جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

تغییرات بدون تحول در تفکر بی فایده است

آخرین تلاش ها در تایتانیک شالکه

آخرین تلاش ها در تایتانیک شالکه
مت پی‌یرسن
مت پی‌یرسن

کشتی در حال غرق شدن است اما شالکه عزم خود را جزم کرده تا آخرین نقطه های باقیمانده تایتانیک را روی آب نگه دارد. بعد از شانزدهمین باخت لیگ، این بار 5 بر یک در اشتوتگارت، آبی های سلطنتی خبر جدایی کریستین گراس، سه نفر از اعضای کادر فنی و یوخن اشنایدر، مدیر ورزش و ارتباطات باشگاه را اعلام کردند. تمرین دیروز تیم زیر نظر مربی های بدنسازی انجام شد.

گراس سومین مربی تمام وقت این فصل شالکه است که از نیمکت تیم قعر جدولی اخراج می‌شود و تنها کسی که یک بازی در لیگ را برده است؛ برد 4 بر صفر برابر هوفنهایم مانع از آن شد که طولانی ترین روند بدون پیروزی تاریخ بوندس‌لیگا به نام شالکه ثبت شود.

اشنایدر کمی قبل از شروع سال جدید در مراسم معارفه مربی 66 ساله سوییسی گفت:«کریستین گراس برای تیم دستورات روشنی دارد و با انتظارات خود تیم را در مسیر صحیح قرار می‌دهد.» او و سایر مدیران باشگاه - که در این مدت رفته اند یا اخراج شده اند تا پوششی برای مشکلات درونی تیم باشد- همین حرف ها را درباره مانوئل باوم و دیوید واگنر هم زده بودند.

به نظر نمی رسد هیچ کس روی نیمکت یا در هیات مدیره باشگاه بتواند واقعا مانع از سقوط قریب الوقوع شالکه شود. مربی ها نتوانستند از تیمی که نسبت به سایر تیم‌های لیگ کم استعدادتر نیستند، بازی موثری بگیرند ضمن اینکه مجموعه ای از اشتباهات اشنایدر، رییس سابق باشگاه، کلمانس تونیس و دیگر اعضای هیات مدیره به نتایج وحشتناکی منجر شده است.

 

جدایی‌های بی‌موقع

شاید بزرگترین سوءمدیریت باشگاهی که در سال 2014 در رده چهاردهم باارزش ترین باشگاه جهان قرار داشت و در یک دهه، از 2009-2008 تا 2019-2018، شش بار در لیگ قهرمانان اروپا بازی کرد، این بود که اجازه دادند بسیاری از بازیکنان بااستعدادی که در آکادمی باشگاه رشد کرده بودند، قراردادشان به پایان برسد و با مبالغ بسیار کم یا در ازای هیچ از تیم جدا شوند.

ژوئل ماتیپ، سئاد کولاسیناچ، مکس مایر و لئون گورتزکا همه به عنوان بازیکن آزاد از تیم جدا شدند. رفتن یولین دراکسلر، مسعود اوزیل، لروی سانه و مانوئل نویر حداقل کمی پول به باشگاه آورد.

اما آن پول رفته است. رسانه های آلمانی گزارش می‌دهد که شالکه در فصل قبل که شیوع ویروس کرونا لیگ را به تعطیلی کشاند و ورزشگاه ها را خالی از تماشاگر کرد، در آستانه ورشکستگی بوده و هنوز هم در وضعیت بسیار نابهنجار مالی قرار دارد، اخراج مربی ها و مدیران هم اوضاع تیم را وخیم تر کرده است.

در حالی که قرارداد بسیاری از بازیکنان تیم اول باشگاه رو به اتمام است، شالکه به یک خانه‌تکانی اساسی نیاز دارد و البته مقدار زیادی صبر. همان طور که هامبورگ به خوبی متوجه این قضیه شده، نام و اعتبار در بوندس‌لیگای دو هیچ ارزشی ندارد و آبی های سلطنتی وقتی بالاخره سقوطشان قطعی شود، باید فروتنانه این رفتار را بپذیرند.

 

اعتماد به جوانان

اینجا است که سیستم های آموزش جوانان خودشان را نشان می دهند. شالکه باید در برابر فشارها برای خریدن بازیکنان اثبات شده به عنوان راه حل موقت مقاومت کند و اعتماد داشته باشد که یکی از بهترین سیستم های پرورش بازیکنان جوان در اوپا می تواند بازیکنان باکیفیتی تولید کند که سرانجام آنها را به دسته اول برگرداند.

مشکلاتی در این راه وجود دارد اما تفکر کوتاه مدت اخراج مربی و خریدن بازیکنان جدید تیم را به جایگاه کنونی اش فرستاده است. یک تحول جدی در تفکر باشگاه ضروری است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.