جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

یک تقابل ویژه، از لیگ ایران تا لیگ ملت‌های اروپا

قربانی دوباره مغلوب میلان

قربانی دوباره مغلوب میلان

علی قربانی برای دومین بار مقابل میاتوویچ به هدف خود نرسید تا آذربایجان هم با نتیجه دو بر صفر مغلوب میزبان خود شود.

یک تقابل ویژه، از لیگ ایران تا لیگ ملت‌های اروپا

علی قربانی یکی از سوژه‌های فوتبال ایران در یکی دو هفته اخیر بود. مهاجم بلندقامت و 193 سانتیمیتری سابق سپاهان که تصمیم گرفت پیراهن تیم ملی آذربایجان را بپوشد و در ترکیب این تیم به میدان برود. قربانی که برای حضور در تیم ملی ایران نا امید شده بود، در شرایطی این تصمیم مهم را اتخاذ کرد که می‌دانست با آذربایجان می‌تواند در انواع و اقسام رقابت‌های اروپایی شرکت کند و توانایی هایش بیشتر به چشم بیاید. همین مسئله قربانی را مجاب کرد تا تصمیم خود را نهایی و رسمی کند و البته خیلی زودتر از حد تصور هم پیراهن آذربایجان را بپوشد. قربانی که اصالتاً مازنی است، فوتبال خود را با نساجی آغاز کرد و توسط یحیی گل‌محمدی که زمان مدیریت سعید آذری، مربیگری این تیم را بر عهده داشت به تیم اصلی رسید و سپس به مس سرچشمه رفت تا همراه داود مهاباید برای صعود به لیگ برتر بجنگد. با انتقال یحیی به نفت تهران، قربانی هم دوباره شاگرد او شد و با درخشش در ترکیب این تیم توانست به پیراهن آبی استقلال برسد و در یکی از تیم‌های پرطرفدار فوتبال ایران بازی کند.

علی قربانی در استقلال هم آمار قابل توجهی به نام خود ثبت کرد اما چه سود که عملکردش چندان به چشم نیامد و همین مسئله سبب شد تا او با انتقالی عجیب به اسپارتاک ترناوا برود و در ترکیب این تیم بازی کند. بازگشت به سپاهان برنامه بعدی قربانی بود که با دو فصل حضور و تنها به ثمر رساندن چهار گل همراه شد. قربانی در سپاهان بیشتر در سایه کی روش استنلی قرار گرفت و به همین دلیل ترجیح داد با اتمام لیگ نوزدهم تصمیم عجیب دیگری بگیرد. انتقال به لیگ آذربایجان و باشگاه سومقاییت که پیشتر مهدی شریفی و پیمان بابایی را در خط حمله خود داشت، نام قربانی را به عنوان یک لژیونر سر زبان‌ها انداخت. البته وقتی در پنج بازی آمار پنج گل زده را به ثبت رساند، نگاه‌ها به او تغییر کرد و باعث شد تا جیانی دی‌بیازی تصمیم به دعوت از او و حضورش در تیم ملی آذربایجان بگیرد. اتفاقی که خیلی زود رخ داد و قربانی در اقدامی جالب پیراهن تیم ملی آذربایجان را پوشید و در نخستین بازی مقابل مونته‌نگرو قرار گرفت. 

در تیم ملی مونته‌نگرو اما یک نام آشنا بازی می‌کرد. میلان میاتوویچ با سابقه دو فصل حضور در لیگ ایران وظیفه حفاظت از دروازه مونته‌نگرو را بر عهده داشت. میاتوویچ 33 ساله و 190 سانتیمتری فوتبال خود را از روداک اغاز کرد و سپس از نیم‌فصل دوم لیگ دوازدهم به مس کرمان آمد تا زیر نظر لوکا بوناچیچ فعالیت کند. فصل بعد میاتوویچ به اسفهان رفت تا با پیراهن ذوب‌آهن بازی کند. او 11 بار در ترکیب مس قرار گرفت و 21 بازی هم برای ذوب‌آهن انجام داد و البته عملکردش هم ضعیف نبود. بعدها میاتوویچ با حضور در بوکلج، دسیچ، بوداکنوست و لفسکی صوفیه به درخشش خود ادامه داد و از سال 2016 هم به پیراهن تیم ملی مونته‌نگرو رسیده است. میاتوویچ که این فصل به ام تی کا در لیگ مجارستان پیوسته، یکی دو سالی است که به دروازه‌بان اول تیم ملی مونته‌نگرو تبدیل شده و 12 بازی رسمی انجام داده است. علی قربانی هم که یک بار در ترکیب نفت تهران مقابل ذوب‌آهن و میاتوویچ قرار گرفت و راه به جایی نبرد برای دومین مرتبه مغلوب این دروازه بان باتجربه شد. دیدار نفت تهران و ذوب‌اهن 19 دی ماه 1392 و از هفته بیست و دوم لیگ سیزدهم برگزار شد و با نتیجه یک بر صفر به سود ذوب‌اهن به پایان رسید. قربانی در آن بازی 90 دقیقه برای نفت بازی کرد اما موفق نشد دروازه میاتوویچ را باز کند. مهاجم 30 ساله ایرانی برای دومین بار مقابل میاتوویچ به هدف خود نرسید تا آذربایجان هم با نتیجه دو بر صفر مغلوب میزبان خود شود. میزبانی که این روزها با دروازه‌بان سابق مس کرمان و ذوب‌‌اهن اهداف بزرگی در سر دارد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.