سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

نگاهی به آمار نادال در اوپن فرانسه

سلطان خاک رس

سلطان خاک رس

رافائل نادال سلطان بلامنازع خاک رس است. این تنیسور 34ساله اسپانیایی دنیای تنیس را غافلگیر کرد؛ نه با قهرمانی مجدد در اوپن فرانسه، بلکه با نحوه به دست آوردن این قهرمانی.

ایران ورزشی: رافائل نادال سلطان بلامنازع خاک رس است. این تنیسور 34ساله اسپانیایی دنیای تنیس را غافلگیر کرد؛ نه با قهرمانی مجدد در اوپن فرانسه، بلکه با نحوه به دست آوردن این قهرمانی.

این تنیسور شماره دو دنیا توانست نوواک جوکوویچ، تنیسور شماره یک دنیا را در فینال با نتایج 0-6، 2-6، و 5-7 در هم بکوبد تا سیزدهمین اوپن فرانسه خود را به دست بیاورد و 20امین گرند اسلم خود را فتح کند. او به این ترتیب از نظر بیشترین قهرمانی در گرند اسلم‌ها با راجر فدرر، رقیب دیرین خود برابری کرد. نادال در مسیر چهارمین قهرمانی‌اش در اوپن فرانسه حتی یک ست هم از دست نداد و 30امین بازی پیاپی خود در این رقابت محبوبش را هم برد.

نادال گفت: «بله، سال خیلی سختی بود، اما پیروزی در این‌جا برای من خیلی معنی دارد. راستش را بگویم، امروز به این فکر نبودم که 20امین قهرمانی‌ام را کسب کنم و با راجر برابری کنم. از دید من، این تنها یک قهرمانی دیگر در رولان گاروس بود. رولان گاروس برای من یعنی همه چیز. من اکثر مهم‌ترین لحظات خود را این‌جا گذراندم. برای من، بازی در این‌جا الهام‌بخش است. این ماجرای عاشقانه‌ای است که با این شهر دارم و این زمین برای من فراموش‌نشدنی است.»

اما آمار برای نادال چه می‌گوید؟

20: نادال و فدرر حالا با 20 گرند اسلم در صدر بیشترین قهرمانی‌های تنیس قرار دارند. جوکوویچ با 17 قهرمانی سوم است. فدرر 39ساله که نیمه دوم سال 2020 را به دلیل جراحی زانو از دست داد، از ژانویه و رقابت‌های اوپن استرالیا به میادین برمی‌گردد.

13: نادال حاکم رولان گاروس است و از سال 2005 تاکنون 13 بار در این رقابت‌ها قهرمان شده است. نفر بعدی در لیست قهرمانان این رقابت‌ها بیورن بورگ با شش قهرمانی است.

100: نادال آمار 100 پیروزی و تنها 2 شکست را در رولان گاروس دارد. تنها باخت‌های او به روبین سودرلینگ (2009) و جوکوویچ (2015) بوده است.

1.894.332 دلار: پولی که نادال بابت قهرمانی کسب کرد. جوکوویچ هم 947.166 دلار گرفت.

4: این چهارمین باری است که نادال بدون از دست دادن حتی یک ست فاتح رولان گاروس می‌شود (2008، 2010 و 2017 سال‌های دیگر بوده‌اند).

81: نادال در 102 بازی در اوپن فرانسه، 81 دیدار را بدون از دست دادن ست برده است.

219: نادال در رقابت‌های بزرگ، پس از بردن دو ست اول، 219 بار پیروز شده و تنها یک بار باخته است.

53: سه تنیسور بزرگ دنیا، یعنی فدرر، نادال، و جوکوویچ حالا در 62 رقابت بزرگ، 53 قهرمانی کسب کرده‌اند و 15 قهرمانی آنها در اوپن فرانسه بوده است. روند 13 قهرمانی پیاپی این سه نفر در ماه گذشته با قهرمانی دومینیک تی‌یم در اوپن آمریکا در ماه گذشته شکسته شد. پیش از آن، استن واورینکا در اوپن آمریکا در سال 2016 قهرمان شده بود.

37: جوکوویچ در سال 2020 توانسته 37 برد و 2 باخت داشته باشد. تنها شکست‌های او برابر نادال در فینال رولان گاروس، و همچنین در دور چهارم اوپن آمریکا برابر پابلو کارنو بوستا بود. او در آن بازی با توپ به داور ضربه زد و به همین دلیل برای او شکست ثبت شد.

29: جوکوویچ در رقابت‌های رودررو با نادال 29 برد و 27 باخت داشته است.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.