شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

اعضای مجمع و مدیران فوتبالی درباره نیاز فوتبال به اجماع ملی چه می‌گویند

خسته‌ایم!

خسته‌ایم!
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان دبیر سرویس

نگرانی و ناراحتی و بی‌خبری اعضای مجمع از آنچه در فوتبال می‌گذرد و پشیمانی‌شان از تفویظ اختیار به هیأت رییسه واضح‌ترین پیام‌هایی بود که می‌شد از این گفت‌وگوها دریافت کرد

درباره وضعیت فعلی فوتبال ایران و نیازش به اجماع ملی با اعضای مجمع فدراسیون فوتبال صحبت کردیم. نکته جالب این بود که چند نفری از اعضای مجمع که با آنها تماس گرفتیم، تحت تأثیر تهدیدهای شدیدی که بعد از انتقادها یا اعتراض‌ها به روند اصلاح اساسنامه از فدراسیون فوتبال دریافت کرده بودند، حاضر به مصاحبه نبودند. چند نفری هم بعد از مصاحبه تماس گرفتند و از خبرنگار ایران ورزشی خواستند که صحبت‌های‌شان را منعکس نکند. یکی از اعضا با گفتن همین یک جمله که «خسته‌ایم، خیلی خسته!» مکالمه را پایان داد و این شاید حرف دل خیلی‌های دیگر هم بود. خلاصه ماحصل صحبت ما با 10،15 نفر از اعضای مجمع و مدیران فوتبالی، شش نقل قولی شد که در زیر می‌خوانید. نگرانی و ناراحتی و بی‌خبری اعضای مجمع از آنچه در فوتبال می‌گذرد و پشیمانی‌شان از تفویظ اختیار به هیأت رییسه واضح‌ترین پیام‌هایی بود که می‌شد از این گفت‌وگوها دریافت کرد.

***

علی قرایی، رئیس هیأت فوتبال کرمان می‌گوید: «تنها راه حل مشکلات فوتبال ما، برگزاری انتخابات است. آنچه امروز فوتبال ما به عنوان رئیس نیاز دارد، جوانی با انگیزه است که مدیریت اقتصادی بداند، اجماع ملی پشت سرش باشد و بتواند فوتبال ما را ارتقا دهد. باید از اتفاقاتی که رخ داده درس گرفت و تجربه‌ای باشد برای آیندگان. ضمن اینکه کسانی که می‌آیند، تیم حقوقی قوی در کنار خود داشته باشند.»

***

حسین زرگر، رئیس هیأت فوتبال سمنان می‌گوید: «آنچه در اتفاقات اخیر شاهد بودیم، حاصل نبودن افراد خبره در رأس کار، عدم توجه به بندهای اساسنامه و نداشتن عاقبت‌اندیشی از سوی مسئولان فوتبال بوده است. مسئولان ما بیشتر از اینکه به فکر کیفیت باشند، به فکر جایگاه خودشان هستند و دچار مماشات و سیاسی‌کاری می‌شوند. امیدوارم برای انتخابات بعدی، اجماعی بین اعضای مجمع پیش بیاید تا بهترین انتخاب‌ها را در زمینه رئیس و هیأت رئیسه داشته باشیم.»

***

طهمورث حیدری، رئیس هیأت فوتبال چهارمحال و بختیاری می‌گوید: «اگر اجماع ملی و مجمعی یکدل داشتیم، این اتفاقات به وجود نمی‌آمد. به هرحال هیأت رئیسه این اختیار را دارد که خودش درباره مسائل مختلف تصمیم‌گیری کند. درباره اساسنامه هم نامه فرستادند و اعضای مجمع نظرات‌شان را دادند اما نمی‌دانم چرا در نهایت این اساسنامه تأیید نشد و اینقدر همه چیز در فوتبال گره خورده است!» آبختی سنجابی، رئیس هیأت فوتبال ایلام می‌گوید: «وقتی اعضای مجمع اختیار تام را می‌دهند به هیأت رئیسه، باعث می‌شود دیگر نتوانیم به برخی اقدامات معترض شویم. باید اختیار کامل به مجمع برگردد و برنامه‌های کلان فوتبال با نظر مجمع پیش برود. به عنوان مثال کمیته‌ای در مجمع برای انتخاب مربی تیم‌های ملی تشکیل شود. ما باید مطالبات‌مان را زمانی می‌گفتیم که این اتفاقات نیفتاده بود، حالا که دیگر کار از کار گذشته.»

***

کریم بهرامی، رئیس پیشین هیأت فوتبال قم می‌گوید: «موضوع اصلاح اساسنامه که پیش آمد، ما نامه‌ای در اعتراض به شرایط نوشتیم. از آن به بعد من را تحت فشار گذاشتند و از طریق مجمع قم موضوع استیضاح من را پیش کشیدند و در حال حاضر عضو مجمع نیستم اما می‌گویم که در اتفاقاتی که برای فوتبال می‌افتد، تک تک اعضای مجمع که به تفویظ اختیار به هیأت رئیسه رأی داده‌اند، مقصرند. چون اختیار مجمع را به دست هیأت رئیسه دادند. حالا هم انتظار می‌رود که این مجمع یکدل شود و استیضاح هم نه، حداقل درباره اتفاقاتی که دارد می‌افتد، از هیأت رئیسه سوال کند!»

***

کاظم اولیایی، مدیر سابق باشگاه استقلال و عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای می‌گوید: «از اسیر، بیش از این توقعی نیست. اقتصاد و ورزش کشور، اسیر سیاست است. مقصر اصلی هم ساختار عمومی کشور است. مدیران و مسئولان ما در ورزش نباید منافع ملی را فدای منافع منطقه‌ای کنند. تأمین منافع محلی، در حال حاضر منافع ملی را ذبح می‌کند. در شرایط فعلی باید از فرصت استفاده کنیم و ساختار فوتبال را درست کنیم. مجمع هم باید تشکیل شود تا هرچه سریعتر به شرایط ایده‌آل برسیم.» واکنش تاج به تهدید مصادره شدن اموالش مهدی تاج در مصاحبه گزینشی با برخی خبرنگاران توضیحات مفصلی درباره قرارداد مارک ویلموتس ارائه داده و به اتهاماتی که در این مدت به او وارد شده، پاسخ داده است. مهدی تاج، رئیس مستعفی فدراسیون فوتبال در بخشی از این مصاحبه گفته است: «قرار نیست ما و هیأت رئیسه پول ویلموتس را بدهیم. مگر عوایدی که ما برای فدراسیون کسب کردیم را به خودمان دادند که حالا می‎گویند من و هیأت رئیسه باید پول ویلموتس را بدهیم؟» او البته در بخش دیگری از مصاحبه‌اش به اشتباهی که در قرارداد ویلموتس داشته، اعتراف می‌کند و با این ادبیات درباره اشتباهش می‌گوید: «کی‌روش رو آوردیم، خوب آوردیم؟ یکی گفت دستتان درد نکند؟ حالا یک اشتباه هم ما کردیم. اصلاً اشتباه کردیم!»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.