یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹


نظرسنجی
گفت‌وگو با مدیر فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد

محسن کاوه: هدف درآمدزایی است، نه سلامتی کشتی‌گیران

محسن کاوه: هدف درآمدزایی است، نه سلامتی کشتی‌گیران

روس‌ها جزو کشورهایی هستند که بیشترین آمار مبتلا به بیماری کرونا را داشته‌اند اما به‌جای فکر کردن به سلامتی کشتی‌گیران خود و دنیا به‌دنبال مطامع و خواسته خود هستند.

ناصر انصافی‌مقدم | کشتی مثل رشته‌های دیگر و البته همه بخش‌ها در ماه‌های اخیر درگیر بیماری «کرونا» بوده است و هیچ کشتی‌گیری در دنیا تمرینات درست و حسابی و منظمی نداشته است. اصلاً تمرینات گروهی و دسته‌جمعی در قالب اردوهای تیم‌های ملی در این چند ماه در هیچ کشوری انجام نشده و علاوه بر آن در هیچ نقطه‌ای از جهان باشگاه‌های کشتی فعالیتی نداشته‌اند. با این حال اتحادیه جهانی کشتی اصرار به برگزاری مسابقه‌های کشتی قهرمانی جهان در رده‌های سنی جوانان، امیدها و بزرگسالان و همچنین رقابت‌های رده سنی نوجوانان البته نه در سطح جهانی بلکه در سطح قهرمانی قاره‌های آسیا، اروپا، آمریکا (پان‌امریکن) و آفریقا دارد. در این میان روس‌ها به لطف حضور «میخائیل مامیاشویلی» که 23 سال متوالی ریاست فدراسیون کشتی روسیه را عهده‌دار است، نفوذ بسیاری در تشکیلات اتحادیه جهانی کشتی دارند و برای برگزاری این مسابقه‌ها با این اتحادیه کاملاً همسو هستند و پافشاری نشان می‌دهند. محسن کاوه، مدیر فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد ایران، حضور تیم‌های جوانان و نوجوانان کشورمان در مسابقه‌های فوق را فعلاً منتفی و در پرده ابهام می‌داند.

آقای کاوه؛ به‌عنوان مدیر فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد خبرهای تازه‌ای از تیم‌های ملی دارید؟

خبری جز اینکه بیماری کرونا، کشتی ایران و دنیا را به تعطیلی کشانده ندارم. کشتی همچون چند ماه گذشته در دوران رواج کرونا به‌سر می‌برد و شاید در بهترین حالت خود بتوان گفت که دوران نقاهت خود را طی می‌کند. همه کشورها همچنان درگیر کرونا هستند، متأسفانه این بلای خانمانسوز همچنان زنده است و هنوز از بین نرفته است. این مسأله نه‌تنها در کشتی و ورزش که حتی در اقتصاد جهانی هم تأثیر مستقیم گذاشته است.

تمرینات کشتی‌گیران تیم ملی بزرگسالان در شرایط فعلی به چه شکلی پیش می‌رود؟

اردویی در کار نیست و باشگاه‌ها در شهرهای مختلف بسته‌اند. فقط از کشتی‌گیران خود خواسته‌ایم برای پیشگیری از بیماری کرونا، موارد بهداشتی را کاملاً رعایت کنند. تمرینات آنها در شهرها و استان‌ها به شکل انفرادی و یا دو نفره دنبال می‌شود در حالی که همه ما و خود شما هم می‌دانید این روش درست و اصولی برای آماده‌سازی کشتی‌گیران تیم‌های ملی نیست. کشتی با وجود آنکه یک ورزش انفرادی است اما تمرینات آن باید به شکل گروهی و دسته‌جمعی انجام شود تا کشتی‌گیران به مراحل آمادگی بالا برسند. هیچ کشتی‌گیری در دنیا با تمرین انفرادی نمی‌تواند به آمادگی لازم برسد. برای رسیدن به شرایط آمادگی حضور در مسابقه‌های جهانی یا المپیک، تمرینات با حضور یک جمع 40، 50نفره لازمه کار است.

اما با همه شرایط موجود که دنیا را تحت تأثیر خود قرار داده، اتحادیه جهانی کشتی اصرار بر برگزاری مسابقه‌های جهانی کشتی در رده‌های سنی جوانان، امیدها و بزرگسالان و رده سنی نوجوانان در سطح قهرمانی قاره‌ها دارد، علت این مسأله چیست؟

اتحادیه جهانی کشتی در چهار پنج ماه گذشته به‌خاطر تعطیل شدن کشتی و عدم برگزاری تورنمنت‌های بین‌المللی کشتی در سراسر جهان بسیار متضرر شده و اکنون به‌دنبال درآمدزایی است، متأسفانه بحث اسپانسرها و درآمدزایی برای اتحادیه جهانی کشتی بسیار مهم‌تر از سلامتی کشتی‌گیران است به همین دلیل این اتحادیه سعی در برگزاری مسابقه‌های جهانی و قاره‌ای دارد.

چندی پیش که پیشنهاد برگزاری مسابقه‌ها از سوی کمیته فنی اتحادیه جهانی کشتی مطرح شد، روس‌ها و گرجی‌ها موافق برگزاری این مسابقه‌ها بودند و کشورهایی نظیر ایران و آمریکا با آن بشدت مخالفت کردند.

علی‌اکبر دودانگه به نمایندگی از طرف ما و رئیس فدراسیون کشتی وارد بحث و گفت‌و‌گو با اعضای کمیته فنی اتحادیه جهانی کشتی شد و با هماهنگی‌های صورت‌گرفته از سوی علیرضا دبیر و کادر فنی تیم‌های ملی صراحتاً مخالفت ایران را با برگزاری مسابقه‌های جهانی کشتی به‌دلیل اینکه کشتی در ایران به‌خاطر بیماری کرونا هیچ فعالیتی نداشته است و کشتی‌گیران ما در ماه‌های اخیر اصلاً اردو و تمرین نداشته‌اند، اعلام کرد. نه‌تنها ایران و آمریکا که بسیاری از کشورهای دنیا همین شرایط را دارند زیرا اردو و تمرینی وجود نداشته و همه باشگاه‌های کشتی در کشورهای جهان تعطیل بوده‌اند. بدون تمرین و اردو که نمی‌توان در مسابقه‌های کشتی قهرمانی جهان شرکت کرد و این مسأله واقعاً تعجب‌آور است.

چگونه اتحادیه جهانی کشتی در جریان مسأله به این مهمی نیست در حالی که خودش هنوز مجوز فعالیت کشتی در کشورهای جهان را صادر نکرده است؟

همانگونه که گفتم بحث اسپانسرها و درآمدزایی برای مسئولان اتحادیه جهانی کشتی خیلی مهم است. با اینکه بسیاری از کشورها با برگزاری مسابقه‌های جهانی کشتی در رده سنی بزرگسالان بشدت مخالف هستند اما عدم برگزاری این مسابقه‌ها هنوز رد نشده و پرونده آن همچنان باز است. قرار است تا یکی دو هفته آینده بحث برگزاری یا عدم برگزاری این مسابقه‌ها در هیأت اجرایی اتحادیه جهانی کشتی مطرح و نتیجه نهایی به همه کشورها اعلام شود، اما قدر مسلم مسابقه‌های کشتی قهرمانی جوانان و امیدها (زیر 23 سال) جهان در فواصل ماه‌های «شهریور و مهر» و یا «مهر و آبان» امسال در دو کشور جداگانه برگزار خواهد شد. رقابت‌های نوجوانان قهرمانی قاره‌ها هم در همین ماه‌ها برگزار خواهد شد.

«موش‌دوانی» روس‌ها و گرجی‌ها در کار سایر کشورها و اصرار آنها به برگزاری مسابقه‌های کشتی قهرمانی بزرگسالان جهان برای چیست؟

روس‌ها و گرجی‌ها در این آشفته‌بازار فقط به‌دنبال گرفتن سهمیه‌های باقی‌مانده خود برای المپیک 2021 توکیو هستند که اصلاً معلوم نیست سال آینده برگزار شود. تا آنجایی که می‌دانم این دو کشور نتوانسته‌اند در دو یا سه وزن سهمیه ورود به المپیک را بگیرند. روس‌ها با وجود آنکه جزو کشورهایی هستند که بیشترین آمار مبتلا به بیماری کرونا را داشته‌اند اما به‌جای فکر کردن به سلامتی کشتی‌گیران خود و دنیا به‌دنبال مطامع و خواسته خود هستند. آنان نفوذ زیادی در تشکیلات اتحادیه جهانی کشتی دارند و در واقع این روس‌ها هستند که این اتحادیه را در دستان خود گرفته‌اند.

برای حضور تیم‌های نوجوانان و جوانان کشورمان در مسابقه‌های قهرمانی قاره آسیا و جهان در سال 2020 برنامه‌ای دارید؟

فعلاً هیچ برنامه‌ای در دستور کار ما برای تیم‌های نوجوانان و جوانان نیست چراکه هنوز مجوز فعالیت کشتی نه از سوی اتحادیه جهانی کشتی و نه از سوی ستاد مبارزه با کرونای وزارت ورزش صادر نشده است؛ ما سالن برای تمرین کردن و برنامه‌ای برای برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم‌های نوجوانان و جوانان خود نداریم، ما حتی شرایط پرواز به خیلی از کشورها را هم نداریم. وقتی مجوز فعالیت و برگزاری مسابقه‌ها از سوی ستاد مبارزه با بیماری کرونای وزارت ورزش صادر نشود ما چگونه می‌توانیم تیم‌های نوجوانان و جوانان خود را برای مسابقه‌های آسیایی و جهانی تشکیل دهیم؛ بنابراین حضور تیم‌های ما در این مسابقه‌ها در پرده ابهام است و بعید می‌دانم بتوانیم در این مسابقه‌ها هم شرکت کنیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.