یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

استقلال به صدر برمی‌گردد

مرفاوی: مگر به قهرمان نیم‌فصل جام می‌دهند؟

مرفاوی: مگر به قهرمان نیم‌فصل جام می‌دهند؟
رضا حمیدی
رضا حمیدی خبرنگار

استقلال روزهای پرتلاطمی را سپری می‌کند و هر روز خبری از دل این باشگاه بیرون می‌آید که سبب نگرانی هواداران این باشگاه می‌شود. بعد از بازی با سپاهان حواشی در استقلال به نقطه اوج رسید و فکری و دستیارانش حتی تا آستانه برکناری از این باشگاه هم پیش رفتند اما بعد از جلسه‌ای که میان هیأت مدیره استقلال برگزار شد، فکری و دستیارانش حکم ابقا گرفتند.

استقلال روزهای پرتلاطمی را سپری می‌کند و هر روز خبری از دل این باشگاه بیرون می‌آید که سبب نگرانی هواداران این باشگاه می‌شود. بعد از بازی با سپاهان حواشی در استقلال به نقطه اوج رسید و فکری و دستیارانش حتی تا آستانه برکناری از این باشگاه هم پیش رفتند اما بعد از جلسه‌ای که میان هیأت مدیره استقلال برگزار شد، فکری و دستیارانش حکم ابقا گرفتند. حالا به نظر می‌رسد قدری شرایط استقلال به سمت ثبات و آرامش پیش برود. مسأله‌ای که از دید مرفاوی اهمیت دارد. او بر این باور است که تنها آرامش است که می‌تواند به تیم کمک کند نه چیز دیگری. شاید حرف‌های آقا صمد ساده به نظر برسد اما کلید موفقیت استقلال در همین مسائل جزیی و کوچک است که چندان جدی گرفته نشده است.

بعد از باخت به سپاهان بحران وحشتناکی در استقلال به پا شد و حتی اعضای کادرفنی هم زیر تیغ انتقادها قرار گرفتند. تا حدی اما الان به نظر می‌رسد که اوضاع متعادل شده و شرایط برای کار فراهم است.
ما در بازی با سپاهان به آن نتیجه‌ای که مد نظرمان بود نرسیدیم. ما به دنبال پیروزی در این بازی بودیم اما آن روز شرایط به گونه‌ای رقم خورد که نتیجه مناسب نگرفتیم. به هر حال فوتبال است و از این اتفاقات در آن زیاد رخ می‌دهد. من سال‌ها سرمربی و مربی استقلال بودم و بالا و پایین این تیم را دیده‌ام. اعتقاد دارم که با یک نتیجه بد نباید همه چیز را خراب کرد. باید صبور باشیم و در راستای تقویت تیم گام برداریم. من شک ندارم اگر آرامش در استقلال حاکم باشد این تیم نتیجه می‌گیرد.
برخی اعتقاد دارند که فقدان آرامش یکی از دلایل شکست مقابل سپاهان بود.
به هر حال در باخت عوامل متعددی دخیل است که یکی از آنها هم می‌تواند همین موضوع مهم باشد. وقتی تمرکز بازیکن روی مسائل مالی است و مشکلاتی برای تمرین وجود دارد نتیجه‌اش همین می‌شود. البته من قصد توجیه ندارم. ما (منظورش اعضای کادرفنی است) موظف هستیم شکست مقابل سپاهان را گردن بگیریم و به دنبال رفع معایب تیم باشیم. به هر حال مسئولیت فنی تیم با ما است اما باید به دیگر مسائل هم توجه داشت که تا چه اندازه در روح و روان بازیکنان تأثیر می‌گذارد. شما نگاه کنید ببینید استقلال چند سال است مشکل زمین تمرین دارد؟ آیا این مشکل حل شده؟ از زمانی که ما بازی می‌کردیم تا الان که مربی هستیم این مشکلات ادامه داشته است. این برای باشگاه بزرگی همچون استقلال که میلیون‌ها هوادار دارد و قدمتش بیش از 70 سال است بسیار غم‌انگیز است. نباید باشگاه استقلال به نقطه امروزی می‌رسید. ما الان باید صاحب چندین زمین چمن بودیم تا بدون دغدغه کارمان را انجام بدهیم اما می‌بینیم که هر فصل برای استقلال همین مشکلات تکرار می‌شود. این مسائل در روحیه بازیکن و مربی تأثیر می‌گذارد. فرقی نمی‌کند که من سرمربی باشم چه فرد دیگری. تا بوده همین مشکلات بوده.
در ماجرای درخواست بازیکنان برای دریافت مطالبات خود کاری انجام داده‌اید؟
ما چه کار می‌توانیم انجام دهیم؟ باشگاه هیأت مدیره و مدیرعامل دارد. آنها باید به این مسائل رسیدگی کنند. تا جایی که به ما مربوط می‌شود به باشگاه می‌گوییم که این مشکلات را برطرف کنند. بازیکن هم حق دارد. من نمی‌دانم ابتدای فصل چه اتفاقاتی رخ داده اما بازیکن پولش را می‌خواهد و باشگاه هم مکلف است دستمزد بازیکن را پرداخت کند. خودم سال‌ها از استقلال طلب داشتم که با کلی رایزنی به پولم رسیدم. این مشکلات قطعاً برای ما هم آزار دهنده است و اینطور نیست که نگرانی بازیکنان را درک نکنیم.
استقلال در شرایطی که در صدر جدول حضور داشت اما بعد از باخت به سپاهان تا رتبه سوم سقوط کرد. آیا همچنان می‌توانیم به قهرمانی استقلال در لیگ بیستم امیدوار باشیم. شما در بیشتر بازی‌های بزرگ نیم‌فصل اول شکست خوردید و امتیاز از دست دادید.
الان تیم ما به اصطلاح قهرمانی نیم‌فصل را از دست داده و در جایگاه سوم قرار دارد اما سؤال من از شما این است که آیا استقلال با 26 امتیاز نباید شانس قهرمانی داشته باشد؟ مگر تیم‌های بالایی ما چند امتیاز جلوترند؟ سؤال دیگر. آیا به قهرمان نیم‌فصل جام می‌دهند؟ در تاریخ لیگ برتر بارها اتفاق افتاده تیمی که قهرمان نیم‌فصل نشده در پایان فصل به قهرمانی رسیده است. من قصد توجیه ندارم. ما در برخی بازی‌ها عملکرد خوبی نداشتیم اما برخی مسائل هم زنجیروار در نتایج ما اثرگذار بود. ما با مصدومان زیادی در طول فصل مواجه بودیم. می‌دانید دلیلش چیست؟ یک بار هم قبلاً به شما گفتم. تیم دیر به دست کادرفنی فعلی سپرده شد. یک بار به شما گفتم بهترین زمان ممکن برای انتخاب سرمربی استقلال پیش از شروع لیگ قهرمانان آسیا بود. همان زمان که استقلال سرمربی نداشت و با سرمربی موقت به لیگ قهرمانان آسیا رفت. اگر آن زمان فکری را انتخاب می‌کردند بدون شک زمان بیشتری برای سروسامان دادن به تیم داشت. ما در حداقل زمان برای انجام تمرینات بدنسازی تیم را تحویل گرفتیم و وارد مسابقات شدیم. تعداد مصدومانی هم که داشتیم قابل توجه بود. برخی بازیکنان کلیدی را مدت‌ها در اختیار نداشتیم که این در نتیجه‌گیری تیم اثرگذار بود. به هر حال باید جمیع جهات را در نظر گرفت و بعد درباره اینکه استقلال چطور بوده نظر نهایی را داد. با همه این حرف‌ها من اعتقاد دارم استقلال مجموعه بزرگ و توانمندی است که قابلیت قهرمانی را دارد. ما می‌توانیم دوباره به صدر جدول برگردیم.
و اینکه آیا شما لیست مازاد دارید؟
هیچ لیست مازادی در استقلال وجود ندارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.