سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

شوویونتک فاتح اوپن فرانسه شد

قهرمان نوجوان

قهرمان نوجوان

بخشی از کار هر روز «ایگا شوویونتک» در اوپن فرانسه گوش دادن به آهنگ «به جنگل خوش آمدید» از گروه «گانز ان رزز» بوده است. او این کار را پیش از هر مسابقه انجام داده.

شوویونتک -که چند روز پیش مصاحبه‌ای با روان‌شناس‌اش را در ایران ورزشی خواندید- کمی از این آهنگ راک خسته شده، اما این کار را تا خود بازی فینال انجام داد. او می‌گوید: «به آهنگ به جنگل خوش آمدید گوش می‌کردم چون می‌خواستم برنامه‌ام را حفظ کنم. در واقع می‌خواستم آهنگ را عوض کنم چون هر روز گوش دادن به یک آهنگ خسته‌کننده می‌شود. اما من با این آهنگ ادامه دادم چون می‌‌خواستم برنده شوم.»

او توانست در فینال »سوفیا کنین»، تنیس باز شماره 4 دنیا را در دو ست با نتایج 4-6 و 1-6 شکست دهد و اولین تنیسور تاریخ لهستان شود که یک گرند اسلم را فتح می‌کند. او تا رسیدن به فینال هیچ ستی را نباخت، و در دور چهارم هم سیمونا هالپ، تنیسور شماره 1 دنیا و قهرمان سال 2018 را با اقتدار و با نتایج 1-6 و 2-6 شکست داد.

تنها بار دیگری که شوویونتک و کنین به مصاف هم رفته بودند به مسابقات جوانان اوپن فرانسه در سال 2016 برمی‌گشت که شووینتک که 15 سال داشت، کنین را با نتایج 4-6 و 5-7 برد. او پس از قهرمانی در میدان گفت: «نمی‌دانم چه شده. خیلی خوشحالم. خیلی خوشحالم که بالاخره خانواده‌ام رسیدند. نمی‌دانم، این احساس برایم بسیار سنگین است. دیوانه‌وار است. دو سال پیش یک گرند اسلم جوانان (ویمبلدون) را بردم و حالا هم این‌جا هستم.»

شوویونتک رده 54 دنیا را در اختیار دارد، و در 43 سال گذشته نشده بود یک تنیسور در این رده یا پایین‌تر به فینال برسد. او در مسابقات بزرگ از دور چهارم فراتر نرفته بود و در هیچ تورنمنتی، چه بزرگ و چه کوچک، قهرمان نشده بود. اما این تنیسور 175 سانتی‌متری با این قهرمانی حالا به رده 17 دنیا می‌رسد. او در سال 2020 توانسته بود 431.619دلار درآمد داشته باشد، و حالا 1.894.332 دلار را به خانه می‌برد. کنین 21 ساله که می‌خواست دومین قهرمانی‌اش در گرند اسلم‌ها را جشن بگیرد، 947.166 دلار جایزه را دریافت می‌کند.

در هفت سال اخیر، هفت تنیسور مختلف فاتح رقابت‌های زنان رولان گاروس شده‌اند. شوویونتک می‌گوید در بین تنیس بازهای مرد، نادال بازیکن محبوب اوست و فیلمی از خودش موقع تماشای تمرین نادال را روی شبکه های اجتماعی گذاشت. اما برخلاف تنیس مردان که فدرر، نادال و جوکوویچ هم چنان بر ان سلطه اندخته اند، به فینال رسیدن شوویونتک و کنین در اوپن فرانسه می توان نشان از تغییر نسل در تنیس زنان و روی کار امدن نسل جوان قدرتمند باشد.

شوویونتک 19 ساله در فینال هیچ نشانی از اضطراب نداشت. در ست دوم، زمانی که او دو بر یک پیش بود، کنین دچار آسیبی جزئی شد و تحت درمان قرار گرفت. شوویونتک در آن مدت در زمین به تمرین پرداخت و بعد از بازگشت کنین، چهار گیم پیاپی را برد.

شوویونتک در حالی پا به این رقابت‌ها گذاشت که بحث بر سر این بود که آیا آینده‌اش در تنیس رقم می‌خورد یا در دانشگاه. او می‌گوید: «من تنها 19 سال دارم. خیلی چیزها ممکن است در سال‌های پیش رو عوض شود. باید ببینیم چه می‌شود. شاید مشتاق یادگیری دانش شوم. نمی‌خواهم حالا تصمیم بگیرم.» اما در حال حاضر، او فاتح یک گرند اسلم است، آن هم با شنیدن موسیقی راک.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.