سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

کادر فنی استقلال 16 هفته بیشتر دوام نیاورد

فکری رفت، فرهاد در اتاق انتظار

فکری رفت، فرهاد در اتاق انتظار
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب خبرنگار

از هم‌گسیختگی در لایه‌های تیم آنجا مشهود بود که حتی در کادر فنی استقلال هم ثبات وجود نداشت. درست مانند تاکتیک‌هایی که مدام تغییر می‌کرد

 مقدمه: فضای استقلال در سال‌های اخیر به گونه‌ای بوده که خواسته یا ناخواسته اعتبار بسیاری از مربیان را خدشه‌دار کرده است. همین حالا وقتی صحبت از انتخاب جانشین فکری می‌شود بسیاری به نام‌هایی که مطرح می‌شود با تردید نگاه می‌کنند. حتی اگر نام امیر قلعه‌نویی در میان باشد که سال‌ها با این باشگاه در صدر فوتبال ایران بود و پیوسته قهرمان می‌شد یا فرهاد مجیدی که در دو دوره سکان هدایت آبی‌ها را در دست گرفت. شاید اشکال از نوع مدیریت باشگاه استقلال است که گزینه‌ها را یکی بعد از دیگری می‌سوزاند تا این باشگاه به نقطه‌ای برسد که عملاً برای انتخاب گزینه دستش خالی باشد و نام‌های محدودی را در برابر خود ببیند.
***
حوالی ظهر دیروز وقتی محمود فکری با همان خنده‌های تلخ از باشگاه استقلال بیرون رفت مشخص شد که دیگر جایی برای او در باشگاه استقلال نیست و این باشگاه باید همچون سال‌های گذشته دوباره دنبال گزینه جدید باشد تا شاید این باشگاه را از بحران‌های بیشتر نجات دهد. ابتدای فصل البته مدیران کنونی باشگاه استقلال تصور می‌کردند با انتخاب محمود فکری اقدامی درست در راستای بازگرداندن اعتبار به باشگاه استقلال انجام داده‌اند اما دیری نپایید که محمود فکری در مسیر ناکامی قرار گرفت و یکی بعد از دیگری فرصت‌ها را سوزاند تا به نقطه‌ای برسد که اغلب هواداران این باشگاه خواستار برکناری‌اش شوند.
 هرچند که نقش مدیران باشگاه استقلال در ناکامی فکری بسیار پررنگ است و نباید از اشتباهات مدیریتی آنها بخصوص در بخش مالی غافل بود اما باید توجه داشت که اسباب اصلی برای برکناری را خود فکری فراهم کرد. با تصمیم‌های اشتباه و شاید مماشات‌ بی‌دلیل با برخی بازیکنان.
فکری  ولع زیادی برای ایجاد تغییرات در ترکیب و تاکتیک استقلال داشت که در نتیجه‌اش بازیکنان بارها جایگاه او را خدشه‌دار کردند، هرچند فکری در ظاهر یک مربی سختگیر و با دسیپلین به نظر می‌رسید که قواعد و اصول مربیگری را به خوبی آموخته است. او با شعار بازی جوانمردانه و نظم و انضباط درون‌تیمی گام به عرصه مربیگری در استقلال گذاشت اما در عمل دیدیم که سرمربی استقلال در مقابل بسیاری از بی‌انضباطی‌ها مماشات کرد و دست دانه درشت‌های تیم را باز گذاشت تا هر رفتار نادرستی که می‌خواهند انجام دهند.
روزی که وریا غفوری با لگد به بطری آب کوبید و به هنگام تعویض حتی حاضر به نشستن روی نیمکت تیمش نشد و ورزشگاه را ترک کرد، فکری به جای آنکه بازیکنش را مورد مواخذه قرار دهد در نشست خبری بعد از بازی به حمایت از کاپیتانش پرداخت و تلاش کرد رفتار او را توجیه کند در حالی که سرمربی استقلال باید شوک اول را همانجا به تیمش وارد می‌کرد و با کنار گذاشتن ولو مقطعی آقای کاپیتان نظم را به تیمش برمی‌گرداند.
شاید همین کرنش و عقب‌نشینی بود که دست مهدی قایدی را باز گذاشت تا 14 روز با تیم تمرین نکند و به بهانه گرفتن دستمزد بیشتر انضباط تیمش را زیر سؤال ببرد. رفتار فکری بعد از غیبت‌های مکرر قایدی نیز مهر تأییدی بود که او اصول مربیگری را زیر پا می‌گذارد، وگرنه کدام مربی را سراغ دارید که حتی حفظ ظاهر هم بلد نباشد و اینگونه به استقبال بازیکن بی‌انضباط خود برود.
 رشید مظاهری نیز در مقطعی به شدت تاکتیک‌های به کار گرفته از سرمربی‌اش را زیر سؤال برد اما پاسخ محمود فکری به این دروازه‌بان  تداوم حضور در قفس توری تیمش بود.
فکری در تمام روزهایی که سکان هدایت استقلال را در دست داشت تلاش می‌کرد با سیاست مدارا تیم را مدیریت کند اما او اشتباه‌ترین کار ممکن را مرتکب شد چرا که استقلال نیاز به مردی داشت که افسارگسیختگی را از تیم دور کند و فضای تازه‌ای در تیم به وجود بیاورد.
از هم‌گسیختگی در لایه‌های تیم آنجا مشهود بود که حتی در کادر فنی استقلال هم ثبات وجود نداشت. درست مانند تاکتیک‌هایی که مدام تغییر می‌کرد.
روزی که فکری قدم به محل تمرین استقلال گذاشت مربیانی همچون دین‌محمدی و شیخ‌الاسلامی را هم با خود آورد اما این دو در عرض کمتر از یک هفته از تیم جدا شدند. مشخصاً وقتی یک مربی برای حیطه کاری خود برنامه داشته باشد اجازه نمی‌دهد افرادی که مورد انتخابش بوده اینگونه جدا شوند. جدایی آنها را وقتی با جدایی اصغر قربانعلی‌پور که به گفته خود فکری بهترین طراح تمرین در فوتبال ایران است پیوند می‌دهیم به این باور می‌رسیم که فکری حتی برای انتخاب مردان فنی تیمش نیز با خود به جمع‌بندی نهایی نرسیده و دچار نوعی سردرگمی شده است. این همه بی‌برنامگی برای چه بود؟
 
نقش مدیران در فضای بی‌اعتمادی به نیمکت
 موکداً نباید نقش مدیران استقلال در ناکامی‌های اخیر را نادیده انگاشت. مدیرانی که با اخراج‌های پی‌درپی تلاش دارند جایگاه خود را در هیأت مدیره این باشگاه حفظ کنند. آنها در تمام طول دوران مربیگری محمود فکری حمایتی قاطعانه از انتخاب خود نداشتند به گونه‌ای که از همان روزهای نخست شنیده می‌شد که برخی اعضای هیأت مدیره مخالف سرمربیگری فکری هستند. وقتی باشگاهی در بالاترین سطح از مدیریت خود اینگونه دچار به هم ریختگی و تشتت آرا است بدون شک نمی‌تواند در پیشبرد اهداف خود موفق باشد.
در حقیقت برکناری و ناکامی محمود فکری وامدار اشتباهات مکرر مدیرانی است که در ماه‌های اخیر همواره تیم فنی را تنها گذاشته‌اند و حتی در تأمین اعتبارات کافی به جهت پرداختی‌های به موقع به بازیکنان ناکام بوده‌اند. تردید نباید داشت بخش بزرگی از نافرمانی بازیکنان از محمود فکری و همکارانش نشأت گرفته از بی‌توجهی باشگاه به قراردادهای فی‌مابین است. مدیرانی که ابتدای فصل حتی نتوانستند در قراردادهایی که بسته شده تعادل ایجاد کنند سهم بسیاری در ویران شدن استقلال دارند و نباید از یاد برد که اگر امروز فکری از سمتش برکنار شده آنها نیز سهم بسیاری در این اتفاق دارند.
تردیدی نیست گزینه بعدی استقلال هر کس که می‌خواهد باشد، با چنین مدیرانی قطعاً به مشکل خواهد خورد. مدیرانی که راه و روش تیمداری را به خوبی نمی‌دانند و با تصمیم‌های اشتباه و گاهاً احساسی خود برای یک مجموعه مشکل ایجاد می‌کنند.
 از زحماتش ممنونیم
مددی: فکری استعفا داد برکنار نشد
 احمد مددی بعد از اعلام جدایی محمود فکری تأکید بسیاری به گفتن این جمله داشت تا به نوعی شأن سرمربی سابق آبی‌ها حفظ شود. در حالی که به واسطه فشارهای هواداران استقلال به دلیل خلق نتایج ضعیف دیگر راهی برای حمایت از فکری باقی نمی‌ماند و این مربی باید از سمتش کنار گذاشته می‌شد اما مدیرعامل استقلال تأکید داشت که بگوید فکری از سمت خود استعفا داده است! مددی بعد از نشست سریع با فکری که منتج به نتیجه بود این جملات را به زبان آورد: «جلسه‌ای دوستانه با آقای فکری داشتم و در این جلسه صمیمانه، با ایشان توافقاتی انجام شد و در نهایت آقای فکری از سمت خود استعفا دادند.» مددی سپس از سرمربی به اصطلاح مستعفی استقلال تشکر کرد تا نشان دهد رسم میهمان‌نوازی را خوب بلد است، هرچند که خودش هم ممکن است تا چند صباح دیگر در این باشگاه ماندنی باشد. او ادامه داد: «جا دارد بنده از زحمات ایشان در این ماه‌ها تشکر کنم و می‌دانم که ایشان همه تلاش خود را برای موفقیت استقلال به کار بستند. برای ایشان آرزوی موفقیت در ادامه دوران مربیگری‌اش را دارم. ان‌شاءالله به زودی سرمربی جدید استقلال را معرفی خواهیم کرد.» البته مدیران استقلال گزینه‌های زیادی ندارند و به احتمال زیاد فرهاد مجیدی سرمربی بعدی خواهد بود.
 
پشت پرده یک توافق
فکری امضا داد طلبکار نیست
 روزی که محمود فکری با استقلال قرارداد منعقد کرد توافق شد که به مدت 2 فصل روی نیمکت استقلال بنشیند. آن روز فکری قرارداد مالی خود را هم برای همین مدت منعقد کرد که گفته می‌شد رقمی معادل 6 میلیارد تومان به علاوه پرداخت حق انتقال او از سوی باشگاه استقلال است. فکری در واقع می‌توانست با استناد به همان توافق باشگاه استقلال را با بدهی تازه‌ای مواجه کند اما سرمربی استقلال در هنگام فسخ قرارداد خود به مسئولان این باشگاه امضا داد که هیچ طلبی از این باشگاه ندارد. او در نهایت با دریافت 65 درصد از مطالبات خود راضی به کناره‌گیری از سمتش شد. در واقع اینکه احمد مددی مدعی شده فکری از سمت خود استعفا داده با توجه به گذشت فکری از دریافت باقی مطالباتش نکته درستی است و راه شکایت بعدی را می‌بندد. هیچ بعید نیست که فکری برای کاستن از حواشی بیشتر میان خود و هواداران به نوعی خواسته به هنگام جدایی از این باشگاه خاطره خوشی از خودش به جا بگذارد و بیش از این مورد انتقاد هواداران استقلال قرار نگیرد.
 
جمله معروف فکری بعد از برکناری:خیر است!
 محمود فکری به واقع بعد از خروج از باشگاه استقلال هیچ حرفی برای گفتن نداشت. او که می‌خواست از فرصت داده شده اعضای هیأت مدیره نهایت استفاده را ببرد اما در اولین گام مقابل مس رفسنجان ناکام بود، با این جملات باشگاه استقلال را ترک کرد: «من استعفا دادم و کارم با استقلال تمام شد. کار من با استقلال به پایان رسید. امیدوارم این تصمیم برای همه خیر باشد. به تمرین استقلال هم نمی‌روم چون همه چیز تمام شد.» فکری همواره در طول دوران کوتاه مربیگری‌اش در استقلال از این ادبیات استفاده می‌کرد. اینکه خیریت از نگاه سرمربی استقلال چه معنایی دارد مشخص نیست چون او زمان ورود به باشگاه استقلال برای عقد قرارداد پیش از فصل نیز از همین عبارت استفاده کرده بود. شاید برای محمود فکری همه چیز خیر است. چه عقد قرارداد با استقلال، چه برکناری. به هر حال باید دید مسئولان باشگاه استقلال چه می‌کنند و آیا برنامه‌ای برای خروج این باشگاه از بحران دارند یا خیر؟!
 
 
دلیل مهم گرایش هیأت مدیره استقلال به مجیدی
با بازیکنان رفیق‌تر است
یکی از دلایلی که مدیران باشگاه استقلال را دوباره به سمت فرهاد مجیدی کشانده ارتباطی است که این مربی با بازیکنان استقلال دارد. حتی نامداری که یکی از نزدیکان به هیأت مدیره باشگاه استقلال است به این موضوع اشاره کرده و گفته اگر می‌بینید اعضای هیأت مدیره استقلال به سمت فرهاد مجیدی گرایش دارند به دلیل رابطه نزدیک او با بازیکنان است. البته مشخص نشده که کدام بازیکنان ارتباط نزدیک‌تری با فرهاد مجیدی دارند اما این مسأله نشان می‌دهد که محمود فکری نتوانسته رابطه مناسبی با بازیکنان استقلال ایجاد کند. فکری در طول دوران مربیگری خود در استقلال تنش‌های متعددی با بازیکنان داشت. او به دفعات با بازیکنانی همچون وریا غفوری، رشید مظاهری، مهدی قایدی، میلیچ، دیاباته و حتی فرشید اسماعیلی دچار تنش شد.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.