جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

آلمان در دوران پس از جام جهانی

بی‌هدف و سرگردان

بی‌هدف و سرگردان

قرار بود یورو 2020 آزمون نهایی‌ای باشد که نشان دهد بازسازی آلمان با یواخیم لو چطور پیش رفته است. اما با عملکرد اخیر تیم آلمان، بعید بود آنها در مسابقات جام ملت‌های اروپا مدعی باشند. حذف زودهنگام هم بی‌تردید به معنای پایان دوران لو در تیم آلمان بود.

اما ویروس کرونا باعث شده که فعلا خبری از تحلیل‌های عمیق نباشد و لو 12 ماه دیگر فرصت داشته باشد تا آلمان را به مسیرش برگرداند.

با این حال، ترکیب‌های عجیب و برنامه بازی ازهم‌گسیخته نشان می‌دهد که بازسازی آلمان از برنامه عقب است. لو نتوانسته از ابزارهای لازم استفاده کند. مربی المان گفته: «برایم مهم نیست که دیگران چه می‌گویند» و حاضر نیست بپذیرد که تیم نیاز به تغییرات دارد: «اگر اتفاقی نیفتاده باشد، ترکیب را تغییر نمی‌دهم».

اما فشار زیادی بر تیم لو است که نتیجه بگیرد. آنها مقابل اوکراین پیروزی بی‌فروغی داشتند و برابر ترکیه هم در آخرین لحظات دچار فروپاشی شدند. در حققیقت، یکی از ضعف های تیم او این است که به سادگی بازی برده را با تساوی یا نتیجه ای ترسناک عوض می کند و قابلیت حفظ و کنترل بازی و نتیجه را ندارد.

لو در 20 بازی پس از جام جهانی 2018 از 41 بازیکن استفاده کرده است و همین نشان می‌دهد که چرا بازی آلمان انسجام لازم را ندارد. لو نمی‌داند بهترین ترکیب ممکن برای تیمش چیست. او با این حال می‌گوید: «برنامه ما روشن است. ما کاملا متقاعد شده‌ایم» اما کسی با دیدن این تیم آلمان متقاعد نمی‌شود. شاید هم بازیکنان قادر به اجرای برنامه بازی لو نیستند.

با وجود صحبت‌های مبنی بر بازسازی تیم، کای هاورتز، بزرگ‌ترین استعداد آلمان، کاملا نادیده گرفته شده است. از 13 بازی ملی‌ای که هاورتز می‌توانسته در آنها بازی کند، او تنها سه بار در ترکیب ثابت قرار گرفته است. او در بازی مقابل ترکیه بهترین بازیکن میدان شد اما برابر اوکراین روی نیمکت نشست. این بازیکن 21ساله بیش از 150 بازی باشگاهی انجام داده ولی تعداد بازی‌های ملی‌اش دورقمی هم نشده است. این که لو نمی‌تواند تیمش را حول آینده‌دارترین بازیکنش شکل دهد دغدغه بزرگی است.

صحبت‌های زیادی درباره بی‌تجربه بودن تیم آلمان می‌شود، و برخی منتقدان می‌گویند توماس مولر باید برگردد. اما این ماجرا بیش از حد بزرگ شده است. میانگین بازی ملی بازیکنان آلمان در دیدار با اوکراین 40 دیدار بود. این عدد برای فرانسه در تساوی برابر پرتغال 53 بازی بود. آلمان همچنین سه بازیکن با 50 بازی ملی یا بیشتر داشت، در حالی که فرانسه پنج بازیکن با چنین شرایطی در ترکیبش قرار داده بود. میانگین سنی هر دو تیم 27 سال بود. بی‌تجربه بودن مشکل نیست، بلکه مساله این است که لو نمی‌تواند ترکیب ایده‌آلش را پیدا کند.

لو پیش از دیدار لیگ ملت‌های اروپا برابر سوییس گفت: «من تصویر بزرگ‌تر را می‌بینم، نه یک دیدار دوستانه را. ما مسیر خود را داریم.» اما لوتار ماتئوس و باستین شواین‌اشتایگر، ملی‌پوشان سابق آلمان از این تیم انتقاد کرده‌اند. شواین‌اشتایگر گفته: «تیم می‌خواهد بداند که سبک بازی‌اش چیست؟ چه بازیکنی به میدان می‌رود؟ تاکتیکش چیست؟»

اگر یورو 2020 برگزار می‌شد، هیچ‌کدام از این پرسش‌ها پاسخ نداشتند. لو فرصت بیشتری یافته اما هنوز اوضاع مبهم است. بازی‌های پیش رو آزمون مهمی است تا نشان دهد پروژه لو به کدام سمت می‌رود.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.