چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

کدام گزینه رئیس فدراسیون فوتبال می‌شود؟

جدال برای صندلی داغ

جدال برای صندلی داغ
سعید اقایی
سعید اقایی خبرنگار

«فوتبال را به دست نامادری‌اش سپردم» جمله نغز محسن صفایی فراهانی موفق‌ترین رئیس تاریخ فوتبال در دوران بعد از انقلاب اشاره به حقیقتی دارد که در بطن فوتبال ایران جاریست. روزگاری صفایی فراهانی با این جمله کنایه آمیز قصد داشت از دخالت و فشار نهاد بالادستی یعنی سازمان تربیت بدنی وقت در فوتبال پرده بردارد.

ایران ورزشی/«فوتبال را به دست نامادری‌اش سپردم» جمله نغز محسن صفایی فراهانی موفق‌ترین رئیس تاریخ فوتبال در دوران بعد از انقلاب اشاره به حقیقتی دارد که در بطن فوتبال ایران جاریست. روزگاری صفایی فراهانی با این جمله کنایه آمیز قصد داشت از دخالت و فشار نهاد بالادستی یعنی سازمان تربیت بدنی وقت در فوتبال پرده بردارد. آنچه که در طول دو دهه اخیر و بعد از دوران صفایی فراهانی در فوتبال نمودی عیان داشته و رؤسای سابق سازمان تربیت بدنی و وزرای ورزش به رؤسای بعد از صفایی رسماً دستور می‌دادند و امر و نهی می‌کردند.
در دوران بعد از صفایی فوتبال ایران سه رئیس را به خود دیده؛ محمد دادکان، علی کفاشیان و مهدی تاج. رؤسایی که هر کدام دخالت آشکار نهاد بالادستی را تحمل کرده و البته در بیشتر اوقات با کرنش و سرسپردگی و البته گاه با بی‌تفاوتی و بی‌عرضگی در پاره‌ای از اوقات فوتبال را تمام و کمال در اختیار نامادری قرار داده‌اند.
فدراسیون فوتبال اما مدت‌هاست بدون صاحب و بدون رئیس اداره می‌شود و بدل به سازمان ورشکسته‌ای شده که در آستانه غرق شدن است.
فدراسیونی که پس از 8 سال ریاست علی کفاشیان با انتقال قدرت به شکل پوتین – مدودف 8 سال نیز توسط مهدی تاج دست راست کفاشیان اداره شد اما خسارات فراوان و ورشکستگی تمام عیار فدراسیون فوتبال در دوران ریاست تاج سبب شده تا برای دوران جدید منتظر یک چهره تازه در صندلی داغ ریاست فدراسیون فوتبال باشیم. شکل اداره فدراسیون فوتبال در سال‌های گذشته و حواشی بسیار و ورشکستگی تمام عیار سبب شد تا دست راست تاج برای حضور در این انتخابات تأیید صلاحیت نشود تا فدراسیون از تیول قدرت تیم سابق خارج شود.
برای انتخابات امروز 4 کاندیدا در گردونه انتخابات باقی مانده‌اند که رقابت تمام عیاری را خواهند داشت. در دوره جدید اما اگرچه با تدوین اساسنامه جدید با فشار فیفا دست دولت برای چینش و مهندسی آرا کوتاه شده اما گزینه‌های حاضر در گود جملگی وابستگی به نهادهای قدرت و دولتی دارند و خود به نوعی یک نامادری محسوب می‌شوند! 4 کاندیدای باقی مانده در گردونه انتخابات البته جملگی گزینه‌های امتحان پس داده‌ای هستند که پیش از این آنها را در متن و حاشیه ورزش دیده‌ایم.
از میان 4 کاندیدا، 3 کاندیدا کمترین نسبت را با فوتبال دارند و اگرچه بیش و کم هر کدام در دوره‌ای در حوالی فوتبال آفتابی شده‌اند اما عملکرد آنها به گونه‌ای بوده که نمی‌توان آنها را یک گزینه اصلح و فوتبالی معرفی کرد. عجیب اینکه این 3 کاندیدا در ارائه برنامه‌های خود برای اداره فوتبال آشکارا به حرف‌های کلیشه‌ای و شعارهای تکراری بسنده کرده‌اند و هیچ راهکار اصولی و واقعی ارائه نداده‌اند.
تنها گزینه فوتبالی اصیل هم آشکارا از تجربه مدیریت و کار ساختاری تهی است و به رغم عقبه درخشان در فوتبال، هنرش تنها در مستطیل سبز خریدار دارد و خارج از آن بعید به نظر می‌رسد که بتواند حتی شبحی از جادویش با توپ را ارائه دهد.
مرور رزومه 4 کاندیدای حاضر در انتخابات تصویر روشن‌تری از این ادعا می‌دهد. مصطفی آجورلو، مدیرعامل سابق تراکتور، پاس و رئیس سازمان ورزش سپاه پاسداران و شهرداری تهران؛ شهاب‌الدین عزیزی‌خادم، عضو سابق هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال، رئیس هیأت مدیره سایپا و از مدیران حوزه پتروشیمی؛ علی کریمی، بازیکن سابق تیم ملی، بایرن مونیخ، پرسپولیس و سرمربی سابق سپیدرود و نفت تهران و کیومرث هاشمی، رئیس سابق کمیته ملی المپیک، سرپرست سابق فدراسیون فوتبال و قائم مقام سابق وزیر آموزش و پرورش.
اما به جز صندلی ریاست و 3 کرسی نایب رئیسی، 7 صندلی هیأت رئیسه باقی خواهد ماند که 2 مدیرعامل باشگاه‌ها (اعم از فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی در بخش زنان و مردان)، 2 رئیس هیأت فوتبال و 3 کارشناس فوتبال اعضای هیأت رئیسه را تشکیل خواهند داد.
طبق فهرست اعلام شده، بیشترین ترافیک و رقابت در بخش کارشناس هیأت رئیسه است که هر کسی خارج از بدنه مدیرعاملی باشگاه‌ها و هیأت‌های فوتبال برای شرکت در انتخابات باید در این بخش نامزد شود.
بررسی نفرات حاضر در انتخابات امروز در بخش‌های مختلف و مرور سوابق آنها تصویر روشن‌تری از انتخابات پیش رو را ارائه خواهد داد.
۸۵ عضو مجمع فدراسیون فوتبال دارای ۸۷ رأی هستند که در نهایت ترکیب هیات‌رئیسه اعم از ریاست این فدراسیون را روز دهم اسفند مشخص خواهند کرد.
در حال حاضر مجمع فدراسیون فوتبال ۸۹ عضو دارد که از این تعداد فقط ۸۵ نفر در انتخابات شرکت می‌کنند و ۸۷ رأی هم وارد صندوق‌های رأی خواهد شد. در واقع به علت وجود نداشتن تیم ملی فوتبال ساحلی بانوان، هیچ فردی به عنوان سرمربی و کاپیتان تیم ملی به مجمع معرفی نخواهد شد. همچنین باشگاه‌های سایپا و پارس جنوبی دو حق رأی دارند که این موضوع به علت فعالیت بیش از دو تیم از این دو باشگاه در لیگ‌های زیرمجموعه فدراسیون فوتبال است.
در نهایت طبق اساسنامه، روند انتخابات برای تعیین رئیس فدراسیون فوتبال دو مرحله‌ای خواهد بود، به طوری که در مرحله نخست کسانی که کمترین رأی را کسب کرده‌اند، حذف می‌شوند تا فقط 2 نامزد باقی بمانند و در مرحله دوم هر کس که بیش از ۵۰ درصد آرا را اخذ کند، برنده انتخابات خواهد بود و رئیس فدراسیون فوتبال است.
اما چه کسانی ترکیب هیأت رئیسه را مشخص خواهند کرد؟ در حال حاضر ترکیب مجمع فدراسیون فوتبال بیشتر از میان مدیران هیأت‌های فوتبال و باشگاه‌ها تشکیل شده و بازیکنان و داوران بخش اندکی از اعضای مجمع را تشکیل می‌دهند و همین ثابت می‌کند باز هم برنده انتخابات و رئیس آتی فدراسیون با رأی اکثریتی انتخاب خواهد شد که همیشه تحت تأثیر نفوذ و فشارهای بیرونی بوده‌اند؛ یعنی رؤسای هیأت‌های استانی. آنچه بی‌تردید پاشنه آشیل انتخابات فدراسیون‌های ورزشی است و به رغم اصلاح ترکیب مجمع در دوره جدید باز هم این مشکل مرتفع نشده.

تمهیدات ویژه برای انتخابات داغ
فدراسیون فوتبال برای برگزاری این انتخابات، شرایط ویژه‌ای را جهت پوشش مراسم در نظر گرفته است. بخش ورودی رسانه‌ها در روز انتخابات از در غربی سالن اجلاس خواهد بود. خبرنگاران قرار است در طبقه دوم سالن اجلاس سران و به ترتیب حروف الفبا مستقر شوند. عکاسان منتخب نیز تنها در ۱۰ دقیقه نخست می‌توانند در طبقه همکف و محل برگزاری مجمع حضور داشته باشند و سپس آنها نیز به طبقه دوم فرستاده خواهند شد. تصویربرداران شبکه‌های تلویزیونی نیز در باکس‌های مخصوص، حضور خواهند داشت.
فدراسیون فوتبال در تصمیمی عجیب گرفتن لایو اینستاگرامی را برای اصحاب رسانه ممنوع کرده است و هر شخصی که دست به چنین کاری بزند کارتش ضبط و از محل برگزاری مجمع اخراج خواهد شد. همچنین تدابیری اندیشیده شده تا خبرنگاران امکان مصاحبه با اعضای مجمع و نامزدهای هیأت رئیسه را نداشته باشند. بخش رسانه‌ای فدراسیون فوتبال قرار است مجمع را به صورت مستقیم از طریق اینستاگرام رسمی فدراسیون فوتبال پخش کند. قرار است بعد از برگزاری انتخابات، رئیس جدید فدراسیون فوتبال در سالن کنفرانس شهید رضایی‌نژاد، در طبقه دوم سالن اجلاس سران نشستی را در حضور اصحاب رسانه برگزار کند که این اتفاق در نوع خود جالب توجه است.
روز گذشته در محل فدراسیون بروشورهایی به خبرنگاران داده شد. محتوای این بروشور، معرفی رؤسای فدراسیون فوتبال تا به حال و همچنین نفراتی است که برای پست ریاست و دیگر بخش‌ها نامزد شده‌اند. این هم جزو اتفاقاتی است که پیش از این در انتخابات‌ها شاهدش نبودیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.