یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

دانه‌های درشت از تسبیح افتادند

اکسیر جوانی در تیم ملی

اکسیر جوانی در تیم ملی

سرمربی کروات تیم ملی حالا چهره‌ای جدید از یوزها را برای‌مان نقش‌آفرینی می‌کند.

میعاد نیک - شاید برای آن دسته از فوتبال‌دوستانی که عادت کرده بودند به حضور طیفی از اسامی تکراری در لیست اردوی تیم ملی، مشاهده و توجیه اسامی بازیکنان فراخوانده شده به نخستین اردوی تیم ملی با دراگان اسکوچیچ کمی عجیب و سخت جلوه می‌کرد. دراگان برای تقابل با چشم‌بادامی‌های ازبکستانی و دیدار با تیم ملی مالی از بازیکنانی بهره برد که شاید تنها 60درصد از قدرت تیم ملی را نشان می‌دهند. دراگان البته برای دو دیدار تدارکاتی مقابل دو تیم نه‌چندان قدرتمند نیازی به استفاده از تمام سلاح‌های جنگی خود نداشت اما شاید مورد انتظار بود که سرمربی جدید تیم ملی پس از مدت‌ها حضور در این سمت و در اولین جلسه تمرینی‌اش با یوزها، تمام ملی‌پوشان را دور خود جمع کند تا به اجماع نهایی برای تعیین ارنج اصلی سپیدها برسد.

اسکوچیچ اما با استفاده نکردن از بازیکنانی مانند کریم انصاری‌فرد، اشکان دژاگه، مرتضی پورعلی‌گنجی، مسعود شجاعی، وریا غفوری و رامین رضاییان به جوانان و بازیکنانی بها داد که شاید حتی نخستین بازی ملی خود را انجام می‌دادند و یا برای مدتی مدید از اردوهای ملی و کمپ پِک دور بوده‌اند. ثمره عدم دعوت از دانه‌های درشت تسبیح تیم ملی، درخشش شجاع خلیل‌زاده و علی قلی‌زاده بود و نخستین بازی مهدی قایدی در لباس افتخار. هوادارانی که طی سال‌های حضور کارلوس کی‌روش به یک ترکیب ثابت عادت کرده بودند یا با مارک ویلموتس لیستی شبیه به یک خورشت ترکیبی را می‌دیدند، با اسکوچیچ به یک جوان‌گرایی مطلق رسیدند و اعتماد به بازیکنان غالباً دورافتاده.

قطع به یقین شمایل ترکیب سرخ‌پوشان تیم ملی ایران مقابل ازبک‌ها، لیست نهایی و نظر غایی دراگان اسکوچیچ بر سیستم و حتی اسکوادلیست تیم ملی نخواهد بود اما همین جسارت این سرمربی تازه‌وارد به عرصه ملی نشان داد تا چه حد اسکوچیچ روی اصول هجومی و بازی باطراوت شاگردانش تأکید دارد و اصلاً هم به تعلقات رنگی و بگومگوهای روزمره توجهی نمی‌کند. تصورش را بکنید به این تیم بازیکنان باتجربه و سرنوشت‌سازی مثل علیرضا جهانبخش، رامین رضاییان، مهدی ترابی، کریم انصاری‌فرد و وریا غفوری افزوده شوند و بخش قابل توجهی هم از همین بازیکنان جدیدالورود باقی بمانند؛ نتیجه‌اش می‌شود بهره‌وری همزمان از انگیزه و تجربه و نهایتاً اخذ بلیت پرواز به قطر برای حضور در جام‌جهانی.

اسکوچیچ با آزمودن بازیکنانی که در لیگ برتر درخشیده بودند نشان داد هم از منابع مرگبار داخلی استفاده می‌کند و هم باروت منجنیق کشنده‌ تیمش را با لژیونرها تأمین خواهد کرد. سرمربی کروات تیم ملی حالا چهره‌ای جدید از یوزها را برای‌مان نقش‌آفرینی می‌کند؛ چهره‌ای که در دیدارهای تدارکاتی آزمون و خطا می‌شود تا پرتره‌ای شکیل در دیدار مقابل عراق و بحرین چشم ملت را مملو از شادی ملی کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.