چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

دستورالعمل‌های بارتومئو

چطور یک باشگاه فوتبال را پنج ساله نابود کنیم

چطور یک باشگاه فوتبال را پنج ساله نابود کنیم
لوییس اف.روخو
لوییس اف.روخو

پنجم ژوئن سال 2015 روز بزرگی برای باشگاه بارسلونا بود چون با لوییس انریکه لیگ قهرمانان اروپا را بردند و سه گانه فوق‌العاده شان را بعد از قهرمانی در لالیگا و جام حذفی اسپانیا تکمیل کردند.

بیش از پنج سال از آن روز فراموش نشدنی برای هواداران بارسلونا گذشته و باشگاه بعد از قرارگرفتن در قله فوتبال اروپا، در آستانه مواجهه با یک بحران مالی و ورزشی است. در مرکز این سقوط وحشتناک هم رییس سابق باشگاه، خوسپ ماریا بارتومئو است که دوشنبه صبح به علت اتهامات مربوط به رسوایی بارساگیت در اسفند سال گذشته دستگیر شد.

بارتومئو چند روز بعد از آنکه تیم کاتالان به قهرمانی اروپا رسید، به عنوان رییس باشگاه انتخاب شد و بعد از آن دیگر باشگاه آن اوج را هرگز تجربه نکرد.

قبل از انتخابات، هیات مدیره پیشین که بارتومئو هم در آن بود، به توافق اسپانسرشیپ با «قطر ایرویز» نزدیک شده بود. با موفقیتی که در لیگ قهرمانان به دست آورده بودند، بارتومئو می خواست چانه زنی کند و قرارداد بهتری برای باشگاه ببندد. اما هیچ توافقی حاصل نشد و همکاری بارسلونا با قطری ها خاتمه یافت.

در سطح ورزشی هم آبی اناری ها هم پول زیادی برای بازیکنانی خرج کردند که هیچ کدام نتوانستند شاخص شوند، بازیکنانی مثل آردا توران، الیکس ویدال، لوکاس دینیه، پاکو آلکاسر، آندره گومز و ساموئل اومتیتی. همزمان بارتومئو قراردادهای خوبی به ستاره هایی مثل خوردی آلبا، سرخیو بوسکتس، جرارد پیکه و لوییس سوارس پیشنهاد کرد و آنها هم قبول کردند. در نتیجه بارسلونا بیشترین دستمزد را در میان تمام تیم‌های اروپایی پرداخت می کرد و با شرایطی که شیوع ویروس کرونا به وجود آورد، بزرگترین ضربه را بارسلونا خورد.

اتفاق مهم دیگر در تابستان سال 2017 بود که پاری‌سن‌ژرمن با مالکیت شرکت سرمایه‌گذاری ورزشی قطر(QSI) نیمار را به دست آورد بعد از آنکه بند فسخ قرارداد او را فعال کرد.

بارسلونا پول خوبی از فروش نیمار به دست آورد اما یک بار دیگر نتوانست سرمایه‌گذاری مناسبی انجام دهد، عثمان دمبله و فیلیپه کوتینیو که به جای نیمار آمدند، هیچ یک نتوانستند جای ستاره برزیلی را پر کنند.

در همین سال‌ها، رئال مادرید سه قهرمانی پیاپی در لیگ قهرمانان اروپا به دست آورد و بارسلونا با حذف های فاجعه بار و تحقیرکننده به دست رم و لیورپول مواجه شد.

یک سال بعد از انتخاب به عنوان رییس باشگاه، بارتومئو مجبور شد در برابر اتهام تخلف مالیاتی در ماجرای خریدن نیمار دفاع کند. او و رییس سابق باشگاه، ساندرو روسل از اتهامات تبرئه شدند اما اعتبار باشگاه به شدت مخدوش شد.

فهرست مخالفان بارتومئو افزایش یافت وقتی بارسلونا در روز رفراندوم کاتالونیا پشت درهای بسته با لاس‌پالماس بازی کرد.

آخرین رسوایی او بارسا گیت بود که متهم شد به اینکه با پول باشگاه یک کمپانی را استخدام کرده که در شبکه های مجازی اعتبار چهره های شاخص باشگاه را زیر سوال ببرند.

قبل از استعفا از ریاست باشگاه، بارتومئو رابطه اش را با چندین بازیکن بزرگ باشگاه از جمله لیونل مسی خراب کرد. فوق‌ستاره آرژانتینی در مصاحبه با سایت گل از بارتومئو انتقاد کرد و گفت بارها در مورد مسائل مختلف به او دروغ گفته است. تابستان قبل، مسی خواستار جدایی از باشگاه شد و هنوز به توافق نرسیده، قرارداد فعلی او تا اوایل تیر اعتبار دارد.

اگر کسی بخواهد باشگاه بزرگی مثل بارسلونا را در پنج سال ویران کند، شاید به دستورالعمل های بارتومئو نیاز فوری داشته باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.