جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

حاج‌ رضایی: مشکلات استقلال ربطی به داوران و دست‌ های پشت پرده ندارد

حاج‌ رضایی: مشکلات استقلال ربطی به داوران و دست‌ های پشت پرده ندارد

کارشناس فوتبال ایران گفت پرسپولیس شخصیت قهرمانی پیدا کرده و این که چگونه این شخصیت را پیدا کرده به زمان برانکو و مرحوم کاشانی برمی گردد.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از میزان، حاج رضایی اظهار داشت:

جدول لیگ مدام در حال تغییر است و این یک امر طبیعی است. دیدار‌های لیگ ایران را به صورت جدی دنبال نمی‌کنم، اما آنچه در خصوص استقلال از بیرون می‌توانم حدس بزنم این است که مشکلات مربوط به خارخ از تیم نیست؛ یعنی به داوران یا اصطلاح نفرت انگیز دست‌های پشت پرده و.. مربوط نمی‌شود.
کارشناس فوتبال عنوان کرد:

این که یک تیم با یکی، دو شکست شیرازه اش از هم بپاشد نشان دهنده این است که سازماندهی خوبی ندارد. شکست و پیروزی همزاد هستند و کنار هم قرار دارند، اما به نظر می‌رسد درون استقلال مشکلات و مسائلی هست که با توجه به صحبت‌های بازیکنان، کادرفنی و قهر و آشتی‌ها و.. می‌توان به این نتیجه رسید که بخشی از این مشکلات مالی است که لطمه زیادی به تیم زده است.
وی افزود:

در فوتبال گروه‌هایی که بیرون هستند و دیده نمی‌شوند مهم‌تر و قوی‌تر از گروه‌هایی هستند که ما می‌بینیم. ما به عنوان تماشاگر فقط کسانی را می‌بینیم که درون زمین یا روی نیمکت قرار دارند، اما تیم‌های مدیریتی و لجستیکی را نمی‌بینیم، آنهایی که باید ابزار را در اختیار بخش فنی تیم بگذارند تا بتوانند موفق شوند را نمی‌بینیم. در تمام دنیا می‌گویند این تیم‌ها باید بسیار قوی‌تر باشند. اینکه در استقلال این تیم‌ها قوی‌تر هستند یا نه نمی‌دانم، اما به جز آنها عوامل فنی هم می‌توانند در نتایج تیم دخالت داشته باشند. مثلا یک آرایش غلط، تعویض غلط، تحلیل نادرست از رقیب یا عدم مدیریت یک مسابقه و.. هم در عملکرد و نتایج تیم تاثیرگذار است. وقتی هم که این مسائل با عدم سازماندهی تلفیق شود نتیجه بدی به بار خواهد آورد.
وی در رابطه با جایگاه استقلال در جدول رقابت‌های لیگ برتر در پایان نیم فصل بیان کرد:

استقلال در جایگاه سوم قرار دارد، اما به دلیل اینکه رقیب مستقیم آنها ۴ سال است که سیطره خود را بر فوتبال ایران انداخته است و به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه یافته برای طرفداران استقلال آزار دهنده است. استقلالی‌ها جز قهرمانی در لیگ دنبال چیز دیگری نیستند شاید اگر تیم دیگری در جایگاه سوم قرار داشت از شرایط خود رضایت بیشتری داشت.
حاج‌رضایی گفت:

مسئله‌ای که دوست دارم در مورد آن صحبت کنم این است که کاش نوع ادبیات کادرفنی استقلال تغییر می‌کرد. اگر یک مسابقه با یک نتیجه‌ای که دلخواهشان نبود به پایان می‌رسید این را به خیلی چیز‌ها وصل می‌کردند که این کار درست نیست. در فوتبال مدرن ما پذیرای چنین توجیهاتی نیستیم. البته این فقط مربوط به استقلال نیست این موضوع در فوتبال ما نهادینه شده است و کمتر دیده ایم که بپذیزند مشکل از خودشان است و مشکل فنی، تدارکاتی، تحلیلی و.. داشته اند.
وی افزود:

این تبدیل به یک اپیدمی شده که حتی در حوزه‌های اجتماعی هم می‌بینیم که وقتی اتفاق یا فاجعه‌ای رخ می‌دهد هیچ کس پذیرای آن نیست و همه جا خالی می‌کنند، ولی وقتی شرایط عادی است همه در جایگاه خودشان نشسته اند و حتی لذت می‌برند. ضرب المثلی هست که می‌گوید پیروزی صد پدر و مادر دارد؛ اما شکست یتیم است و این مسئله واقعیت دارد. وقتی نتیجه خوبی رقم می‌خورد خیلی‌ها خودشان را سریع می‌رسانند و خودشان را در این غنیمت به دست آمده سهیم می‌دانند؛ ولی وقتی تیم شکست می‌خورد همه کنار می‌روند! این ضد فرهنگ به فوتبال ایران لطمه می‌زند.
حاج رضایی در رابطه با عملکرد پرسپولیس در نیم فصل اول و برد‌های اقتصادی این تیم در ۳ دیدار اخیر عنوان کرد:

پرسپولیس شخصیت قهرمانی پیدا کرده است. این که چگونه این شخصیت را پیدا کرده به زمان برانکو و مرحوم کاشانی برمی گردد. زحمات زیادی در آن مقطع کشیده شد. برانکو مربی بود که در ایران چه در تیم ملی و چه در پرسپولیس عملکرد مثبتی داشت به تدریج این تیم شخصیت قهرمانی پیدا کرد و این چیز کوچکی نیست. اولین بار در دنیا فرانس بکن باوئر شخصیت تیمی را مطرح کرد که در آن ابتدا در بسیاری از کشور‌ها از جمله ایران تلقی بدی از این واژه شد. بعد‌ها مشخص شد که اینطور نیست و دیدگاه او یک دیدگاه خاص است.
وی افزود:

پرسپولیس صاحب آن شخصیت شده است. با حوصله بازی می‌کند، فوتبال اقتصادی به نمایش می‌گذارد و در بیشتر بازی‌هایش تنها با یک گل از سد رقیبان عبور می‌کند و از تنها گلی که می‌زند مراقبت می‌کند. نتیجه یک بر صفر نتیجه شکننده‌ای است، کامبک‌ها از جانب رقیب ممکن است از راه برسد و نتیجه بازی را تغییر بدهد و چگونگی اینکه پرسپولیسی‌ها می‌توانند این نتیجه را حفظ کنند به همان شخصیت تیمی و کار‌هایی که صورت می‌گیرد برمی گردد.
حاج رضایی ادامه داد:

بیش از آنکه بحث فنی پرسپولیس را به اینجا کشانده باشد تغییر ذهنیت این تیم به آنها کمک می‌کند؛ یعنی آنها به یک خودباوری رسیده اند که از تمام تیم‌ها بهتر هستند این تلقین و روحیه و خودباوری که به این تیم تزریق شده آن‌ها را به جایگاهی رسانده که می‌توانند کار‌های غیرممکن را ممکن کنند. در طرف مقابل حریف آنها در ۴ سال گذشته تحت الشعاع موفقیت‌های رقیب مستقیم خود بوده است.
وی افزود:

تفاوت پرسپولیس و استقلال در مسائل ذهنی است نه فنی؛ ذهنیت است که پرسپولیس را صاحب شخصیت قهرمانی کرده و استقلال را دور کرده است. زمانی برانکو مربی این تیم بود و پنجره نقل و انتقالات آن‌ها بسته شد و تعدادی از بازیکنان از تیم جدا شدند برانکو هرگز شکایت نکرد؛ حتی در مواقعی که تیم شکست می‌خورد از ادبیات و فرهنگ مربیان داخلی ما استفاده نکرد. از دیدگاه حرفه‌ای و مدرن فوتبال استفاده کرد و کارش را انجام داد. او می‌دانست که شرایط همین است و با همین شرایط باید رو به جلو حرکت کند. این مسائل به گل محمدی هم سرایت کرد و او هم علی رغم اینکه بسیاری از بازیکنان تیمش رفتند و ستاره گلزن تیمش محروم شد شاکی نشد و کارش را ادامه داد.
کارشناس فوتبال ایران تفاوت دو تیم استقلال و پرسپولیس را در ذهنیت و شخصیت تیمی دانست و گفت:

اگر از کلمه شخصیت استفاده می‌کنم به دوستان استقلالی برنخورد. منظورم در بعد فوتبالی است. هر وقت این دو تیم قدرتمند باشند فوتبال ملی هم قدرتمند است. درست است که الان به دلیل شرایط کرونایی تماشاگری نداریم، اما در شرایط عادی این دو تیم می‌توانند تماشاگران را با ورزشگاه‌ها آشتی بدهند. آن‌ها بخش اعظم اطلاعات رسانه‌ای را به خود اختصاص داده اند و تنها تیم‌هایی هستند که تمام مسابقات‌شان پخش مستقیم می‌شود، این‌ها امتیازاتی است که فقط این دو تیم دارند چرا که جامعه خواستار این است و در پایان نظر من این است که اگر یک نقد منصفانه و مودبانه در مورد تیمی گفته شود به نوعی حمایت و کمک به آن تیم است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.