دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

جدیدترین نشانه سوءمدیریت در فوتبال ایران

«پول زور» در ترکیه!

«پول زور» در ترکیه!
وصال روحانی
وصال روحانی

جدیدترین نشانه سوءمدیریت در فوتبال ایران در ماجرای لغو دیدار دوستانه روز گذشته تیم ملی کشورمان با کشور آفریقایی مالی جلوه‌گری می‌کند.

ایران ورزشی:  جدیدترین نشانه سوءمدیریت در فوتبال ایران در ماجرای لغو دیدار دوستانه روز گذشته تیم ملی کشورمان با کشور آفریقایی مالی جلوه‌گری می‌کند.

حتی قبل از بازی تدارکاتی اخیرمان برابر ازبکستان که به برد 1-2 ما در شهر تاشکند انجامید، سران فوتبال مالی به اطلاع ما و جهانیان رسانده بودند که دست‌کم چهار بازیکن ملی‌پوش‌شان به سبب ابتلا به کرونا قادر به بازی نیستند و به ترکیه که محل انجام این دیدار است، نمی‌روند ولی مسئولان فوتبال ایران بدون توجه به این مسأله تیم ملی را از تاشکند به تهران برگرداندند و سه روز در این شهر به تمرین واداشتند و سپس راهی شهر آنتالیای ترکیه کردند. این کار و در پی آن سه روز اقامت و تمرین در آنتالیا طبعاً هزینه‌ای کلان را دربر داشته و یقیناً بازگشت به ایران آن هم در حالی که تیم ملی ما دست از پا درازتر و بدون رسیدن به هدفش سوار هواپیمای برگشت شده، مبلغ قابل توجهی آب می‌خورد که پرداخت همه این ارقام و اقلام به قول قدیمی‌ها واقعاً جای افسوس و تأسف دارد و مصداق کامل عبارت و ضرب‌المثل «پول زور» است.
 
با «مالی» تنه به تنه نشوید
مدیران فوتبال ایران (اگر واقعاً مدیری داشته باشیم) پس از اولین نشانه‌های رواج کرونا در اردوی تیم ملی مالی نیز باید متوجه می‌شدند که شرایط بسیار جدی است و بازی با مالی و تنه به تنه شدن با آنها می‌تواند فاجعه‌بار باشد و «کووید19» را به تیم ملی ما هم سرایت بدهد. در شرایط سخت کرونایی فعلی دنیا و در موج همه‌گیری تازه آن هر تیم ورزشی باید از انواع ملاحظات و مراقبت‌ها بهره گیرد تا بیهوده قربانی این موج نشود و فقط به خاطر یک بازی دوستانه جانش را وسط نگذارد. حتی اگر به جای مالی با فرانسه، برزیل، آلمان و آرژانتین هم بازی داشتیم، باز جای مماشات و سهل‌انگاری وجود نداشت و حفظ سلامتی بازیکنان ارجح بر بازی مقابل هر تیمی ولو تیم قهرمان جهان و یا فاتح یورو است.
بر‌اساس هشدار مسئولان فوتبال مالی، جا داشت که ایران پس از بازگشت تیم ملی از ازبکستان با بررسی همه جوانب و نشانه‌های کار تصمیم به لغو دیدار با مالی بگیرد و تیم ملی را در تهران نگه‌دارد و در همین شهر اردو بزند. این کار دو منفعت بزرگ داشت. یکی این‌که هزینه کلان سفر به ترکیه و سپس بازگشت از آن سامان را منتفی و کل این مسافرت غیر‌ضروری و غیر‌مفید را لغو می‌کرد و تیم ملی را در سلامتی نسبی و آرامش نگه می‌داشت و پیگیری تمرینات در هوای دل‌انگیز پاییزی این روزهای کشورمان را موجب می‌شد و دیگری این‌که با پرهیز از بازی با تیمی کرونا‌زده، امکان انتقال بیماری به اردوی فوتبال ملی ایران را منتفی می‌ساخت که این اصل مهم‌ترین دستاورد چنین تصمیم و اقدامی بود.
 
کسالت روحی، ارمغان سفر نافرجام
اینک و با احتساب سفری که صورت پذیرفته، هم پول کلانی از جیب فدراسیون و مسئولان امر پریده و هم چندهوایی شدن بازیکنان و کسالت روحی ناشی از لغو دیدار دل و دماغی برایشان باقی نگذاشته است. شاید گفته شود که تمرین در زمین‌های باکیفیت شهر آنتالیا و دوری از حاشیه‌های مضر که محصول بزرگ دوری جستن از تهران پرحاشیه و هرگونه اردوی داخلی است، ثمرات ویژه خود را داشته اما هر کار و اقدامی بهای مختص خود را دارد و به قول معروف باید دید یک کار ارزش‌اش را دارد یا خیر و اگر ندارد از انجام آن کاملاً پرهیز کرد، قطعاً تأیید می‌کردند که هرچه در ارتباط با بازی لغو شده با مالی هزینه و برای سفر رفت و برگشت پرداخت شده و هر خرج دیگر مرتبط با آن و حتی زمانی که صرف شد تا تیم ملی مهیای این سفر و مسابقه شود، پول ارزشمند و زیادی بود که هدر رفته و از مشت‌مان پریده است و این کار را بسیار سهل‌انگارانه انجام داده‌ایم.
 
توقعی بیش از این نبود
اگر فوتبال ما مدیرانی هوشیار و حاضر در صحنه و مطلع به روابط بین‌الملل داشت و بحث خطیر کرونا را جدی می‌گرفت، قضیه دیدار با مالی با شیوه و روالی که دیدیم شکل می‌گرفت و ماجرا به نقطه‌ای که اینک می‌بینیم، منجر نمی‌شد. البته از فدراسیونی که پس از رفتن مهدی تاج عملاً رئیس حی و حاضر و مشخصی ندارد و مسئولان موقتی آن هم ماه‌ها درگیر عارضه‌های دیگری مثل کش و قوس تغییر اساسنامه فدراسیون و تشکیل مجمع عمومی این نهاد بوده‌اند، توقعی جز این سوءمدیریت تازه وجود نداشت و ندارد و اگر چیزی خلاف این شکل می‌گرفت و بوی هوشیاری و نشانه واکنش درست در قبال رواج کرونا در اردوی تیم ملی مالی مشاهده می‌شد، باید حیرت می‌کردیم و خلاصه این‌که از ماست که بر ماست.
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.