چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

جذب مغانلو با هزینه بالا اشتباه است

حلالی: آنها که از کریمی حمایت می‌کنند با یک ناهار افکارشان عوض می‌شود

حلالی: آنها که از کریمی حمایت می‌کنند با یک ناهار افکارشان عوض می‌شود
محمد قراگوزلو
محمد قراگوزلو خبرنگار

رؤسای هیأت‌ها می‌گویند علی کریمی ما را تحویل نمی‌گیرد و به یکی رأی می‌دهند که قبلاً به او گفته چهار سال هستی و به نوعی با همین لابی چهار سال مدیریتش را بیمه کرده. متأسفانه داد و ستد شغلی در انتخابات فدراسیون وجود دارد

گپ زدن با اسماعیل حلالی درباره پرسپولیس و اتفاقات فوتبال یکی از بهترین و شیرین‌ترین لحظات کاری ماست. حلالی به جهت نگاه ریزبینانه به مسائل فنی پرسپولیس نقطه نظرات جالبی درباره این تیم دارد اما در عین حال به خاطر نامهربانی‌هایی که این فوتبال به او در عالم مربیگری کرده حرف‌هایی را مطرح می‌کند که هر کدام می‌تواند یک شهر را به هم بریزد. با حلالی 45 دقیقه درباره انتخابات فوتبال، فساد در فوتبال، مربیگری و پرسپولیس گپ زدیم اما قرار شد این حرف‌ها و واکاوی آنها را در یک گفت و گوی ویژه روی کاغذ بیاوریم. اینجا بخشی از مصاحبه را می‌خوانید:
علی کریمی هم که رئیس فدراسیون فوتبال نشد.
بله دیدم. البته قابل پیش‌بینی بود ولی من فکر می‌کردم بیشتر از 9 تا رأی بیاورد.
اگر باشگاه‌های لیگ برتری و لیگ یک و دو به او رأی می‌دادند تعداد آرایش بیشتر می‌شد.
بله اما باشگاه‌ها روزی‌شان دست این آدم‌هاست و با آنها داد و ستد می‌کنند. سیاست فوتبال اینطوری است. واقعیت اینکه جامعه ما تبدیل به یک جامعه بده بستانی شده و کسی که اینطوری کار نمی‌کند سمت و منصبی نمی‌گیرد. من خودم از این وضعیت متنفرم که شما برای کسی یک کاری انجام بدهی و بعد توقع داشته باشی آن فرد در قبالش کاری برای شما انجام دهد. من یک انسانم و اگر کاری برای کسی می‌کنم باید دلی باشد اما در کشور ما اینجوری نیست. شما ببینید الان رؤسای هیأت‌ها می‌گویند علی کریمی ما را تحویل نمی‌گیرد و به یکی رأی می‌دهند که قبلاً به او گفته چهار سال هستی و به نوعی با همین لابی چهار سال مدیریتش را بیمه کرده. متأسفانه داد و ستد شغلی در انتخابات فدراسیون وجود دارد و رؤسای هیأت‌ها که فکر می‌کنم 32 تا هستند خیلی تأثیر دارند. یعنی اگر فردی رأی این 32 تا رئیس هیأت استان‌ها و نمایندگان‌شان را داشته باشد به دور دوم می‌رود.
انتخاب نشدن علی کریمی با اینکه قابل پیش‌بینی بود اما واکنش خیلی از فوتبالی‌ها را به دنبال داشت.
نه چه واکنشی، اینها در ظاهر یک جورند در باطن یک جور دیگر. باور کنید اینها با یک ناهار افکارشان عوض می‌شود. این خیلی بد است و بدتر از این چیزی وجود ندارد. من می‌گویم از این 9 تا رأی یکی مال پرسپولیس بوده و قطعاً علی 8 تا دوست دارد که به او رأی بدهند. مشخص است که رؤسا به علی رأی نداده‌اند چون او لابی نکرد. البته یکی مثل آقای آجورلو هم کلی هزینه کرد هم لابی اما رأی نیاورد.
بگذریم، بازی پرسپولیس مقابل سایپا را چطور می‌بینید؟
فکر می‌کنم اگر در 15 دقیقه اول پرسپولیس گل بزند می‌تواند با 3 یا 4 گل برنده شود.
اما سایپا از آن تیم‌هایی است که خوب دفاع می‌کند.
من بازی‌های این تیم را دیده‌ام. آنها تیم جوانی هستند که تا وقتی گل نخورده‌اند عالی هستند اما وقتی گل می‌خورند کلاً به هم می‌ریزند و بعد سرخپوستی حمله می‌کنند. این تیم یکی دو بازیکن باتجربه دارد که کم بازی می‌کنند و در کل تیم جوانی هستند. من از این تیم شناخت دارم چون پسرم محمدرضا در امیدهای سایپا بازی می‌کند.
فکر می‌کنید پرسپولس در نیم‌فصل دوم کمتر به حریفانش امتیاز خواهد داد؟
بله. به نظرم شرایط پرسپولیس بهتر می‌شود. من مدعی به آن صورت نمی‌بینم. شاید یک مقدار سپاهان مدعی باشد که آن تیم هم نوسان دارد. استقلال هم همینطور. تراکتور هم که بالا و پایینش زیاد است. صنعت نفت و گل‌گهر هم که رو به پایین هستند. به نظرم فولاد از تمام اینها خطرناک‌تر است و می‌تواند از همه این تیم بالاتر بیاید اما احتمال اینکه پرسپولیس امتیاز کمتر از دست بدهد خیلی زیاد است. این تیم مدعی اصلی قهرمانی است مگر اینکه اتفاقات خاصی بیفتد. مثل بازی فینال آسیا که چند بازیکن از تیم گرفته شود و قلع و قمع‌اش کنند اما اگر اتفاقی نیفتد شک نکنید 5-4 هفته مانده به پایان فصل پرسپولیس قهرمان می‌شود.
جذب شهریار مغانلو برای خط حمله را چطور می‌بینید؟
به نظرم با آن رقمی که گفتند 7 میلیارد خواسته‌اند اصلاً درست نیست.
اما گفتند قرضی می‌آید و هزینه کمتری دارد.
خب باشگاه پرتغالی او را قرضی می‌دهد چون اگر در اینجا قوی‌تر شد فصل بعد از او استفاده بیشتری ببرند ضمن اینکه در لیست یک جای خالی داشته باشند و مجبور نباشند فقط به او پول بدهند. وقتی این بازیکن به پرسپولیس می‌آید و چهار تا گل می‌زند آن باشگاه پرتغالی پول بیشتری برای آزاد کردنش هم می‌خواهد ولی تیم ما سختی نداشتن مهاجم را در فینال دیده است.
اما لیگ قهرمانان آسیا در پیش است.
خب شما ببینید عالیشاه چقدر دارد در خط حمله خوب کار می‌کند. من قبلاً به شما گفته بودم که او می‌تواند در آن پست خوب باشد. حتی در فینال آسیا هم می‌توانست مهاجم باشد. آن زمان به عالیشاه اعتماد نمی‌شد و در زمان کمی که داشت خوب عمل نمی‌کرد اما الان ببینید چقدر خوب کار می‌کند. الان مهدی عبدی هم چنین شرایطی دارد. به او اعتماد نشده و افت کرده است.
اگر مغانلو جذب شود و با حضور آل‌کثیر، مهدی ترابی به خط حمله بیاید شرایط وحید امیری چه می‌شود؟
ترابی برای خط حمله مناسب نیست. الان پرسپولیس در شرایطی موقعیت‌های گل زیادی ایجاد می‌کند و گل می‌زند که با بازیکنان زیادی حمله می‌کند. یعنی غیر از دو تا مهاجم و دو تا هافبک کناری، نوراللهی و دو تا مدافع کناری هم اضافه می‌شوند ضمن اینکه سرلک هم گاهی وقت‌ها اضافه می‌شود. در آن بازی‌هایی که سرلک و کمال و احمد نوراللهی در میدان بودند اینطوری نمی‌شد و موقعیت کمتر به وجود می‌آمد. در واقع بازی با دو هافبک دفاعی در لیگ برتر مناسب نیست. ما در شهرستان هم باید برای برد به میدان برویم. تیمی که حمله کند و با برنامه حمله کند برنده می‌شود اما تیمی که برای گل نخوردن بازی کند شکست می‌خورد.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.