دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

دیاباته، قایدی و کریمی جانشین ندارند

خرید جدید یا حفظ 3 ستاره لیگ؟

خرید جدید یا حفظ 3 ستاره لیگ؟
علی مغانی
علی مغانی

دیاباته، کریمی و قایدی، بالاتر از وریا غفوری و عارف غلامی، به ترتیب 3 بازیکن برتر استقلال در لیگ نوزدهم بوده‌اند

ایران ورزشی: مناسبات مالی در فوتبال ایران، گاهی پیچیده‌تر از آن است که قابل تحلیل باشد. قرض گرفتن از این و آن، به «درآمدزایی» تعبیر می‌شود و کسی نمی‌تواند به درستی برای این پرسش، پاسخ دقیقی داشته باشد که مدیران سابق استقلال در آغاز فصل نقل و انتقالات، کدام منابع مالی را برای استخدام بازیکنان جدید به کار گرفتند و دقیقاً چقدر بودجه برای حضور در این بازار داشته‌اند؟

در این فضای مبهم و غیرشفاف مالی، مشخص نیست چرا مدیران استقلال هنگامی که تا نیمه شب در طبقه آخر هتل آزادی با بازیکنان جدید عکس یادگاری می‌گرفتند، از جذب سعید واسعی ناتوان بودند و عاقبت موفق نشدند مبلغ پیشنهادی باشگاه پیکان را برای اخذ رضایتنامه بپردازند. وینگر پیکان که دیروز به تراکتور پیوست، یکی از بازیکنان موفق لیگ نوزدهم بود و احتمالاً می‌توانست از برخی خریدهای این فصل استقلال، مؤثرتر باشد.
اگر منصفانه به شرایط امروز نقل و انتقالات لیگ برتر نگاه کنیم، به جز محمد نادری که تلاش برای جذب او تصمیم هوشمندانه‌ای است، مهره‌های تأثیرگذار چندانی در بازار باقی نمانده‌اند و در چنین موقعیتی بهترین استراتژی برای استقلال، حفظ نفرات فعلی است. بعد از روزبه چشمی، اگر میلیچ را هم دومین جداشده از جمع آبی‌ها بدانیم، حفظ مهره‌های کلیدی مثل علی کریمی، شیخ دیاباته و مهدی قایدی، از هر زمان دیگری واجب‌تر است.
آمارها نشان می‌دهد این مثلث، در واقع 3 بازیکن موفق استقلال در فصل گذشته و پایه‌گذاران اصلی تشکیل یکی از «گلزن‌ترین استقلال‌های تاریخ» بوده‌اند. حاصل کار این سه نفر در لیگ نوزدهم 30 گل (15 گل دیاباته، 10 گل قایدی و 5 گل کریمی) و 15 پاس گل (8 پاس قایدی، 4 پاس کریمی و 3 پاس دیاباته) بوده. این یک آمار حیرت‌انگیز در مقیاس فوتبال ایران است که سه بازیکن تا این اندازه تأثیرگذار باشند.
داده‌های آماری سایت‌های تخصصی آنالیز هم نشان می‌دهد دیاباته، کریمی و قایدی، بالاتر از وریا غفوری و عارف غلامی، به ترتیب 3 بازیکن برتر استقلال در لیگ نوزدهم بوده‌اند و حضور یا غیبت هرکدام از آنها، تأثیر معناداری در نتایج این تیم در طول فصل داشته است. یعنی هر زمان که استقلال به طور همزمان از این سه مهره کلیدی بهره برده، نتایج به مراتب بهتری نسبت به میانگین امتیازی طول فصل کسب کرده.
در شرایطی که علی کریمی هنوز با باشگاه جدیدی قرارداد امضا نکرده، دیاباته تهدید به فسخ قرارداد کرده و شایعاتی از فروش احتمالی قایدی به گوش می‌رسد، از دست رفتن هر کدام از ستاره‌های فصل گذشته، لطمه بزرگی به استقلال در لیگ بیستم می‌زند. اینها عملاً مهره‌های غیرقابل جایگزینی هستند و بودن یا نبودن آنها، تأثیر بزرگی در سرنوشت آبی‌ها در فصل پیش رو خواهد داشت.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.