم 120 دقیقه‌ای شد و به پنالتی کشید تا تیم یحیی تا آخرین ذره از وجودش تلاش کند و عرق بریزد. بعد از بازی النصر و بازگشت تیم از قطر فرصتی بود تا تیم نفس بکشد و حداقل دو سه هفته‌ای استراحت کند اما 5 بازیکن اصلی تیم یعنی شجاع خلیل‌زاده، احمد نوراللهی، وحید امیری، سیامک نعمتی و محمدحسین کنعانی‌زادگان که در بیشتر بازی‌های دوحه هم حضوری نود دقیقه‌ای در ترکیب داشتند به اردوی تیم ملی دعوت شدند و بدون تعطیلی در تمرینات تیم ملی شرکت کردند. از 5 ملی‌پوش پرسولیس چهار‌تای‌شان در ترکیب اصلی تیم ملی مقابل ازبکستان بازی کردند و دو‌تای‌شان تا دقیقه نود در میدان بودند ضمن اینکه نفر پنجم یعنی سیامک نعمتی هم بیست دقیقه در زمین بود. حالا یک بازی تدارکاتی دیگر در تاریخ 22 مهر در ترکیه مقابل مالی برگزار خواهد شد و حتی اگر بازیکنان ملی‌پوش پرسپولیس در آن مسابقه به میدان نروند در تاریخ 23 یا 24 مهرماه به تهران باز خواهند گشت اما طبیعتاً بعد از این همه تمرین و مسابقه پیوسته حداقل یک تا دو هفته باید استراحت داشته باشند و تمرین نکنند چرا که خیلی زود فصلی طولانی برای‌شان آغاز خواهد شد.
 
مثل بارسا و سویا می‌خواهند دیرتر شروع کنند
پرسپولیس قرار است با این همه سختی و فشار زودتر از بقیه تیم‌ها فصل را شروع کند و گفته شده باید در تاریخ 5 آبان در بازی سوپرجام مقابل تراکتور قرار بگیرد. همچنین اعلام شده فصل تازه رقابت‌های لیگ برتر از تاریخ 10 آبان آغاز خواهد شد که کار پرسپولیس را همچنان سخت و دشوار خواهد کرد تا جایی که یحیی گل‌محمدی صراحتاً اعلام کرد خواستار این است که حداقل یک هفته بازی‌های تیمش عقب بیفتد. البته درخواست یحیی و کادرش غیر منطقی هم نیست چرا که مثلاً در لالیگا تیم‌هایی مثل بارسلونا و سویا که تا آخرین مراحل لیگ‌های اروپایی پیش رفته بودند دیرتر از سایر تیم‌ها و بعد از دو هفته وارد مسابقات فصل تازه شدند و سازمان لیگ می‌تواند این فرجه را برای تیمی که در سخت‌ترین شرایط ممکن به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده اعمال کند. این وسط بازی سوپرجام هم قوز بالا قوز شده و پرسپولیس که می‌خواهد بازی اول فصلش را به عقب بیندازد باید قبل از لیگ در این مسابقه مهم نیز به میدان برود که طبیعتاً خواستار لغو این بازی و موکول شدن آن به زمان دیگری است.
 
سوپرجام بدون بازیکنان ملی‌پوش
بازیکنان پرسپولیس حالا و چنانچه برنامه سازمان لیگ تغییر نکند با ذهن و تنی خسته ناشی از حضور در یک فصل طولانی و 15 ماهه که این اواخر فشار بسیار زیادی را هم به دنبال داشت باید در اوج فوتبال‌زدگی از حدود یک هفته دیگر تمرینات‌شان را برای دیدار سوپرجام آغاز کنند، آن هم در حالی که به احتمال فراوان ملی‌پوشان‌شان را برای این دیدار در اختیار نخواهند داشت و این چیزی نیست که یحیی و کادرش بخواهند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.