شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

اکثر مربیان ما اولویت‌شان باشگاه‌ها هستند

بیاتی‌نیا: رفتار آقای مظلومی حرفه‌ای نبود

بیاتی‌نیا: رفتار آقای مظلومی حرفه‌ای نبود
جعفر برزگر

چندی پیش پرویز مظلومی با وجود انتقادات زیادی که وارد بود هدایت تیم فوتبال جوانان ایران را برعهده گرفت ولی هنوز نیامده با این تیم خداحافظی کرد

ایران ورزشی: چندی پیش پرویز مظلومی با وجود انتقادات زیادی که وارد بود هدایت تیم فوتبال جوانان ایران را برعهده گرفت ولی هنوز نیامده با این تیم خداحافظی کرد و سرپرست استقلال شد. مظلومی دلیل جدایی از تیم جوانان را کمک به استقلال دانست و این تصمیم را به دورانی که منصور پورحیدری نیز از هدایت تیم ملی انصراف داد و به استقلال برگشت هم تشبیه کرد؛ زمانی که مرحوم پورحیدری تیم ملی ایران را قهرمان بازی‌های آسیایی کرد و با کاری تمام شده به تیم محبوبش استقلال بازگشت ولی مظلومی تنها با برگزاری چند جلسه تمرین تیم جوانان، به استقلال بازگشت. به نظر باید مشکل اصلی را از جای دیگری دنبال کرد، آنجایی که به این افراد به راحتی اجازه می‌دهد هر زمان که پیشنهادی داشتند، ساز جدایی سر بدهند و غزل خداحافظی از اردوی جوانان را بخوانند. حقیقت این است که فدراسیون فوتبال آنطور که باید توجه‌ای به تیم‌های پایه ندارد و قراردادهای عوامل در این تیم‌ها یا اصلاً نوشته نمی‌شود یا طوری تنظیم می‌شود که نمی‌توان روی دوام آن خیلی حساب باز کرد. حالا محسن بیاتی‌نیا بازیکن سابق استقلال و تیم ملی فوتبال کشورمان نسبت به همین موضوع انتقاد دارد و بر این باور است که با چنین تصمیماتی فقط بازیکنان جوان و آینده‌ساز فوتبال ما متضرر می‌شوند.

 
کادر فنی استقلال کامل شده و به نظر می‌رسد که تا حدودی به آرامش رسیده ‌است؟
این اتفاق خوبی بود و امیدوارم در فصل پیش رو با بازیکنان جدیدی هم که به خدمت می‌گیرند و حمایتی که از کادرفنی می‌شود نتایج خوبی کسب کرده و رضایت هواداران را هم به دست آورند. اما من نسبت به یک اتفاق گلایه دارم.
 
چه موضوعی؟
ببینید من برای آقای مظلومی احترام بسیار زیادی قائلم اما سؤالم این است که چرا وقتی چهار تا مربی جوان می‌آیند خیلی‌ها می‌گویند تیم را به پیشکسوتان بدهید اما همین که پیشنهاد بهتری می‌رسد تیم قبلی را رها می‌کنند. زمانی هم که جلسه‌ای با فلان وزیر باشد، همه هستند اما برای آموزش به تیم‌های پایه‌ای زمانی می‌آیند که پیشنهادی نداشته باشند. البته اکثر مربیان ما اولویت‌شان باشگاه‌ها هستند.
 
چطور؟
کاملاً مشخص است. من می‌خواهم بدانم اگر تیم جوانان، نوجوانان یا امید ارزشی ندارد چرا قبولش می‌کنند اما اگر ارزش دارد که خیلی هم دارد چرا جابه‌جا می‌شوند. من باز هم می‌گویم برای آقای مظلومی ارزش قائلم اما به عنوان شاگرد ایشان معتقدم رفتارشان حرفه‌ای نبود.
 
الان هم تیم جوانان بلاتکلیف شده است.
من اگر حرف می‌زنم به خدا به خاطر خودم نمی‌گویم. چون همین الان هم به من بگویند قبول نمی‌کنم. اما پاسخ شما را فدراسیون باید بدهد.  چگونه قرارداد تنظیم می‌کنند که مربی هر زمان خواست می‌تواند جدا شود. به هر حال یک نفر را انتخاب می‌کنند و بازیکنان دوباره باید خودشان را با تفکر مربی جدید وفق دهند. در نهایت هم آیا نتیجه بگیرند یا نگیرند. من می‌گویم شما که از مربیان جوان ایراد می‌گیرید الان پاسخی برای این جوانان دارید. آنها چه گناهی کرده‌اند؟ آیا واقعاً می‌توانند با این شرایط فوتبالی الگوسازی مناسبی برای خودشان داشته باشند.
 
به نظر شما چه تصمیمی باید اتخاذ شود؟
ببینید هر زمان تیم امید یا تیم‌های پایه‌ای دیگر می‌روند و نتیجه نمی‌گیرند همه می‌گویند که فوتبالیست از کودکی آموزش نمی‌بیند و حرف‌هایی از این دست که همه ما سال‌ها است آنها شنیده‌ایم. همین اتفاقات می‌افتد که فوتبال ما خالی از ستاره می‌شود و هر بازیکنی خوبی هم که می‌آید ذاتاً فوتبالیست است. به اعتقاد من باید 5،4 سال وقت بگذارند و به تیم‌های پایه‌ای توجه کنند تا برای سال‌های سال ثمره‌اش را ببینند.
 
البته باید هدف مشخص باشد؟
صددرصد. من نمی‌گویم تمام استانداردهای جهانی را رعایت کنند اما هدف مشخص شود و هر مربی که آمد تغییر روش ندهد. امیدوارم هر کاری که انجام می‌دهند با عشق انجام دهند اما متأسفانه خیلی‌ها اول منافع خودشان را در نظر می‌گیرند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.