یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

یادداشت سعید فایقی درباره استاد شجریان

یادداشت | استاد شجریان نگاه عمیقی به ورزش داشت

یادداشت | استاد شجریان نگاه عمیقی به ورزش داشت

روزی که گروه کوهنوردی این مرز و بوم به رهبری صادق آقاجانی هیمالیا را فتح کردند، استاد شجریان آغازگر حمایت مادی و معنوی از هیمالیانوردان بودند. من امیدوارم آقاجانی عزیز آن خاطره ماندگار از استاد شجریان را نقل کنند.

ایران ورزشی: خسرو آواز به ملکوت اعلی پیوست. ابر انسانی که در هر کاری قدم می‌گذاشت، پیشتاز بود و در ابعاد مختلف آثار ماندگاری از خود بر جای نهاد. تلاش و مهارت آن ابر مرد را در زلزله بم، مردم بزرگوار ما هیچ‌گاه فراموش نخواهند کرد. نه اینکه فکر کنیم خدمات شایان توجه ایشان فقط شامل زلزله بم می‌شود، نه. عرض شد در کارهای خیر گوی سبقت را ربوده بودند اما حرکت ایشان در بم بسان حرکت جهان پهلوان تختی در بوئین زهرا بود. حرکتی که هنر را در بم زلزله‌زده احیا کرد و حضورش در نوسازی بم اجماع به وجود آورد. آنگاه که علی دایی در زلزله کرمانشاه حرکت کرد مردم به جوش و خروش و تکاپو افتادند. انسان‌های مرجع جهش و جنبش و حرکت ایجاد می‌کنند. استاد شجریان اقامه‌کننده خیر بود و در ابعاد مختلف خیر از آن جان گرفت.

روزی که گروه کوهنوردی این مرز و بوم به رهبری صادق آقاجانی هیمالیا را فتح کردند، استاد شجریان آغازگر حمایت مادی و معنوی از هیمالیانوردان بودند. من امیدوارم آقاجانی عزیز آن خاطره ماندگار از استاد شجریان را نقل کنند. غیر از این بزرگوار یاد ندارم حمایت دیگری از فاتحین هیمالیا در آن روزها صورت گرفته باشد. گرچه بعد از اقامه حمایت توسط ایشان باز اجماعی صورت گرفت و مرجعیت ایشان گروه‌های حامی را به حرکت و جنبش واداشت. ای‌ کاش سوابق ورزشی ایشان در حیات‌شان مورد توجه واقع می‌شد و ای‌ کاش همانطور که بارها عرض کرده‌ام، ورزش مبادرت به ثبت و ضبط خصوصیات ورزشی بزرگان و الیته جامعه بنماید و تا دیر نشده برای این امر راهکاری اندیشیده شود.

---

 

چرا باید این روزها در فضای مجازی به سوابق ورزشی استاد نظاره‌گر باشیم؟ چقدر زیبا بود که در زمان حیات ایشان و به دست خودشان این سوابق را در موزه ورزش جمع‌آوری می‌کردیم. عکسی بی‌نظیر از مسابقات پرش سه‌گام قهرمانی کشور در سال 1345 در فضای مجازی آمده که بیانگر نگاه عمیق این استاد به ورزش است. گرچه ایشان آن روز در سکوی دوم ایستاده‌اند اما برای ما ایرانیان زنده‌یاد استاد شجریان در همه ابعاد اول است. چنانچه سال بعد در پرش سه‌گام اول شد. یقین اگر به سه‌گام ادامه می‌دادند همنوا با گام‌های موسیقی گام بدیع ارائه می‌فرمودند. حضورشان برای تماشای بایرن مونیخ و پرسپولیس چرا امروز بایستی رسانه‌ای شود و یا نگاه مهربانانه ایشان به تیم ملی فوتبال در آن یک دقیقه؛ به‌ خدا ورزش بسیار نیازمند حضور و حمایت بزرگان است. نشر و انتشار ورزش با حضور بزرگان در جامعه سرعت می‌گیرد. انصاف نیست ایرانی که در دامان خود آرش، سیاوش، گردآفرید، سهراب، باکری، همت، باقری و... پرورش داده، سرانه ورزش کردنش بیانگر توسعه‌نیافتگی باشد.

دامن مهر ورزش را برای معراج بزرگان مهیا سازیم.

*سعید فائقی

 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.