سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

پایان قهر شماره 10 بعد از 14 روز

بازگشت قایدی لبخند فکـــری

بازگشت قایدی لبخند فکـــری
آرمن ساروخانیان  @armen7791
آرمن ساروخانیان @armen7791 خبرنگار

بحران مدیریتی استقلال همچنان پابرجاست، ولی بازگشت قایدی به تمرینات حداقل می‌تواند بخشی از مشکلات درون زمین این تیم را حل کند. او در اعتراض به شرایط قراردادش حدود ده روز در تمرینات غایب بود، ولی صبح دیروز و در آستانه بازی فردا با مس رفسنجان به تمرین برگشت. شاید اگر شروع نیم فصل دوم یک هفته به تأخیر نمی‌افتاد، شماره ده استقلال زودتر به تمرینات برمی‌گشت، ولی فاصله نسبتاً زیاد بین دو بازی به او کمک کرد که برای رسیدن به خواسته‌هایش فشار روی باشگاه را افزایش بدهد.

ولی این خواسته‌ها چقدر منطقی است؟ در این ماجرا حق با قایدی است یا آن طور که برخی پیشکسوتان استقلال عقیده دارند، او باید به قراردادش پایبند باشد و با سر پایین در تمرینات شرکت کند؟

برای اینکه نظم در ساختار فوتبال حفظ شود، از باشگاه و بازیکن انتظار می‌رود که به قراردادشان پایبند باشند، ولی آنچه واقعاً نظم را به هم ریخته شکافی است که در دستمزد بازیکنان مختلف استقلال وجود دارد. قراردادهای باشگاه استقلال با بازیکنانش از هیچ نظمی پیروی نمی‌کند و این مهم‌ترین عاملی است که قایدی را به یک معترض تبدیل کرده است. جرقه این اختلاف نظر را باید در پنجره تابستانی جست‌وجو کرد؛ روزهایی که مدیرعامل وقت استقلال بازیکنان را به هتل آزادی می‌کشاند و پیشنهاداتی چند برابر قیمت آنها روی میز قرار می‌داد

همین قراردادهای جدید نظام مالی باشگاه را به هم ریخت و حالا بازیکنان قدیمی و البته مؤثر تیم که قبلاً قرارداد بسته‌اند خودشان را متضرر احساس می‌کنند.

البته رقم دستمزد سالانه قایدی بدون در نظر گرفتن تورم تابستانی فوتبال ایران هم پایین‌تر از حد انتظار است. او فصل گذشته ستاره استقلال و لیگ بود و توانست به تیم ملی هم برسد، ولی دستمزدش طبق قرارداد کمتر از یک میلیارد تومان است.

او اولین بازیکن جوانی نیست که ستاره شده و دستمزد و عملکردش دیگر تناسبی ندارند. در این شرایط باشگاه‌ها معمولاً قرارداد جدیدی پیشنهاد می‌دهند، ولی آن را طوری تنظیم می‌کنند که منافع هر دو طرف حفظ شود و اصطلاحاً برد – برد باشد. یعنی باشگاه در ازای افزایش دستمزد بازیکن، مدت قرارداد و رقم فسخ را افزایش می‌دهد تا در آینده بتواند از جدایی احتمالی او سود ببرد. از طرف دیگر بازیکن با افزایش دستمزد انگیزه بیشتری برای بازی پیدا می‌کند و با تمام توان در خدمت تیم است. بازگشت قایدی به تمرینات نشان می‌دهد که مذاکرات خوب پیش رفته و احتمالاً دستمزد او افزایش یابد، ولی باید دید باشگاه هم توانسته بندهایی برای حفظ منافعش در قرارداد اضافه کند؟

سؤال بزرگ دیگر بعد از بازگشت قایدی حضور او در ترکیب استقلال مقابل مس رفسنجان است. لبخند فکری در تمرین دیروز صبح نشان می‌داد که او بابت این غیبت طولانی خیلی عصبانی نیست و خوشحال است که دوباره می‌تواند روی ستاره تیمش حساب کند. سرمربی استقلال موقعیت متزلزلی دارد و در موقعیتی نیست که بخواهد سختگیری کند و قایدی را از فهرست کنار بگذارد.  با این حال با در نظر گرفتن اصول فوتبال و مربیگری بعید است که فکری مهاجم شماره 10 را در ترکیب اصلی قرار دهد. از طرف دیگر قایدی در تمرینات گروهی غایب بوده، تمرینات بدنی منظمی نداشته و حضورش در ترکیب اصلی منطق فنی هم ندارد، با این حال او می‌تواند یک ذخیره طلایی برای استقلال باشد و در صورت گره خوردن بازی به زمین برود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.